Keratektomia astygmatyczna oka

Keratektomia astygmatyczna jest bezpiecznym i przynoszącym efekty zabiegiem, ale w ostatnich latach wypiera ją LASIK. Rogówka u osób z astygmatyzmem przypomina kształtem piłkę footballową. Zabieg ten polega na wykonaniu jednego lub dwóch nacięć na rogówce, co pozwoli jej na uzyskanie bardziej okrągłego kształtu.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, inaczej nazywana niezbornością rogówkową. Istota tej wady polega na tym, że wpadające przez rogówkę promienie świetlne nie ulegają załamaniu pod różnym kątem i nie łączą się w jeden punkt. Daje to wrażenie rozproszenia wiązki promieni. Do korekcji wady używa się cylindrycznych szkieł okularowych. Istnieją także specjalne soczewki kontaktowe, które są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Astygmatyzm ponadto może wywoływać bóle głowy, pieczenie oczu oraz przemęczenie wzroku.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Przed zabiegiem keratektomii astygmatycznej oka

Przed operacją lekarz powinien powiedzieć, jak zabieg będzie wyglądał i czego pacjent powinien się po nim spodziewać. Zostaną wykonane badania oka - pomiar grubości rogówki, załamanie i rozszerzenie źrenicy. Trzy tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z noszenia sztywnych przepuszczalnych dla gazów soczewek kontaktowych. Z innych rodzajów soczewek – przynajmniej trzy dni przed. Przed zabiegiem warto zjeść lekki posiłek, wziąć przepisane lekarstwa, nie malować się i nie mieć żadnych przedmiotów we włosach, które utrudniłyby prawidłowe ułożenie głowy.

Zabieg keratektomii

Keraktektomia to zabieg mający na celu usunięcie warstwy rogówki.

Przebieg keratektomii astygmatycznej oka

Keratektomia astygmatyczna oka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i cała procedura trwa najwyżej dziesięć minut, pacjent nie odczuwa bólu, jedynie dotyk. Po zabiegu oko może być nadwrażliwe na światło przez kilka godzin lub pacjent może odczuwać obce ciało w oku. Lekarz przepisuje krople do oczu bez konserwantów, które mają zapobiec infekcji i stanowi zapalnemu. Zwykle potrzeba kilka tygodni, aby efekty zabiegu były widoczne. W przypadku poważnego astygmatyzmu nowe okulary przepisywane są po miesiącu. U niektórych osób po zabiegu może pojawić się dalekowzroczność.

By polepszyć widzenie, może być przeprowadzona kolejna operacja, np. LASIK, ale dopiero w późniejszym terminie. W kilka godzin i dni po zabiegu należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy wówczas drażnić i pocierać oczu, używać środków mogących wywołać zaczerwienienie. Przez pół roku należy unikać kąpieli w morzu, jeziorze i basenie.

Wady keratektomii astygmatycznej oka

Osoby ze średniozaawansowanym astygmatyzmem osiągają najlepsze efekty operacji. W cięższych przypadkach pacjenci nadal mogą wymagać noszenia okularów lub soczewek. Wadą zabiegu jest to, że proces gojenia jest długi, zajmuje ok. trzy miesiące, odczuwany jest pewien dyskomfort, a zmiany, bez względu na to, czy dobre czy złe, są nieodwracalne.

Uboczne efekty tego zabiegu leczącego astygmatyzm to zmiany w widzeniu, zwłaszcza podczas pierwszych kilku miesięcy po zabiegu, osłabienie rogówki, co czyni ją bardziej podatną na pęknięcia, zakażenie, trudności w zakładaniu soczewek kontaktowych.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kański J.J., Nischal K. Okulistyka. Objawy i różnicowanie, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-60-2
  • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
  • Kański J.J. Okulistyka kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-120-4

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Keratektomia astygmatyczna oka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Keratektomia astygmatyczna oka
Keratektomia astygmatyczna oka

Zabieg keratektomii

Zabieg keratektomii

Keraktektomia to zabieg mający na celu usunięcie warstwy rogówki.

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO)

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, w efekcie następuje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej, która staje (...) . Czasami pojawia się ból i nadwrażliwość na światło. Powieki sprawiają wrażenie ciężkich. Zespół...

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Zakraplanie oka (WIDEO)

Zakraplanie oka (WIDEO) Odtwórz wideo

Zakraplanie oczu przy pieczeniu oczu czy zespole suchego oka dla wielu osób jest dość problematyczne. Tak naprawdę jednak można się tego nauczyć (...) więcej niż jednej kropli. Pozostała ilość kropli i tak wypłynie z oka. Zakraplanie...