Trwa ładowanie...

Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

Krwawienie z odbytu to jeden z objawów, który powinien nas niepokoić. Najczęściej jednak krew pojawiająca się w odbycie, jest problemem wstydliwym i go lekceważymy. Jakie mogą być przyczyny pojawienia się krwi w odbycie? Na jakie choroby wskazuje ten objaw? Jak wygląda leczenie i na jakie powikłania jesteśmy narażeni bagatelizując krwawienie z odbytu?

spis treści

1. Przyczyny krwawienia z odbytu

Krwawienie z odbytu może mieć poważne przyczyny, dlatego nie należy takich objawów bagatelizować. Lekarz, który zajmuje się dolnym odcinkiem układu pokarmowego to proktolog. To do proktologa powinniśmy się zwrócić, jeżeli niepokoją nas jakiekolwiek objawy związane z odbytem, takie jak: świąd, ból czy krwawienie. Zasada bowiem jest jednak, tak jak w przypadku innych dolegliwości, jeżeli szybko zaczniemy działać, tym dolegliwości będzie można łatwiej wyleczyć.

Zobacz film: "Co to są hemoroidy?"
Choroby odbytu moga objawiać się świądem, bólem i krwawieniem
Choroby odbytu moga objawiać się świądem, bólem i krwawieniem

Krwawienie z odbytu połączona z bólem odbytu może mieć swoją przyczynę w ropniach, chorobie Leśniowskiego-Crohna, infekcjach zapalnych odbytu, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zapalenia macicy, ciąży pozamacicznej, zapalenia wyrostka robaczkowego oraz endometriozy. Uporczywe i narastające swędzenie w okolicach odbytu może mieć swoją przyczynę w niedoborach witaminy A i D.

Najczęstszą jednak przyczyną krwawienia z odbytuhemoroidy – żylaki odbytu. Objawami tej choroby jest jednak nie tylko krwawienie z odbytu, ale również uczucie niepełnego wypróżnienia, świąd, ból, pieczenie oraz wypadanie guzków hemoroidalnych.

2. Leczenie krwawienia z odbytu

Krwawienie z odbytu jest objawem, aby podjąć odpowiednie kroki do wyleczenia, należy wpierw zdiagnozować źródło problemu. Mogą w tym pomóc takie badania jak:

Jakie symptomy daje rak jelita grubego?
Jakie symptomy daje rak jelita grubego? [5 zdjęć]

Jak podaje Polska Unia Onkologii, nowotwór jelita grubego jest przyczyną 665 tys. zgonów rocznie na

zobacz galerię
  • anoskopia, która polega na oglądaniu końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika,
  • rektoskopia – pozwala na obejrzenie jelita na długości 30 cm.,
  • kolonoskopia -  pozwala z kolei zbadać jelito grube na całej jego długości dzięki wykorzystaniu techniki światłowodów,
  • USG transrektalne,
  • manometria - pozwalająca na pomiar ciśnienia i funkcję zwieraczy,
  • wlew doodbytniczy polegający na wykonaniu zdjęć RTG.

Leczenie hemoroidów, w których jednym z objawów jest krew z odbytu, należy stosować dietę bogatą w błonnik i pić dużo wody. Leczenie hemoroidów wspomaga również stosowanie czopków i maści przepisanych przez lekarza. Operacja dotyczy zmian bardzo zaawansowanych, ale jest skuteczna. Gojenie się guzków wiąże się z większym bólem.

Leczenie ropni okołoodbytowych wiąże się z koniecznością operacji. Chory musi przyjmować leki przeciwbólowe niekiedy włącza się antybiotykoterapię.

Zobacz także:

3. Choroby odbytu

Rak jelita grubego może być poważnym powikłaniem w nieleczonych chorobach odbytu. Niekiedy również nie daje widocznych objawów i może być mylony z hemoroidami, jednak krew z odbytu powinna sugerować konieczność skonsultowania się z lekarzem. Diagnoza raka jelita grubego obejmuje kolonoskopię, badanie próbki kału pod kątem zawartości krwi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ból odbytu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza