Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Maść z nitrogliceryną na osteoporozę

Avatar placeholder
21.07.2021 12:04
Maść z nitrogliceryną na osteoporozę
Maść z nitrogliceryną na osteoporozę

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, iż stosowanie maści z nitrogliceryną u kobiet w okresie pomenopauzalnym sprzyja wzrostowi gęstości tkanki kostnej.

spis treści

1. Badanie zastosowania maści z nitrogliceryną

Uczeni z Women's College Research Institute i University of Toronto przeprowadzili badanie, w którym udział wzięły 243 kobiety po menopauzie. W trakcie trwającego 2 lata eksperymentu część kobiet codziennie przed pójściem spać stosowała maść z nitrogliceryną, natomiast pozostałe uczestniczki badania stosowały placebo. W porównaniu z grupą kontrolną, u kobiet stosujących maść odnotowano znaczny wzrost mineralnej gęstości kości: o 6,7% w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, o 6,2% w kości biodrowej i o 7% w szyjce kości udowej. Dodatkowo u kobiet tych zaobserwowano wzmocnienie kości piszczelowej i promieniowej. Leczenie przy pomocy maści nitroglicerynowej prowadziło także do wzrostu poziomu fosfatazy alkalicznej, specyficznej dla procesu formowania tkanki kostnej.

2. Skutki uboczne stosowania maści z nitrogliceryną

Stosowanie maści z nitrogliceryną nie wywoływało żadnych poważnych efektów ubocznych. Jedyną dolegliwością, na którą skarżyły się uczestniczki badania, były bóle głowy (u 35% kobiet stosujących maść w porównaniu z 5,4% kobiet stosujących placebo). Bóle utrzymywały się przez pierwszy miesiąc stosowania leku, a ich częstotliwość znacznie spadała po roku terapii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie osteoporozy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze