Trwa ładowanie...

Jak zmniejszyć ryzyko infekcji intymnych w ciąży?

Zobacz film

Ciąża jest bardzo specyficznym okresem w życiu kobiety. W kobiecym organizmie zmienia się wszystko: od poziomu hormonów i sylwetki, po skład mikroflory bakteryjnej wewnątrz organizmu. Bardzo często kobiety w ciąży uskarżają się na infekcje pochwy, szczególnie te o podłożu grzybiczym.

Ilość wydzieliny z pochwy jest w ciąży znacznie większa niż w każdym innym momencie życia kobiety. Stąd wiele kobiet jest zaniepokojonych, czy nie są to upławy, oznaczające jakąś infekcję pochwy. Zwiększona ilość wydzieliny w ciąży jest jednak zjawiskiem fizjologicznym i nie powinna budzić obaw przyszłej mamy.

Wydzielina w ciąży jest niestety dobrą pożywką dla bakterii i grzybów, co oznacza, że trzeba ze szczególną uwagą traktować w tym czasie higienę intymną. Zapobieganie infekcjom jest bardzo ważne, gdyż samo leczenie może być w ciąży bardziej problematyczne niż normalnie. Co jeszcze sprawia, że tak ważne jest uniknięcie infekcji w ciąży? Infekcje pochwy wiążą się z możliwymi powikłaniami, takimi jak infekcja wstępująca czy ryzyko porodu przedwczesnego (w trzecim trymestrze ciąży).

Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży? Oczywiście bardzo ważna jest w takich przypadkach prawidłowa higiena intymna. Warto także stosować preparaty normalizujące pH pochwy, czyli probiotyki dopochwowe. Można je stosować przez cały okres ciąży, tak, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji.

Na temat przyczyn i sposobów na uniknięcie infekcji intymnych w ciąży opowiada dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.