Trwa ładowanie...

Kwas tolfenamowy – jakie ma właściwości?

Kwas tolfenamowy to unikalna i sprawdzona substancja, którą specjaliści polecają pacjentom cierpiącym z powodu migreny. Czy z pozoru zwykłe bóle głowy nie są czymś poważniejszym? Jak mogą nam pomóc leki na bazie kwasu tolfenamowego w przypadku migrenowych bólów głowy?

1. Migrena – choroba genetyczna

Zobacz film: "Rola kwasu tolfenamowego w walce z migreną"

Migrena może mieć swoje korzenie w kodzie genetycznym, ale też zależy od płci, sposobu odżywiania się czy też stylu życia. Objawia się najczęściej długotrwałym lub napadowym jednostronnym bólem głowy. Dolegliwości, które się z tym wiążą, sprawiają duży dyskomfort pacjentowi.

Z danych statystycznych wynika, że migrena dotyka aż 18 proc. ludzi. Aż 90 proc. populacji doznaje sporadycznych bóli głowy, zazwyczaj cierpią kobiety. Częstość występowania napadów i ich intensywność zależy zarówno od wieku, jak i od trybu prowadzonego życia.

2. Czy to już migrena?

Migrenę diagnozuje się przez wywiad lekarski. Pierwszym wyznacznikiem jest długość utrzymującego się bólu głowy. Jeśli trwa on od 4 do nawet 72 godzin, wówczas należy koniecznie udać się do specjalisty neurologa.

Sam ból może mieć różny charakter – może być jednostronny, rozszerzać się na inne rejony głowy, występować w skroni albo też w potylicy i stopniowo narastać. Ból może również być pulsujący lub kłujący.

Każda osoba może w inny sposób odczuwać bóle migrenowe. Również dolegliwości towarzyszące migrenie są bardzo indywidualne.

Osoba przechodząca atak może odczuwać nudności, które często prowadzą nawet do wymiotów, fonofobię i fotofobię (pogorszenie samopoczucia w kontakcie z dźwiękiem czy światłem).

Objawami towarzyszącymi mogą być również dolegliwości wzrokowe lub czuciowe. Zalicza się do nich między innymi zniekształcenia obrazu, światłowstręt, świecące punkty przed oczami, mrowienie, niedowłady kończyn.

Do innych symptomów ataku migreny zaliczamy nadwrażliwość na zapachy, a także parcie na mocz lub stolec, w wyniku czego chory może mieć takie dolegliwości towarzyszące, takie jak: biegunka, bóle brzucha, potliwość czy wielomocz.

3. Kwas tolfenamowy na migrenę

Okazuje się, że leczenie migreny kwasem tolfenamowym jest jedną z efektywniejszych metod ze względu na właściwości tej substancji. Dlaczego?

Po pierwsze, działanie preparatu jest podobne do NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), jednak bezpieczniejsze. Bezpieczeństwo stosowania tej substancji jest porównywalne z paracetamolem. Wykazuje mniej działań niepożądanych ze stronu przewodu pokarmowego niż inne leki NLPZ stosowane w leczeniu migreny.

Dodatkowo kwas tolfenamowy hamuje aktywność lipoksygenazy, co skutecznie wpływa na zmniejszenie ilości leukotrienów w organizmie, które są wydzielane w nadmiarze podczas napadów migrenowych.

Po drugie, znaczne korzyści przynosi połączenie kwasu tolfenamowego z sumatrypatanem. Powoduje to znaczne zmniejszenie ryzyka nawrotu ataków w przyszłości.

Wreszcie, po trzecie, jest to substancja na tyle bezpieczna, iż zwykle poleca się ją jako jedną z pierwszych, ponieważ stanowi niezawodną pomoc w bólach głowy o charakterze migrenowym.

4. Kwas tolfenamowy – zastosowanie

Specjaliści zalecają zażycie jednej tabletki, która zawiera kwas tolfenamowy, gdy pacjent odczuwa nasilający się ból głowy zwiastujący atak migreny. Jeśli okaże się, że po dwóch godzinach ból nie mija, wówczas należy zażyć lek raz jeszcze.

Kwas tolfenamowy wchłania się do organizmu aż w 85 proc., więc szybko powinniśmy odczuć ulgę. Ból mija średnio w ciągu pół godziny.

Należy pamiętać, by przed rozpoczęciem leczenia przy pomocy preparatu z kwasem tolfenamowym skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i dokładnie zapoznać się z ulotką zawierającą m.in. przeciwwskazania do stosowania leku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.