Trwa ładowanie...

Aktywność seksualna po podwiązaniu jajowodów

Zabieg salpingektomii jest zabiegiem operacyjnym, po którym kobieta dość szybko dochodzi do pełni sił. Zazwyczaj już następnego dnia wychodzi ze szpitala do domu, pod warunkiem, że nie zaobserwowano żadnych powikłań. Lekarz zaleca najczęściej krótką rekonwalescencje, pod postacią kilku dni urlopu i powstrzymywanie się od ciężkiej fizycznej pracy przez około tydzień. Decyzję o rozpoczęciu aktywności seksualnej kobieta podejmuje samodzielnie, analizując swoje samopoczucie i siły fizyczne. Jeśli czuje komfortowo i jest gotowa, nic nie stoi na przeszkodzie.

spis treści

1. Rozpoczęcie współżycia po podwiązaniu jajowodów

Zabieg podwiązania jajowodów
Zabieg podwiązania jajowodów

Zabieg podwiązania jajowodów wykonywany przy cesarskim cięciu.

zobacz galerię

Zobacz film: "Temperament seksualny"

Istnieją jednak pewne sugestie, aby wstrzymać się z rozpoczęciem współżycia do minimum trzech dni po zabiegu. Inni lekarze uważają, że tydzień od momentu zabiegu jest niezbędnym czasem potrzebnym do odzyskania sił i rozpoczęcia aktywności seksualnej. Po zabiegu metodą ESSURE, oraz innych zabiegach przeprowadzanych drogą pochwową, zaleca się dwutygodniową absencję seksualną, aby uniknąć ewentualnej infekcji.

Gdy para podejmie decyzję o ponownym rozpoczęciu współżycia powinna pamiętać, iż przez kilka pierwszych dni po zabiegu (3 - 4) należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji pod postacią prezerwatywy . Trzy, cztery dni jest to czas potrzebny, aby zastosowany zabieg operacyjny mógł osiągnąć pełnię swojej skuteczności. W czasie współżycia po zabiegu bardzo ważny jest komfort kobiety, dlatego też zaleca się pozycje, które nie prowadzą do zbyt głębokiej penetracji, i nie przynoszą dolegliwości bólowych kobiecie. Wbrew dość powszechnym obawom o utratę kobiecości czy spadek libido po zabiegu, nic takiego się nie dzieje. Kobiety są w pełni usatysfakcjonowane ze swojego życia seksualnego.

2. Wpływ zabiegu salpingektomii na stosunki partnerskie

Według badań aż 80% kobiet deklaruje poprawę stosunków z partnerem. Współżycie sprawia kobiecie większą przyjemność, intymność dwojga zacieśnia się jeszcze bardziej. Dzięki temu, że salpingektomia jest metodą trwałą i wysoce skuteczną znika strach przed niechcianą ciążą. Kobieta w pełni zaczyna przeżywać stosunek płciowy, jako maksymalną bliskość dwojga ludzi. Przynosi jej to radość i energię do życia. Znika także problem ciągłego pamiętania o zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych, zakładaniu prezerwatywy. Inne metody antykoncepcji wymagają dyscypliny od pacjentki i jej partnera, natomiast salpingektomia pozwala zapomnieć o tego typu problemach. Należy pamiętać, że chirurgiczne podwiązanie jajowodów, jako metoda antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Dlatego też, jeśli kobieta nie ma stałego partnera, powinna pamiętać o zastosowaniu prezerwatywy podczas przygodnych stosunków seksualnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Monika Szafarowska
Następny artykuł: Rehabilitacja kobiet po operacjach narządów płciowych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza