Koloroterapia

Koloroterapia, czyli terapia kolorem, to znana od tysięcy lat metoda leczenia uzupełniającego. Inaczej określana jest jako chromoterapia. Leczenie kolorami pomaga w niwelowaniu problemów, z jakimi boryka się organizm, takich jak osłabienie, zmęczenie, niska odporność, obniżony nastrój, problemy skórne i zaburzenia metaboliczne. Koloroterapia sprawdza się także u osób, którym nic nie dolega. Kolory pomagają w poprawie samopoczucia. Nie bez znaczenia są zatem odcienie naszych ścian w domu. Na czym polega lecznicze działanie kolorów?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wpływ kolorów na samopoczucie

Działanie kolorów na nastrój zostało udowodnione. Niektóre barwy poprawiają samopoczucie, inne działają przygnębiająco. Pierwszym kolorem, którego doświadcza człowiek, jest różowy. Dziecko w macicy jest otoczone tą ciepłą barwą. Nic dziwnego, że maluchy zwykle bardzo lubią ten kolor. Emocjonalny stosunek do barw kształtuje się przez lata. Niektóre kolory przywołują dobre wspomnienia, inne – gorsze. Dlatego pewne decyzje, na przykład wybór koloru ścian, warto przemyśleć. Agresywne, jaskrawe kolory na dużych powierzchniach w domu mogą drażnić. Bezpieczniej jest wybrać lekko rozmyte, pastelowe odcienie. Jakie działanie mają poszczególne barwy?

Lampa używana w fototerapii

Białe światło lampy może być pomocne w leczeniu depresji.

 • Żółty to kolor słońca oraz optymizmu. Jest to także barwa nauki i intuicji. Żółty pobudza, ale nie irytuje. Człowiek z równowagą tego koloru jest szczęśliwy i nastawiony optymistycznie do życia.
 • Czerwony to agresywny i ekscytujący kolor. Jego niedobór powoduje nieśmiałość, apatię i problemy z seksem. Z kolei nadmiar przyczynia się do rozdrażnienia. Czerwień dodaje witalności i atrakcyjności. W kosmetyce wpływa na poprawę sprężystości i elastyczności skóry.
 • Zielony to symbol wzrostu i żyzności. Kojarzony jest z naturą, odpręża i pomaga się wyciszyć. Działanie koloru zielonego ma związek z przywróceniem równowagi, pewności siebie i z likwidacją bólu oraz napięcia.
 • Niebieski, czyli kolor wody i nieba, działa uspokajająco. Zwolennicy koloroterapii twierdzą, że ta barwa nawilża skórę, koi podrażnienia i pomaga zmniejszyć produkcję sebum.
 • Biały kolor jest synonimem czystości i niewinności. Ma działanie oczyszczające i tonizujące. Dzięki niemu skóra staje się bardziej elastyczna i sprężysta.

Jak działa koloroterapia?

Terapia kolorem jest w założeniu holistyczna, co oznacza, że działa na ciało, umysł i ducha. Jeśli jeden z tych elementów nie funkcjonuje prawidłowo, wpływa to na pozostałe części. Dlatego stwierdzenie, że chromoterapia leczy tylko dolegliwości fizyczne lub wyłącznie problemy natury psychicznej jest nieprawdziwe. Zwolennicy koloroterapii wierzą, że wszystkie doświadczenia życiowe mają wpływ na człowieka. Negatywne doznania mogą po pewnym czasie zamanifestować się poprzez chorobę. Na przykład jeśli człowiek przez dłuższy czas nie był w stanie wyrazić swoich opinii, może doświadczyć problemów z czakrą gardła. Na skutek zablokowania energii może wystąpić rzeczywista choroba. Koloroterapia nie zastąpi profesjonalnego leczenia, ale może stanowić jego uzupełnienie. Leczenie kolorem polega na użyciu właściwego koloru, który pozwoli na przywrócenie równowagi w czakrach.

Jakie barwy są przyporządkowane głównym czakrom i częściom ciała?

 • czerwony – czakra podstawy (podstawa kręgosłupa, między odbytem a genitaliami),
 • pomarańczowy – czakra krzyżowa (na wysokości dwóch palców poniżej pępka),
 • żółty – czakra splotu słonecznego,
 • zielony – czakra serca,
 • niebieski – czakra gardła,
 • granatowy – czakra trzeciego oka (środek czoła, pomiędzy brwiami),
 • fioletowy – czakra korony (czubek głowy).

Koloroterapia ma swoich zwolenników, ale wiele osób podchodzi do niej sceptycznie. Nie wierzą, że kolory mogą leczyć. Jednak chromoterapia zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób, które preferują niekonwencjonalne metody leczenia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Koloroterapia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Koloroterapia
Koloroterapia

Psychologia koloru

koloroterapii i do dziś jest stosowana w medycynie naturalnej. Większość psychologów podchodzi jednak krytycznie do psychologii koloru i wpływu barw (...) chromoterapii Zgodnie z wytycznymi koloroterapii kolory są...

Koloroterapia

Chromoterapia

wzroku, można stymulować pracę mózgu oraz światłoczułe struktury wewnętrzne. Koloroterapia zapoczątkowuje komórkowe reakcje łańcuchowe i wyzwala (...) , szarą brzydką cerę, trądzik, problemy emocjonalne, podaruj sobie koloroterapię...

Zdrowie

Medycyna naturalna

. Koloroterapia, muzykoterapia, medytacja, joga czy masaże świetnie wpływają na funkcjonowanie organizmu i znacznie poprawiają ogólne samopoczucie