Trwa ładowanie...

Kwas acetylosalicylowy a ryzyko krwawienia z żołądka

Centrum Badań Farmakoepidemiologicznych w Madrycie przedstawia wyniki testów, które wskazują, że stosowanie kwasu acetylosalicylowego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia z żołądka.

spis treści

1. Kwas acetylosalicylowy na zawał serca i udar mózgu

Kwas acetylosalicylowy to farmaceutyk powszechnie stosowany w celu zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu u osób będących w grupie ryzyka. Jednym z możliwych skutków ubocznych stosowania tego leku jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Mimo to lekarze zalecają pacjentom przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, gdyż korzyści z tego wynikające przewyższają potencjalne ryzyko.

Zobacz film: "Jakie jest zastosowanie kwasu acetylosalicylowego z popularnej aspiryny?"

2. Kwas acetylosalicylowy a inne leki

Hiszpańscy naukowcy podkreślają, że ryzyko krwawienia z żołądka znacznie wzrasta w przypadku łączenia kwasu acetylosalicylowego z innymi farmaceutykami. Przeprowadzili badanie, podczas którego uczestnicy stosowali ten lek sam lub w połączeniu z innymi, w tym z klopidogrelem (farmaceutykiem stosowanym w celu zapobiegania incydentom sercowo-naczyniowym), a także z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Okazało się, że przyjmowanie samego kwasu acetylosalicylowego dwukrotnie zwiększało ryzyko krwawienia z żołądka niż w sytuacji, gdy leku tego się nie przyjmowało, a z kolei połączenie go z klopidogrelem zwiększało prawdopodobieństwo krwawienia prawie czterokrotnie. Do krwawień częściej dochodziło również, gdy kwas acetylosalicylowy łączyło się z lekami przeciwbólowymi, w tym z ibuprofenem lub z lekami przeciwzakrzepowymi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza