Trwa ładowanie...

Jak wygląda zabieg wszczepienia by-passów? (WIDEO)

Avatar placeholder
22.12.2021 15:12

Lekarz zalecił ci wszczepienie pomostów aortowo-wieńcowych, czyli by-passów? O tym, jak i czy zawsze tak samo wygląda taki zabieg, mówi profesor Andrzej Biederman.

-No to jest skomplikowana procedura, dlatego że w większości przypadków, poza nielicznymi, w których się robi tak zwane małoinwazyjne operacje, polega na przecięciu mostka. Po wyszukaniu odpowiedniego materiału do wykonania tych właśnie by-passów, są to albo tętnice położone pod mostkiem albo też żyły pobrane, czyli wycięte po prostu z kończyn dolnych albo również może być tętnica pobrana z ręki pacjenta.

I ten zabieg wykonujemy w dwóch wariantach. W jednym wariancie jest to zabieg, który wykonuje się przy zastosowaniu krążenia pozaustrojowego, czyli pacjent jest podłączony do aparatury, która na czas operacji zastępuje pracę serca i płuc.

Albo też wykonujemy to sytemem, który teraz jest coraz bardziej popularny, mniej więcej w Polsce około 30 procent zabiegów jest dokonywanych właśnie w ten sposób, tak zwanym systemem off-pump, czyli bez podłączenia do krążenia pozaustrojowego pacjenta. Czyli na bijącym sercu. Wszystko to samo.

Co trzeba zrobić, aby operacja była skuteczna, tylko bez zatrzymywania krążenia, bez podłączania do aparatury, do krążenia pozaustrojowego. No jest to troszkę bardziej skomplikowane w pewnym sensie, bo wszystkie manewry wykonuje się na dość żywo bijącym sercu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza