Seks w pierwszym trymestrze ciąży

Wiele par dręczy problem czy można uprawiać seks kiedy partnerka znajduje się w ciąży. Są to naturalne wątpliwości. Często zahamowania wynikają ze zmian jakie zachodzą w psychice późniejszych mam i tatusiów. W każdym przypadku warto poradzić się lekarza prowadzącego ciążę.

Ochota na seks w pierwszym trymestrze ciąży

Kobieta znajdująca się w I trymestrze ciąży może uprawiać seks o ile na przeszkodzie nie stoją warunki zdrowotne. Często czynnikiem zaporowym jest blokada psychiczna. Świadomość, że w kobiecie rozwija się nowe życie jest dla niej dużym wyzwaniem. Jeżeli ciąża jest nieplanowana, na kobietę spada ogromny ciężar. Musi poradzić sobie ze świadomością, że jest odpowiedzialna za inne życie. Jeżeli celem kobiety jest zajście w ciążę, jej potrzeby seksualne schodzą na drugi plan. Koncentruje się ona na dziecku i na jego potrzebach. Kobietę dopada burza hormonalna, mdłości, zmęczenie. Jest rozdrażniona i nie ma ochoty na seks. Jej organizm przeżywa ogromną rewolucję. Kobieta w ciąży może się obawiać, że w oczach partnera przestanie być atrakcyjna, mimo że przez pierwsze trzy miesiące jej ciało wizualnie się nie zmieni.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży"

Seks w czasie ciąży powoli wygasa, gdy ciężarnej brakuje wiary we własną kobiecość. Jej niechęć może wypływać z obawy, że seks w ciąży zagrozi dziecku. Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań lekarza nic takiego się nie stanie. Zarodek, potem płód, jest otoczony wodami płodowymi, a macica zamknięta jest czopem śluzowym. Kiedy kobieta w ciąży szczytuje, dziecko poddawane jest przyjemnym wibracjom.

Seks w ciąży a mężczyzna

Z punktu widzenia mężczyzn sprawa wygląda inaczej. Mężczyzna ma świadomość, że stanie się głową rodziny, musi ją zabezpieczyć finansowo, stać się podporą moralną. Boi się, że podczas stosunku skrzywdzi dziecko. Jednak wszystkie wątpliwości można obalić logicznymi argumentami. Najlepiej będzie, jeśli mężczyzna wybierze się razem z kobietą do lekarza, który rozwieje ich obawy. Kiedy mężczyzna uświadomi sobie, że seks w ciąży jest bezpieczny, stanie się czułym i delikatnym kochankiem. Mężczyzna powinien wiedzieć jak zmienia się ciało kobiety. Jej piersi są wrażliwsze na dotyk, co sprawia, że nieumiejętne pieszczoty mogą być nieprzyjemne lub wręcz bolesne. Niektóre kobiety mogą odczuwać suchość pochwy, wówczas można zastosować żel nawilżający. Podczas ciąży zwiększa się ukrwienie narządów płciowych kobiety, co wzmaga jej wrażliwość na bodźce. Seks w czasie ciąży może sprawiać wiele przyjemności i służyć wzmacnianiu więzi między partnerami.

Przeciwwskazania do seksu w pierwszym trymestrze ciąży

Przyczyny zdrowotne, dla których lepiej się od niego powstrzymać:

Infekcje pochwy - pieczenie, swędzenie, gęste upławy – nieleczone mogą w przyszłości stanowić zagrożenie dla płodu. Ważne jest by leczeniu poddali się oboje partnerzy. Do zakończenia leczenia lepiej powstrzymać się od seksu.

Krwawienie - nie zawsze jest niebezpieczne. Niektóre kobiety obserwują u siebie krwawienie po stosunku, jest to naturalne, gdyż błona śluzowa pochwy jest podczas ciąży bardziej ukrwiona. Natomiast jeżeli krwawienie jest obfitsze należy skontaktować się z lekarzem. Może to być jedynie oznaką złuszczania się ścianki macicy, albo też poronienia.

Bóle brzucha w ciąży, skurcze - należy bezzwłocznie udać się do lekarza, objawy te mogą oznaczać poronienie.

Zagrożona ciąża – kobieta powinna wówczas unikać jakiegokolwiek wysiłku, stosunek fizyczny jest niewskazany.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Seks w ciąży - libido ciężarnej, pozycje, przeciwwskazania
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Seks w ciąży - libido ciężarnej, pozycje, przeciwwskazania
Seks w ciąży - ochota na seks, pozycje, przeciwwskazania

Seks w drugim trymestrze ciąży

kobiety, że stanie się nieatrakcyjna fizycznie, rozwiewają się. Seks w ciąży sprawia jej wiele przyjemności, o wiele częściej niż w pierwszym (...) w ciąży a mężczyzna Seks...

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się coraz grubsze. Maluch porusza klatką piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca.

Czy w ciąży mogę...?

Podróżowanie samolotem

Podróżowanie samolotem

Badania wykazują, że latanie samolotem w ciąży jest najbezpieczniejsze w pierwszym i drugim trymestrze, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.

Seks w ciąży - ochota na seks, pozycje, przeciwwskazania

Seks w czasie ciąży - czy i kiedy można?

przeciwwskazań zdrowotnych, miłość fizyczna jest wskazana, bo buduje mocną więź między partnerami i wzmacnia ich uczucie. Seks w pierwszym trymestrze (...) delikatniej. Można również poeksperymentować...

Seks w ciąży - ochota na seks, pozycje, przeciwwskazania

Seks w czasie ciąży

Seks w czasie ciąży

Seks w ciąży nie jest przeciwwskazany u większości kobiet.

Dolegliwości w ciąży

Złe samopoczucie

Złe samopoczucie

Mdłości to jeden z najmniej przyjemnych symptomów ciąży. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko utrzymują się przez całą ciążę, uprzykrzając życie przyszłym mamom.

Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.