Przejdź na WP

Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel mokry jest jednym z wielu objawów infekcji dróg oddechowych. Nazywany jest inaczej kaszlem produktywnym. Pojawia się najczęściej po kaszlu suchym. Kaszel mokry pozwala na pozbycie się zalegającej wydzieliny gromadzącej się w drogach oddechowych. Wygląd odkrztuszanej wydzieliny może wskazywać na charakter infekcji.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Kaszel mokry – przyczyny

Kaszel mokry powstaje na skutek drażnienia receptorów, które znajdują się w przełyku. Jest następstwem kaszlu suchego. Kaszel mokry pojawia się głównie w godzinach porannych kiedy to w drogach oddechowych zalega najwięcej wydzieliny. Poranna aktywność wzmaga dodatkowo odruch kasłania. Ponadto jest to kaszel, który nie występuje gwałtownie a chory może kontrolować jego wystąpienie. Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie wydzieliny.

Wydzielina może mieć różne zabarwienia takie jak:

Ponadto jeśli przy mokrym kaszlu pojawia się nieprzyjemny zapach z ust to może to potwierdzać obecność infekcji o charakterze bakteryjnym ze wskazaniem na beztlenowce.  Odkrztuszane białe grudki mogą natomiast wskazywać na zakażenie grzybicze lub mukowiscydozę.

Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie wydzieliny
Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie wydzieliny

2. Kaszel mokry – objawy

Kaszel mokry jest sam w sobie objawem różnych chorób dróg oddechowych i nie tylko. Niemniej jednak mogą mu towarzyszyć wydzieliny z gardła, nosa lub oskrzeli. Ponadto kaszel mokry może powodować ból w gardle oraz klatce piersiowej. Często też pojawiają się duszności. W przypadkach bardzo silnego i długotrwałego kaszlu mokrego mogą pojawić się również wymioty. Pojawiają się szczególnie u dzieci, które często nie potrafią jeszcze odkrztuszać prawidłowo wydzieliny, dlatego też ponownie ją połykają. Dostaje się ona wówczas do żołądka i powoduje jego podrażnienie.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach...

zobacz galerię

3. Kaszel mokry – leczenie

Leczenie mokrego kaszlu opiera się głównie o stosowanie odpowiednich leków. Jednak czasami warto jest także wykorzystać domowe sposoby.

Obecnie stosowane preparaty farmakologiczne na mokry kaszel mają za zadanie ułatwianie odkrztuszania zalegającej wydzieliny a także wykazują działanie mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę poprzez niszczenie wiązań chemicznych występujących w gęstej wydzielinie mukoglikoproteinowej). Leki tego typu powinny być stosowane do momentu wyraźnego zmniejszenia się dolegliwości. Ponadto pacjentom z kaszlem mokrym zaleca się stosowanie inhalacji z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Zabiegi inhalacyjne mają za zadanie ułatwianie odkrztuszania a także rozrzedzanie wydzieliny. 

Do domowych sposobów na walkę z mokrym kaszlem można zaliczyć:

  • picie soku z malin,
  • spożywanie syropu z cebuli,
  • jedzenie czosnku, który ma właściwości antybakteryjne,
  • odpowiednie nawilżanie pomieszczeń w których przebywamy, gdyż łagodzą one dolegliwości kaszlowe,
  • odpowiednie oklepywanie, które ułatwia odklejanie się wydzieliny od ścian dróg oddechowych.
Następny artykuł: Suchy kaszel

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy