Magnetoterapia – charakterystyka, zalecenia, przeciwskazania

Magnetoterapia jest coraz bardziej popularnym zabiegiem fizjoterapeutycznym, stosowanym w czasie rehabilitacji. Magnetoterapia jest również wykorzystywana jako metoda wspomagająca w terapii: chorób stawów, kości, skóry, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy oraz schorzeń kobiecych. Na czym polega magnetoterapia?  Kto może z niej skorzystać a kto powinien się od tego powstrzymać?

Magnetoterapia – charakterystyka

Magnetoterapia jest zabiegiem, podczas którego organizm pacjenta jest poddawany działaniu pola magnetycznego. Przenika ono przez ciało wpływając na struktury błon komórkowych. W wyniku tego działania do komórek dostaje się większa ilość tlenu i substancji odżywczych. Udowodniono, że magnetoterapia przyśpiesza proces regeneracji tkanki łącznej, tworzenia się blizny kostnej i przyswajania tlenu w komórkach. Ma ona także działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Jak długo trwa ból pooperacyjny?

Magnetoterapia jest zabiegiem, do którego pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pamiętać by wcześniej zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, takie jak na przykład:

  • biżuteria,
  • pasek z klamrą,
  • proteza zębowa,
  • klucze,
  • zegarek.

W czasie zabiegu nie należy mieć również przy sobie kart kredytowych oraz urządzeń elektronicznych.

Magnetoterapia może być wykonana przez ubranie lub opatrunek gipsowy. Część ciała, która ma zostać poddana terapii należy umieścić w specjalnej obręczy. W zależności od aparatu obręcz może mieć różną średnicę. W czasie zabiegu pacjent może leżeć lub siedzieć. Magnetoterapia zazwyczaj nie trwa od dziesięciu do trzydziestu minut. Zabieg wykonywany jest na zlecenie lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta lekarz ustala odpowiednią dawkę natężenia pola magnetycznego.

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni

Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz możliwym ich naciągnięciom.

Magnetoterapia - wskazania

Magnetoterapia to zabieg polegający na poprawie funkcjonowania tkanek. Jest on przede wszystkim stosowany w rehabilitacji medycznej. Magnetoterapia wykorzystywana jest także do wspomagania terapii w różnych działach medycyny. Prace na wykorzystaniem potencjału tej metody ciągle trwają, ponieważ mechanizm wpływania pola magnetycznego na organizm człowieka nie jest jeszcze do końca poznany.

Jak dotąd udowodniono, że pole magnetyczne poprawia regenerację tkanek dotkniętych chorobą oraz ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wskazań do przeprowadzenia zabiegu magnetoterapii jest wiele. Najczęściej jednak stosuje się ją w terapii osób chorych na:

Domowe sposoby na reumatyzm

Te korzystne dla mózgu i serca związki w największych ilościach występują w takich rybach morskich, jak łosoś, tuńczyk i sardynki. Naukowcy dowodzą, że...

Magnetoterapia – przeciwwskazania

Jak do tej pory nie wymyślono idealnej formy terapii. Również magnetoterapia nie jest metodą uniwersalną i nie jest przeznaczona dla wszystkich.  Istnieją sytuacje, w których lekarz może uznać, że wykonanie zabiegu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Przeciwwskazaniami do zastosowania magnetoterapii są:

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi
Zabiegi

Pół wieku polskiej transplantologii

Pół wieku polskiej transplantologii

. Nie boi się - jest uczennicą szkoły pielęgniarskiej, rzeczywistość szpitalna nie jest jej obca. Zabieg trwa 57 minut. Wystarczająco, by otworzyć nowy (...) przełom. Prof. Bross przeprowadza przeszczep nerki od żywego dawcy. Z biegiem...

Zabiegi

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO)

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Marszobieg "Biegnij - życie czeka!" był główną atrakcją obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. Cała impreza odbywała się w specjalistycznym szpitalu pediatrycznym Centrum Zdrowia Dziecka, który jako jedyny w Polsce zajmuje się przeszczepami...

Zabiegi

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO)

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO) Odtwórz wideo

W Polsce przeszczepia się niemal wszystkie narządy możliwe do przeszczepienia i przeszczepiane na Zachodzie czy w Stanach Zjednoczonych. Są to: kończyny górne, wątroba, serce, trzustka, płuca, nerki, szpik kostny, tętnice, rogówka. Nie przeszczepia...

Zabiegi

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO)

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO) Odtwórz wideo

Transplantologia to medyczna dziedzina naukowa zajmująca się przeszczepianiem narządów i tkanek z jednego organizmu na inne (a także przeszczepianiem tkanek jednego organizmu). Większość narządów do przeszczepów pobiera się od dawcy i natychmiast chirurgicznie...

Zabiegi

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Wszystko to, co kochał Jego największą pasją była praca w Ochotniczej Straży Pożarnej. Dawała mu ogromną satysfakcję. Nigdy nie przypuszczał, że jego największa miłość przyniesie mu ogromne cierpienie. Podczas typowej misji ratunkowej jego twarz została...