Uzależnienia
Do uzależnień i zachowań nałogowych zalicza się m.in.: alkoholizm, narkomanię, zaburzenia odżywiania, lekomanię, siecioholizm, pracoholizm, nikotynizm, seksoholizm i hazard. Nałogi niszczą człowieka powoli, ale skutecznie. Wyzwolić się od nich jest bardzo trudno. Najczęściej potrzebna jest psychoterapia, a czasami również odtruwanie organizmu i leczenie farmakologiczne. W dobie XXI wieku wyróżnia się też nietypowe nałogi, jak uzależnienie od telefonu komórkowego, uzależnienie od zakupów, uzależnienie od gier komputerowych czy adrenaliny. W obecnych czasach coraz częściej można usłyszeć o zjawisku uzależnienia od internetu, zwanego też siecioholizmem.
Siecioholizm to niesklasyfikowana jednostka zaburzeń psychicznych, na którą składa się kompulsywne używanie internetu niosące znamiona patologii. Osoby, u których stwierdza się uzależnienie od internetu, najczęściej spędzają czas na takich formach rozrywki, jak chaty, gry online, grupy dyskusyjne i portale społecznościowe. U osób uzależnionych występuje często rozregulowanie, a wręcz przestawienie cyklu okołodobowego, głównie zaś rytmu sen-aktywność. Najprościej można to zaobserwować, śledząc ruch w sieci nocą. Największy ruch następuje w późnych godzinach nocnych i z reguły są tam ci sami, stali bywalcy. Skutki siecioholizmu można niwelować wyłącznie poprzez psychoterapię osoby uzależnionej.
Najbardziej rozpowszechnionym nałogiem jest alkoholizm. Choroba alkoholowa polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Picie dużych ilości napojów wysokoprocentowych przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu. Niestety, nie ma skutecznej recepty na alkoholizm. Często po wieloletniej abstynencji wszelki kontakt z trunkami wysokoprocentowymi może skutkować nawrotem problemu.