Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Suchość pochwy w okresie menopauzy

Suchość to główny objaw tzw. zaniku (atrofii) pochwy. Zaburzenie to spotykamy u kobiet po menopauzie powszechnie, ale według szacunków pomocy u lekarza szuka tylko ok. 25 % cierpiących pań. Tymczasem istnieje wiele sposobów zaradzenia tym przykrym dolegliwościom, które nierzadko osiągają nasilenie utrudniające nie tylko życie intymne, ale i zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że objawy te na ogół nie ustępują samoistnie. Przeciwnie - nieleczony zanik pochwy może doprowadzić do utrwalonego bólu.

1. Przyczyny suchości pochwy

Kluczowym hasłem dla tej, jak i wielu innych dolegliwości związanych z menopauzą, są estrogeny. Ich stężenie spada w okresie przekwitania prawie dziesięciokrotnie! Oprócz tego, niezależną przyczyną zmian w nabłonku pochwy wywołujących upośledzenie wytwarzania wydzieliny jest prawdopodobnie też sam proces starzenia się. W skrócie można powiedzieć, że obecność estrogenów jest dla pochwy warunkiem prawidłowego funkcjonowania. Narząd ten jest na nie bardziej nawet wrażliwy niż błona śluzowa macicy. Oto jakie są efekty działania tych żeńskich hormonów płciowych na pochwę:

 1. wydzielanie płynu pochwowego- poprzez zwiększenie przepływu krwi przez sploty naczyniowe,
 2. utrzymanie elastyczności pochwy,
 3. wzrost długości i wilgotności pochwy podczas pobudzenia płciowego,
 4. produkcja glikogenu, ulegającego pod wpływem miejscowo występujących, pożytecznych bakterii, rozkładowi do kwasu mlekowego, chroniącego tę okolicę przed zakażeniami.

Kiedy ustaje produkcja estrogenów przez jajniki- a przed tym nie ustrzeże się żadna dojrzała kobieta- pochwa zostaje bez tej niezbędnej do jej prawidłowego funkcjonowania stymulacji hormonalnej. Jej ściany stają się cienkie, blade i suche. W zaawansowanych stadiach mogą się na nich nawet pojawić wybroczyny- oznaka zastoju krwi w splotach żylnych pochwy. Cały narząd skraca się także i zwęża, znika pofałdowanie ścian pochwy. Nierzadko okolica ta ulega też zakażeniu, ponieważ zakłócone jest jej pH. Oto objawy jakich możemy się spodziewać w przebiegu zaniku pochwy:

 • Suchość czyli brak wilgotności lub wydzieliny przy wejściu do pochwy (w przedsionku pochwy), a w przypadku aktywności seksualnej- brak nawilżenia pochwy. Stan ten może osiągać różny stopień nasilenia- od okresowego odczuwania suchości, nie zakłócającego codziennych czynności, po stałe odczuwanie, utrudniające normalne funkcjonowanie.
 • Ból określany jako pulsowanie lub ucisk w pochwie, powodujący dyskomfort.
 • Świąd pochwy i/lub sromu- uczucie podobne do tarcia papieru ściernego, również dyskomfort spowodowany dotykiem bielizny.
 • Dyskomfort podczas współżycia- podrażnienie lub bóle w pochwie podczas stosunku (dyspareunia) lub do 15 minut po nim, wywołujące brak satysfakcji, częste przerywanie stosunku, a nawet abstynencję seksualną.
 • Wydzielina z pochwy (upławy)- wonna, żółto-zielona. Jest to skąpe plamienie, zwykle zauważane na bieliźnie lub podczas wycierania, lub wydzielina występująca stale i powodująca podrażnienie krocza i potrzebę noszenia podpaski.

Nierzadko dołącza się też infekcja pochwy, mogąca z łatwością przenieść się na drogi moczowe, które notabene również ulegają pod wpływem zmniejszonego stężenia estrogenów zmianom zanikowym.Czas, jaki mija od ostatniej miesiączki do wystąpienia pierwszych objawów zaniku pochwy, jest różny u poszczególnych kobiet, toteż trudno przewidzieć, kiedy można się ich spodziewać. Wiadomo natomiast, że zmiany zanikowe w nabłonku pochwy nasilają się pod wpływem palenia tytoniu.

2. Leczenie suchości pochwy

Dobra wiadomość: większość objawów i zmian w obrębie pochwy, występujących w przebiegu jej zaniku wywołanego zmniejszeniem stężeń estrogenów, może zostać zatrzymana i odwrócona! W odwodzie mamy bowiem całą baterię środków leczniczych, spośród których wybieramy zależnie od stopnia nasilenia objawów i upodobania pacjentki:

Preparaty nie zawierające hormonów- stosujemy w przypadkach łagodnego zaniku tkanek pochwy, niewywołującego bardzo silnych objawów. Są to:

 • lubrykanty- różnego rodzaju żele, „smary”, które dając poślizg sprawiają, że stosunek staje się mniej bolesny; np. Żel K-Y, Astroglide
 • nawilżające żele dopochwowe- stosowane 2-3 razy w tygodniu, nie tylko przed stosunkiem, zapewniają bardziej długotrwałe nawilżenie; np. Replens MD, Floragyn

Środki te można kupić w aptece bez recepty.

Preparaty estrogenowe stosowane dopochwowo. Zawierają one niskie dawki estrogenów, wystarczające do zahamowania i cofnięcia zmian w obrębie pochwy i tym samym złagodzenia przykrych objawów, oraz do zapobiegania zakażeniom dróg moczowych. Tylko w bardzo niewielkim stopniu leki te wchłaniają się do krwi, wobec czego nie łagodzą objawów ogólnoustrojowych okresu przekwitania, tj. uderzenia gorąca czy osteoporoza. Estrogeny stosowane miejscowo dostępne są w następujących formach:

 • Krem dopochwowy - stosuje się w różnych schematach, np. raz na dobę przez 2 tygodnie i następnie z coraz mniejszą częstotliwością, aż do dawki podtrzymującej- 1-3 razy w tygodniu; np. OeKolp, Ortho-Gynest, Ovestin.
 • Globulki lub tabletki dopochwowe - zakłada się w odstępach czasowych podobnych jak kremy; np. Gynoflor, OeKolp, Ortho-Gynest, Ovestin.
 • Krążki dopochwowe – zakłada się do pochwy co 90 dni. Zwykle wykonuje to lekarz, ponieważ pacjentka może mieć ograniczoną możliwość manipulacji w tych okolicach. W czasie stosowania krążka należy zachować ostrożność w kąpieli, przy parciu (np. na stolec) i w kąpieli, ponieważ może on zmienić swoje położenie lub nawet wypaść. Ta forma miejscowej estrogenoterapii nie jest jeszcze dostępna w Polsce.

Wszystkie te postaci miejscowych preparatów estrogenowych działają podobnie i są równie skuteczne. Wybór formy zależy więc głównie od pacjentki. Ustąpienie dolegliwości występuje zwykle po kilku tygodniach stosowania leku. Preparaty hormonalne dostępne są jednak tylko na receptę.

Miejscowa terapia estrogenowa jest dobrze tolerowana przez pacjentki. Należy jednak pamiętać, by nie przedawkować leku, ponieważ może to wywołać działania niepożądane, takie jak: krwawienia z pochwy, pobolewanie piersi, nudności, ból okolicy krocza, zakażenia grzybicze pochwy. Stosunkowo łatwo jest przesadzić z ilością preparatu w formie kremu, w przeciwieństwie do krążka czy tabletki dopochwowej. Generalnie są to jednak leki dobrze przebadane i uznane za bezpieczne. Ostrożność należy zachować w przypadku, kiedy w przeszłości występowały nowotwory hormonozależne, jak np. rak endometrium (błony śluzowej macicy) lub niektóre rodzaje raka piersi. Tym paniom zaleca się zwykle pozostanie przy środkach niehormonalnych (lubrykanty i preparaty nawilżające).

Bibliografia

 • Stearn M. Wstydliwe dolegliwości, D.W. Publishing Co., Szczecin 2001, ISBN 1-57105-063-X
 • Davis S., Zdrowie kobiety - menopauza, Via Medica, Gdańsk 1996, ISBN 83-86899-09-3
 • Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3618-3
 • Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8
Lekarz Aneta Zwierzchowska,
Komentarze (11)
~Basia49
~Basia49

Weszłam w okres przekwitania, mam uderzenia gorąca, miesiączki stają się mniej regularne i co najgorsze w tym wszystkim odczuwam znaczną suchość pochwy. W aptece polecono mi provag żel do codziennego stosowania po myciu, nawilża, odświeża, pomaga utrzymać właściwe pH jestem z niego bardzo zadowolona polecam gorąco.

Odpowiedz
~Gość
~Gość

To wcale nie jest takie proste jak sie wydaje, bo w przypadku kiedy kobieta ma juz za soba menopauzę i nie może, lub nie chce przyjmować środkow hormonalnych nawet tych o dzialaniu miejscowym, ma poważny problem, duży dyskomfort na codzień i zalecanie aktywności seksualnej mija się z celem z uwagi na silny ból.

Odpowiedz
~ala
~ala

Jest krążek estring, niestety w Polsce niedostępny, bo przecież kobieta 50+ lub 60+ to ma siedzieć i szydełkować, a nie uprawiać sex.Szlag mnie trafia!

Odpowiedz
selfconfident
selfconfident

ostatnio zastanawiam się nad zabiegiem monalisa touch, podobno pomaga przywrócić naturalne nawilżenie, może któraś z Was miała do czynienia z tym laserem?

Odpowiedz
~alina
~alina

@~Gość:Mam 55 lat. Tez mialam bardzo silny ból w czasie stosunku i po nim, podejrzewalam jakies zakazenie. Ale pomogla mi i to natychmiast , kapiel w wannie , do której wsypalam cale opakowanie sody oczyszczanej. ( Soda oczyszczana zabija grzyby itd). Po pierwszej kapieli byla bardzo duza poprawa, a po drugiej mozna powiedziec , ze jest bardzo dobrze. Ból calkowiecie ustal.

Odpowiedz
~jola56
~jola56

JOLA Dam dobra rade , jak najwiecej sexu , nawet jesli trzeba to zmianic partnera .to pomaga

Odpowiedz
~Kasia
~Kasia

Chyba zupełnie nie rozumiesz problemu, a o fizjologii okołomenopauzalnej nie masz pojęcia. Nawet w najlepszych związkach ten problem występuję, ale Ty nie masz podstaw miedzy medycznej. Doczytaj, doucz się, a dopiero udzielaj rad.i@~jola56:

Odpowiedz
~oliwia55
~oliwia55

ja jeszcze nie jestem w okresie menopauzy, mam jeszcze kilka lat a mimo to pojawił sie u mnie problem suchości pochwy ze względu na zastosowaną terapię hormonalną. Problem był najbardziej dokuczliwy podczas zbliżenia z mężem. Brałam doustnie prbiotyk ginekologiczny i zmieniłam płyn do higieny intymnej na lacibios femina, ponieważ łagodził podrażnienia i mikrourazy. Faktycznie pomogło, ułatwiło mi mocno życie, szczególnie seksualne. Zastanawiam się jak to będzie podczas przekwitania i czy i wtedy spotka mnie ten problem?

Odpowiedz
~marget
~marget

Ja z suchością pochwy i okolic intymnych bardzo dobrze sobie radzę używając do higieny intymnej żelu lacibios femina. Ma bardzo silne właściwości nawilżające i też odpowiednie pH. Czuję dużą poprawę, odkąd go używam.

Odpowiedz
~doti
~doti

niestety muszę się zgodzić z przedmówczyniami, też mnie dopadła suchość i ból podczas stosunku nie mogę pozbyć podrażnień i od trzech lat z uczuciem pieczenia. Wypróbowałam wszystkie środki dostępne w aptekach niestety mnie nie pomogły. Czekam na cud bo lekarze też nie potrafią mi pomóc. Cały czas mam nadzieję,że w końcu trafię na lekarza, który podejdzie do mojego problemu z istotną powagą, liczę na to. Zazdroszczę Wam, którym pomagają żele tęż tak bym chciała.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Menopauza a seks - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Menopauza a seks
Menopauza a seks

Seks a menopauza

Seks a menopauza

Wraz ze wzrostem naszego wieku, nasza aktywność fizyczna i sprawność ulegają zmniejszeniu, podobnie jak nasz popęd seksualny. Dotyczy to przede wszystkim kobiet wkraczających w okres klimakterium. Nie wszystkie kobiety w tym okresie tracą ochotę na...

Menopauza a seks

Seks po menopauzie

Seks po menopauzie nie musi oznaczać nieudanej współpracy z partnerem. Jeżeli twoje życie seksualne było udane przed menopauzą, najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie ci sprawiało przyjemność w okresie pomenopauzalnym. Przekwitanie oznacza zakończenie...

Menopauza a seks

Seks po 50.

Seks po 50.

Uprawianie seksu po pięćdziesiątce jest możliwe i może dostarczać wiele satysfakcji. Poza tym, przynosi zadowolenie z życia, optymistycznie nastraja i pozytywnie wpływa na zdrowie, m.in. zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia kondycję fizyczną. Udany...

Menopauza

Badanie piersi w okresie menopauzy

Najskuteczniejszą ochroną przed rakiem piersi jest jego wczesne wykrycie. Ponieważ zachorowalność na ten nowotwór rośnie po okresie menopauzy, w tym czasie w szczególny sposób nale

Dieta na menopauzę

Rola soi w okresie menopauzy

Menopauza jest procesem fizjologicznym występującym w życiu każdej kobiety. Liczne badania wykazały, że spożywanie soi oraz fitoestrogenów sojowych łagodzi nieprzyjemne objawy

Odchudzanie dla każdego

Odchudzanie w okresie menopauzy

Odchudzanie a menopauza to zagadnienie wymagające dokładnego przeanalizowania przez każdą kobietę po 40 roku życia. Z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, zwięk

Menopauza

Dbanie o zdrowie w okresie menopauzy

Fizjologiczny okres przekwitania (czyli średnio w wieku 46-56 lat) może się zaczynać od pojawienia się nieregularnych miesiączek, zmiany ich obfitości, do których stopniowo doł

Menopauza

Objawy menopauzy

Symptomów menopauzy doświadcza około 70% przekwitających kobiet. Typowe objawy menopauzy (m.in. uderzenia gorąca i nocne poty) są wywoływane przez zmiany hormonalne zachodzące w układzie rozrodczym. Niemal u wszystkich kobiet pierwsze symptomy przekwitania...