Trwa ładowanie...

Koronawirus. Prosta metoda ma pomóc odzyskać węch i smak. Ale neurolodzy obalają internetowy hit

Sieć podbija nagranie z kręgarzem, który twierdzi, że opracował metodę na przywrócenie zmysłów zapachu i smaku u pacjentów po COVID-19. Polscy eksperci są nastawieni sceptycznie do tej praktyki. - Równie dobrze można wypić szklankę wody na noc. Efekt będzie podobny - studzi emocje neurolog dr Adam Hirschfeld.

Zobacz film: "Dr Karauda o większej zakaźności brytyjskiego wariantu koronawirusa"

1. Amerykanin wymyślił sposób na przywrócenie zapachu i smaku po COVID-19

Dr Kevin Ross jest amerykańskim kręgarzem. Przez wiele lat pomagał ludziom opanować bóle kręgosłupa, ale jakiś czas temu zachorował na COVID-19 i stracił powonienie oraz zmysł smaku.

Amerykanin wymyślił sposób na przywrócenie zapachu i smaku po COVID-19
Amerykanin wymyślił sposób na przywrócenie zapachu i smaku po COVID-19 (getty images)

- Doprowadzało mnie to do szaleństwa, więc zacząłem szukać sposobów na przywrócenie zmysłów - opowiada dr Ross w rozmowie z telewizją AZ Family.

Opierając się na własnej wiedzy, dr Ross opracował ćwiczenia, które - jak twierdzi - pomagają pacjentom wrócić do normalności. Polegają one na tym, że pacjent kładzie dłoń na piersi w miejscu serca, a wskazującym palcem drugiej ręki naciska na punkt pomiędzy brwiami. Tymczasem dr Ross pstryknięciami palców uderza pacjenta w tył głowy. Kolejne ćwiczenie jest identyczne, ale tym razem pacjent musi dotykać palcem do końca języka.

Dr Kevin Ross przyznaje, że ćwiczenia wyglądają "trochę głupio", ale działają poprzez stymulację nerwu węchowego (nerw, który jest niezbędny dla zmysłu węchu) i kubków smakowych.

@hildsymarie

I am actually shaking wow 😮🤭 ##covid ##tasteandsmell ##hack ##somethingyoulearned ##fyp ##foryou ##tiktok

♬ Coffee Music - Cafe Music BGM channel

Nagranie dzięki popularnym tiktokerom rozeszło się w błyskawicznym tempie po sieci. - Początkowo byłam sceptyczna. Po COVID-19 straciłam węch i smak. W zasadzie nigdy nie byłam głodna, ponieważ nic nie czułam. Potem pomyślałam: czemu nie, skoro nic innego nie pomaga? Po tych ćwiczeniach odzyskałam węch i smak - przyznaje w rozmowie AZ Family młoda kobieta, której imienia i nazwiska nie podano.

Poprosiliśmy o obejrzenie nagrania polskich neurologów. Oto co myślą na temat internetowego hitu.

- Całą koncepcję tych ćwiczeń można łatwo obalić. Po pierwsze, ostatnie badania pokazują, że COVID-19 nie uszkadza bezpośrednio nerwu węchowego, więc prawdopodobna przyczyna tych zaburzeń zapachu i smaku jest inna i leży głębiej w mózgu. Po drugie, u większości pacjentów smak i węch wracają samoistnie. Można więc sobie stukać w głowę, ale choroba i tak cofnie się sama z siebie. Takie ćwiczenia nie zaszkodzą, ale ja swoim pacjentom nie zaleciłbym czegoś takiego. Równie dobrze można wypić szklankę wody na noc. Efekt będzie podobny - mówi Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

- Moim zdaniem żaden masaż albo ćwiczenia nie pomogą przywrócić zmysłów zapachu lub smaku. Nie ma dziś w neurologii żadnego sposobu na szybsze przywrócenie tych zmyslów - dodaje prof. Jarosław Sławek, Kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, profesor na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Jak podkreśla prof. Sławek, naukowcy wciąż wiedzą za mało na temat przyczyn utraty powonienia u pacjentów po COVID-19. - Obserwacje pokazują, że osoby, u których brak powonienia utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, mają duże ryzyko trwałej utraty tego zmysłu. Prawdopodobnie koronawirus uszkadza opuszki węchowe, ale nie jest wykluczone, że może też uszkadzać ośrodki w mózgu. Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje - tłumaczy ekspert.

Zobacz również: Dr Magdalena Łasińska-Kowara: Każdy katolik, który będąc świadomym objawów COVID-19, nie testował się, nie pozostawał w izolacji, powinien się spowiadać z zabójstwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.