Kwas tolfenamowy – jakie ma właściwości?

Kwas tolfenamowy to unikalna i sprawdzona substancja, którą specjaliści polecają pacjentom cierpiącym z powodu migreny. Czy z pozoru zwykłe bóle głowy nie są czymś poważniejszym? Jak mogą nam pomóc leki na bazie kwasu tolfenamowego w przypadku migrenowych bólów głowy?

Migrena – choroba genetyczna

Migrena może mieć swoje korzenie w kodzie genetycznym, ale też zależy od płci, sposobu odżywiania się czy też stylu życia. Objawia się najczęściej długotrwałym lub napadowym jednostronnym bólem głowy. Dolegliwości, które się z tym wiążą, sprawiają duży dyskomfort pacjentowi.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Z danych statystycznych wynika, że migrena dotyka aż 18 proc. ludzi. Aż 90 proc. populacji doznaje sporadycznych bóli głowy, zazwyczaj cierpią kobiety. Częstość występowania napadów i ich intensywność zależy zarówno od wieku, jak i od trybu prowadzonego życia.

Czy to już migrena?

Migrenę diagnozuje się przez wywiad lekarski. Pierwszym wyznacznikiem jest długość utrzymującego się bólu głowy. Jeśli trwa on od 4 do nawet 72 godzin, wówczas należy koniecznie udać się do specjalisty neurologa.

Sam ból może mieć różny charakter – może być jednostronny, rozszerzać się na inne rejony głowy, występować w skroni albo też w potylicy i stopniowo narastać. Ból może również być pulsujący lub kłujący.

Każda osoba może w inny sposób odczuwać bóle migrenowe. Również dolegliwości towarzyszące migrenie są bardzo indywidualne.

Osoba przechodząca atak może odczuwać nudności, które często prowadzą nawet do wymiotów, fonofobię i fotofobię (pogorszenie samopoczucia w kontakcie z dźwiękiem czy światłem).

Objawami towarzyszącymi mogą być również dolegliwości wzrokowe lub czuciowe. Zalicza się do nich między innymi zniekształcenia obrazu, światłowstręt, świecące punkty przed oczami, mrowienie, niedowłady kończyn.

Do innych symptomów ataku migreny zaliczamy nadwrażliwość na zapachy, a także parcie na mocz lub stolec, w wyniku czego chory może mieć takie dolegliwości towarzyszące, takie jak: biegunka, bóle brzucha, potliwość czy wielomocz.

Kwas tolfenamowy na migrenę

Okazuje się, że leczenie migreny kwasem tolfenamowym jest jedną z efektywniejszych metod ze względu na właściwości tej substancji. Dlaczego?

Po pierwsze, działanie preparatu jest podobne do NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), jednak bezpieczniejsze. Bezpieczeństwo stosowania tej substancji jest porównywalne z paracetamolem. Wykazuje mniej działań niepożądanych ze stronu przewodu pokarmowego niż inne leki NLPZ stosowane w leczeniu migreny.

Dodatkowo kwas tolfenamowy hamuje aktywność lipoksygenazy, co skutecznie wpływa na zmniejszenie ilości leukotrienów w organizmie, które są wydzielane w nadmiarze podczas napadów migrenowych.

Po drugie, znaczne korzyści przynosi połączenie kwasu tolfenamowego z sumatrypatanem. Powoduje to znaczne zmniejszenie ryzyka nawrotu ataków w przyszłości.

Wreszcie, po trzecie, jest to substancja na tyle bezpieczna, iż zwykle poleca się ją jako jedną z pierwszych, ponieważ stanowi niezawodną pomoc w bólach głowy o charakterze migrenowym.

Kwas tolfenamowy – zastosowanie

Specjaliści zalecają zażycie jednej tabletki, która zawiera kwas tolfenamowy, gdy pacjent odczuwa nasilający się ból głowy zwiastujący atak migreny. Jeśli okaże się, że po dwóch godzinach ból nie mija, wówczas należy zażyć lek raz jeszcze.

Kwas tolfenamowy wchłania się do organizmu aż w 85 proc., więc szybko powinniśmy odczuć ulgę. Ból mija średnio w ciągu pół godziny.

Należy pamiętać, by przed rozpoczęciem leczenia przy pomocy preparatu z kwasem tolfenamowym skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i dokładnie zapoznać się z ulotką zawierającą m.in. przeciwwskazania do stosowania leku.

Komentarze (6)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Migrena
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Migrena
Migrena

Po czym poznać, że cierpisz na migrenę?

Po czym poznać, że cierpisz na migrenę?

Pulsujący ból Najbardziej powszechnym symptomem migreny jest pulsujący ból po jednej stronie głowy. Możesz mieć również inne oznaki, zarówno (...) przed rozpoczęciem, podczas trwania, jak i po ustąpieniu ataku migreny....

Migrena

Rozpoznanie migreny

Rozpoznanie migreny

Uciążliwa migrena Migrena może sprawić, że osoba nią dotknięta nie będzie w stanie normalnie funkcjonować, dlatego tak ważne jest rozpoznanie jej objawów jak najwcześniej.

Migrena

Ćwiczenia - mało znany sposób na migrenę

Ćwiczenia - mało znany sposób na migrenę

głowy, ale większość osób cierpiących na chroniczne migreny może złagodzić ból ćwiczeniami. Oto nasze porady. Ćwicz regularnie Ćwiczenia aerobowe (...) na temat pośredniego wpływu, np. zmniejszona częstotliwość występowania migreny....

Migrena

Wskazówki, jak przetrwać w ciąży z migreną

Wskazówki, jak przetrwać w ciąży z migreną

Czym jest migrena? Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostry, pulsujący ból głowy po jednej stronie lub obu, trwający od kilku godzin (...) . Co wywołuje migrenę w ciąży? Główną przyczynę ataków migreny...

Migrena

Jak przetrwać atak migreny?

Jak przetrwać atak migreny?

, światłem i dźwiękami jest utrudniony. Chory coraz bardziej się izoluje. Co zrobić, gdy migrena zaatakuje? Jak nauczyć się z nią żyć? Oto kilka sposobów (...) . Naturalne sposoby na migrenę Gdy rozpoczyna się atak migreny,...

Migrena

Profilaktyczne leczenie migreny

Profilaktyczne leczenie migreny

Gdy ataki migreny zdarzają się bardzo często lub są wielodniowe, lekarz może zaproponować leczenie zapobiegawcze. Do niedawna było one zalecane (...) skutkami ubocznymi. Leki w profilaktycznym leczeniu migreny Dwyhydropochodne...

Migrena

Zachowaj kontrolę nad migreną

Artykuł sponsorowany Migrena jest chorobą niezwykle rozpowszechnioną, badania epidemiologiczne oceniają jej częstość na około 10-15 proc. populacji (...) . Jest więc najczęstszą chorobą neurologiczną i jedną z częstszych przewlekłch...

Migrena

Obalamy mity związane z migreną

Obalamy mity związane z migreną

Migrena to przewlekła choroba objawiająca się tętniącym bólem głowy o różnym natężeniu. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 4 mln. Polaków. (1 (...) ? Niekoniecznie! Oto błędne przekonania, na jakie można trafić. Tylko dorośli cierpią...

Migrena

Celebryci, którzy cierpią na migrenę

Celebryci, którzy cierpią na migrenę

ataków migreny właśnie podczas miesiączki. Może być to spowodowane wahaniami hormonów w organizmie. Ben Affleck Chociaż na migrenę cierpią głównie (...) kobiety, około 6% mężczyzn również doświadcza jej ataków. Sławny aktor i reżyser...