Trwa ładowanie...

Przyczyny łysienia u kobiet

Problem łysienia kobiet jest mało znany. Panie łysieją z tych samych powodów co panowie, ale ten proces przebiega w zupełnie odmienny sposób. Rzadko zdarza się, by wyłysiała cała głowa. Kobiety cierpią raczej na wypadanie włosów, choć u 10% z nich występuje łysienie typu męskiego.

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Niektóre pojawiają się niezależnie od nas, są uwarunkowanie genetycznie, na inne wpływamy sami, przez nieodpowiednią dietę i niszczenie włosów.

spis treści

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Testosteron

Włosy kobietom wypadają równomiernie, co ma swoje dobre i złe strony. Pozytywną jest to, że kobiety rzadko łysieją zupełnie, ale z kolei nie mogą poddać się zabiegowi przeszczepienia włosów, gdyż nie mają włosów odpornych na czynną formę testosteronu. Łysieniu kobiet winien jest testosteron, który potrafi w wyniku związków z enzymami przyjąć właśnie postać czynną, odpowiedzialną za wypadanie włosów.

2. Zmiany hormonalne po porodzie

Łysienie kobiet często uwarunkowane jest jedynie okesowymi czynnikami. Często dzieje się tak po porodzie i po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. Wtedy w organizmie kobiety dochodzi do spadku ilości estrogenów (w okresie ciąży ich poziom jest bardzo wysoki). Nie wszystkie mamy walczą z tym problemem, a tym, które przez jakiś czas mierzą się z nim, pozostaje cierpliwie czekać. Nie ma na to żadnych leków. Organizm sam się regeneruje, gdy gospodarka hormonalna wraca do normy. Włosy odrastają i to w ilości sprzed porodu.

2.1. Łysienie plackowate u kobiet

Czasem po porodzie występuje łysienie plackowate – nieznane są jego przyczyny i sposoby leczenia. Wiele wskazuje na to, że jest to schorzenie dziedziczne. Zdarza się, że ten rodzaj łysienia pojawia się w już w młodym wieku. Spotykana jest także jego postać złośliwa, która objawia się tym, że wypadają wszystkie włosy na ciele.

3. Niedobór witaminy D

Kolejną przyczyną łysienia kobiet może okazać się brak witaminy D. Wypadanie włosów to tylko jedna z wielu konsekwencji niedoboru tej ważnej witaminy, inne to: cukrzyca, podwyższone ciśnienie, zaburzenia w pracy serca, depresja, skleroza i skłonność do grypy. Na szczęście witaminę D łatwo uzupełnić, najlepiej przez przebywanie na słońcu.

4. Niszczenie włosów

Kobiety, dbając o swój wygląd, często decydują się na trwałą, farbowanie, rozjaśnianie, prostowanie, kręcenie lokówką i inne zabiegi, które niszczę strukturę włosa i sprawiają, że mieszki przechodzą w stan spoczynku.

5. Promieniowanie

Włosom szkodzi promieniowanie jonizujące, pod jego intensywnym wpływem włosy wypadają w ciągu kilku dni – odrastają samoistnie po około 6 tygodniach.

6. Zła dieta

Każda kobieta marzy o zdrowych i silnych włosach. Nie każda jednak wie, że łysienie androgenowe u kobiet może być spowodowane nieodpowiednią dietą. Aby nasze włosy były właśnie takie, należy wprowadzić odpowiednią dietę, bogatą w niezbędne białka, witaminy i aminokwasy. Biotynę, czyli witaminę H można znaleźć w mleku, żółtkach jajek, orzechach, drożdżach, kalafiorze. Fasola, soczewica, pomarańcze bogate są w kwas foliowy. Zawierają go także produkty pełno-pszenne, buraki i brokuły. Witamina A jest w maśle, serach i marchewce. Źródłem żelaza jest sałata, fasola, groch i czerwone mięso, np. wołowina. Należy pamiętać, że wchłanianie żelaza ułatwia witamina C. Istotny dla zdrowych włosów jest magnez (pestki dyni, kakao, koper, natka pietruszki, migdały, soja, kasza gryczana, orzechy, fasola biała, jabłko ze skórką, czekolada). Ponadto włosy wzmacnia cebula i kiszona kapusta. Włosom szkodzi nadmiar produktów zbożowych, cukier i słodkie owoce, warto wiedzieć, że węglowodany przyczyniają się do szybszego przetłuszczania się włosów i tłustego łupieżu. Dzięki rozsądnemu dbaniu o włosy i odpowiedniej diecie już po kilku tygodniach widać rezultaty. Niektórym typom łysienia wśród kobiet można zapobiec. Największy problem stanowi łysienie typu męskiego i uwarunkowania genetyczne. Czasem problem z włosami to tylko kwestia źle dobranej diety, bądź nierozsądne niszczenie włosów. U kobiet zdarza się okresowe wypadanie włosów, ale najczęściej po upływie jakiegoś czasu wszystko wraca do normy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Łysienie a choroby
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza