Trwa ładowanie...

Krwawienie po stosunku – przyczyny, diagnoza

Krwawienie po stosunku określane jest także, jako plamienie z dróg rodnych. Czasem mówi się o krwawieniu kontaktowym. Za każdym razem jest to niepokojący objaw, który należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Istnieje wiele powodów, które mogą wywoływać krwawienie po stosunku. Nie zawsze krwawienie po stosunku jest spowodowane chorobą mogą to być także stany łagodne dla przykładu polipy. Jednak za każdym razem należy mieć na uwadze fakt, że plamienie z dróg rodnych może oznaczać raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne, jest, aby udać się do lekarza, który zleci specjalistyczne badania, aby wyjaśnić przyczynę plamienia.

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

spis treści

1. Przyczyny krwawienia po stosunku

Jeśli krwawienie po stosunku jest niezwiązane z miesiączką to zawsze powinno budzić podejrzenie poważnego schorzenia. Najczęściej krwawieniu towarzyszy również ból i dyskomfort podczas stosunku. W niektórych przypadkach krwawienie może wrócić nawet przy braku kontaktu seksualnego. Krwawienie głównie pochodzi z powierzchownych warstw dróg rodnych. W większości przypadków krwawienie po stosunku jest wynikiem polipów szyjki macicy czy pochwy.

Krwawienie po stosunku jest zawsze niepokojącym objawem
Krwawienie po stosunku jest zawsze niepokojącym objawem

Nadżerka też może dawać podobne objawy jest to tak zwany ektropion. Oczywiście bez odpowiednich badań lekarz nie może stwierdzić czy ciągłe krwawienie po stosunku nie jest spowodowane chorobą nowotworową. Według statystyk około 5% kobiet, które zgłaszają się do ginekologa z tą dolegliwością ma postawioną diagnozę – rak szyjki macicy. Dlatego każde krwawienie niezwiązane z miesiączką powinno być zdiagnozowane przez ginekologa, aby w miarę szybko podjąć leczenie.

To też warto wiedzieć

Krwawienie po stosunku może być też związane z infekcjami intymnymi, które są wywołane bakteriami albo pierwotniakami. Bakterie mogą spowodować zapalenie szyjki macicy albo zapalenie błony śluzowej macicy. Krwawienie po stosunku jest także możliwe przy ostrym zapaleniu przydatków czy zapaleniu pochwy. Jest to objaw charakterystyczny dla większości chorób wenerycznych i tak krwawienie po stosunku jest efektem opryszczki warg sromowych, kiły czy ziarnicy wenerycznej pachwin.

2. Diagnozowanie dyskomfortu po stosunku

Przed wizytą u lekarza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na długość cyklu, na to czy cykle są regularne. Trzeba zaobserwować czy krwawienia miesiączkowe są obfite i jak długo trwają. Do prawidłowej diagnozy potrzebna jest również data ostatniej miesiączki. Kobieta powinna wiedzieć czy krwawienie po stosunku następuje bezpośrednio po stosunku. Lekarz przeprowadzając wywiad z pacjentką powinien zapytać o ilość partnerów, operacje chirurgiczne o podłożu ginekologicznym przeprowadzone w przeszłości. Ważna jest także dieta ostatniej cytologii. Oczywiście krwawienie po stosunku, które może być powodem choroby jest powiązane z innymi dolegliwościami dla przykładu może pojawić się ból w podbrzuszu, zmienione upławy, pieczenie czy uczucie ciężkości w pochwie.

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz powinien zlecić badanie ginekologiczne razem z pobraniem wymazu z pochwy, a także szyjki macicy. W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe badania: USG transwaginalne, histeroskopia czy kolposkopia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.