Trwa ładowanie...

Neurologia

Neurologia

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości. Choroby będące elementem zainteresowania zarówno neurologii, jak i psychiatrii, to m.in.: zespoły otępienne, choroba Parkinsona czy zaburzenia snu.

Zaburzenia neurologiczne mogą wynikać z nieprawidłowości układu nerwowego w wyniku wad genetycznych, uszkodzeń fizycznych z powodu urazów, zatruć lub infekcji, a także w wyniku naturalnego procesu starzenia się. Ośrodkowy układ nerwowy jest chroniony przez bariery fizyczne i chemiczne. Mózg i rdzeń kręgowy otoczone są błonami – oponami mózgowo-rdzeniowymi oraz zamknięte w kościach czaszki i kręgach kręgosłupa. Chociaż nerwy obwodowe zwykle leżą głęboko pod skórą, to za wyjątkiem kilku miejsc, takich jak np. staw łokciowy, są narażone na uszkodzenia fizyczne, które mogą powodować ból, utratę czucia, drętwienie lub utratę kontroli mięśniowej. Uszkodzenie nerwów może być również spowodowane przez obrzęk i siniaki w miejscach, gdzie nerw przechodzi przez ciasne kanały kostne, jak dzieje się np. w zespole cieśni nadgarstka.

Nieuleczalną chorobą neurologiczną jest stwardnienie rozsiane. Dolegliwości początkowo występują przelotnie i są różnorakie. Należą do nich: słabość rąk, drętwienie, drżenie, zaburzenia mowy i wzroku. W wielu przypadkach przebieg schorzenia jest powolny i łagodny – kolejne rzuty przedzielone bywają wieloletnimi przerwami. Stwardnienie rozsiane skutkuje ogromnymi utrudnieniami w wykonywaniu codziennych czynności.

Do innych chorób neurologicznych neurodegeneracyjnych można zaliczyć chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera czy padaczkę.