Przejdź na WP

Masz problemy z zapaleniem zatok? Sprawdź, w jakim stanie są twoje zęby

Zaniedbania w higienie jamy ustnej zdarzają się wielu osobom. Pozornie niewinne, takie jak zwlekanie z podjęciem leczenia próchnicy czy lekceważenie regularnych kontroli u dentysty, mogą jednak skutkować poważnymi dolegliwościami. Nie chodzi jedynie o pogłębianie się próchnicy czy ryzyko utraty zębów. Choroby jamy ustnej mogą bowiem odbijać się na całym organizmie i powodować, pozornie niezwiązane z nimi, zapalenie zatok. W takich sytuacjach kluczowe jest podjęcie leczenia zarówno laryngologicznego, jak i stomatologicznego.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

7 nawyków, które niszczą zęby
7 nawyków, które niszczą zęby [7 zdjęć]

Czy zdarza ci się gryźć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Rozgryzasz kostki lodu, które...

zobacz galerię

Problemy z zębami, takie jak próchnica czy zapalenie przyzębia, są przez nas często marginalizowane. Do stomatologa wybieramy się w sytuacji, kiedy ból jest już znaczny i nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Wiele osób nie dba też o regularne kontrole stomatologiczne, sądząc że nie ma problemów z jamą ustną. Tymczasem wiele z nich może przebiegać bezobjawowo przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Na zębach zaczynają gromadzić się bakterie – nieprawidłowa higiena jamy ustnej może doprowadzić do tego, że ich liczba wzrośnie nawet dziesięciokrotnie.

W normalnej sytuacji zgromadzone drobnoustroje nie dostają się do krwiobiegu. Zaniedbania w higienie jamy ustnej sprawiają jednak, że zwiększona liczba bakterii Gram-ujemnych powodujących stany zapalna uzyskuje zdolność wnikania w głąb tkanek oraz przedostawania się do krwi. Powodują wówczas występowanie chorób w całym organizmie.

  • Już w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku zaobserwowano związek pomiędzy chorobą zakrzepowo-zatorową a stanem higieny jamy ustnej. U pacjentów z zapaleniem przyzębia o 25 proc. większe było ryzyko choroby wieńcowej. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i identyfikacja bakterii powodujących choroby przyzębia u każdego pacjenta - podkreśla dr. n. med. Andrzej Marszałek. - Bakterie tego typu mają też wpływ na rozwój zapalenia zatok szczękowych.

Najczęstszą przyczyną zapalenia zatok są infekcje dróg oddechowych (np. grypa i przeziębienie) oraz infekcje wirusowe. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to problemy z jamą ustną powodują wystąpienie ostrego zapalenia zatok.

  • Stan zapalny zatok szczękowych, ze względu na ich bliskie sąsiedztwo z zębami, może być skutkiem niewyleczonych na czas zębów (stany zapalne zębów i przyzębia), a także powikłaniem po leczeniu kanałowym (np. przebicia się do zatoki podczas poszerzania kanałów) lub usunięcia zęba górnego (częstym powikłaniem po ekstrakcji jest przetoka ustno-zatokowa) - mówi laryngolog dr. n. med. Michał Michalik z Centrum Medycznego MML. **- Zębopochodne zapalenie zatok** najczęściej występuje tylko po jednej stronie – tej, po której pojawił się problem z zębami.
Masz problemy z zapaleniem zatok? Sprawdź, w jakim stanie są twoje zęby
Masz problemy z zapaleniem zatok? Sprawdź, w jakim stanie są twoje zęby (Zdjęcie dentysty / Shutterstock)

Zatoki szczękowe to obszar, na którym styka się leczenie laryngologiczne i stomatologiczne. Musimy pamiętać, że zaniedbania w jednej kwestii mogą być przyczyną pozornie niezwiązanych ze sobą dolegliwości. Dlatego też tak istotne jest kompleksowe dbanie o swoje zdrowie. Częste wizyty u stomatologa pomogą nie tylko pozbyć się kłopotliwych dolegliwości jamy ustnej, ale też uchronią przed groźnym zapaleniem zatok.

Następny artykuł: Przyczyna chorych zatok leży w jelitach

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy