Trwa ładowanie...

Lek na astmę wycofany z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z sprzedaży na terenie całej Polski lek Asmenol (Montelukastum).

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

Z decyzji wydanej 2 stycznia 2017 roku wynika, że z obrotu znikną tabletki Asmenol do rozgryzania i żucia (Montelukastum, 4 mg) z serii o numerach:

  • 20914, data ważności: 09.2017 r.
  • 30914, data ważności: 09.2017 r.
  • 40914, data ważności: 09.2017 r.
  • 10115, data ważności: 01.2018 r.
  • 30115, data ważności: 01.2018 r.

Jak czytamy w oświadczeniu, przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu Asmenolu jest niezgodność parametrów leku ze specyfikacją (suma zanieczyszczeń sulfotlenków).

– Każdy produkt leczniczy, który jest rejestrowany, musi przejść serię wielu badań i analiz. Producent jest zobowiązany podać bardzo szczegółowo progi ilościowe danych składników preparatu leczniczego. I w sytuacji, gdy dojdzie do nawet najmniejszej zmiany w tym zakresie, jak zdarzyło się w przypadku Asmenolu, producent zobligowany jest do podjęcia odpowiednich działań – wyjaśnia WP abcZdrowie Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. I dodaje: – Nie ma jednak powodów do obaw. Nie podano informacji, że lek ten może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Apteki muszą jednak zutylizować podane partie produktu.

Pacjenci, którzy posiadają Asmenol w swojej apteczce, mogą go zwrócić do apteki. Lek nie zostanie jednak wymieniony na nowy, nie zostaną też zwrócone pieniądze.

O wykrytym zanieczyszczeniu Główny Inspektorat Farmaceutyczny powiadomił podmiot odpowiedzialny, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Przeczytaj koniecznie

1. Kiedy stosuje się Asmenol?

Asmenol to lek o działaniu przeciwzapalnym. Stosuje się go w terapii astmy (zapobiega skurczom oskrzeli), a także w przebiegu alergii sezonowych. Substancja czynna leku – montelukast – poprawia wentylację płuc, rozszerza oskrzela, hamuje wydzialanie nadmiernej ilości gęstego śluzu.

Lek może być podawany dzieciom, które ukończyły drugi rok życia. Wydawany jest na receptę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.