Trwa ładowanie...

Mefedron – charakterystyka, uzależnienie, działanie, zażywanie, skutki uboczne

Mefedron uznawany jest za jeden z najpopularniejszych narkotyków w Wielkiej Brytanii. W Polsce mefedron pojawił się w 2009 roku jako dopalacz. Mefedron stale zaczął towarzyszyć młodym ludziom. W 2010 roku mefedron został zdelegalizowany. Działanie mefedronu opiera się przede wszystkim na psychoaktywności. Badania dowodzą, że mefedron może powodować poważne skutki uboczne. Zwłaszcza w połączniu z alkoholem oraz innymi używkami.

Zobacz film: "Czy twoje dziecko bierze narkotyki?"

spis treści

1. Co to jest mefedron?

Mefedron to inaczej 4-metylometkatynon (4-MMC) lub 2-(metyloamino)-1-(4-metylofenylo)propan-1-on. Jego wzór sumaryczny to C11H1SNO. To silny związek stosowany przede wszystkim jako substancja psychoaktywna o mocnym działaniu psychoaktywnym.

Bardzo szybko zaczęto stosować skrót, czyli „mefa”. Świadczy to o ogromnej sławie mefedronu. Podobnie określa się inne niebezpieczne narkotyki. Przykładem jest chociażby „amfa” (amfetamina) i „koka” (kokaina).

Mefedron należy do grupy narkotyków, bardzo szybko zaczął rozprzestrzeniać się po Europie i zaczął zyskiwać coraz większą popularność.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

2. Jak działa mefedron?

Mefedron wywołuje u ludzi określone doznania takie jak: euforia, otwartość, czujność, nerwowość, podekscytowanie, pobudzenie, silny popęd seksualny oraz wzmożona pewność siebie.

Po mefedronie nie chce się jeść, nie odczuwa się zmęczenia i brak jest jakichkolwiek zmartwień.

Plusy zażywania mefedronu są jednak pozorne. W bardzo krótkim czasie nie można się powstrzymać przed sięgnięciem po kolejną dawkę mefedronu.

Oprócz właściwości stymulujących, mefedron stosowany jest również jako empatogen, czyli silna substancja wywołująca efekty emocjonalno-społeczne. Zatem mefedron wywołuje zwiększone wydzielanie serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny.

Działanie mefodronu można porównać do czegoś pomiędzy kokainą a ecstasy. Działa stosunkowo krótko, około godziny, ale bardzo intensywnie, dlatego istnieje silna potrzeba sięgnięcia po kolejną dawkę.

Zobacz także:

3. Sposoby zażywania mefedronu

Istnieją różne drogi przyjmowania mefedronu, ponieważ może występować w postaci chlorowodorku lub siarczanu, krystalicznego proszku, kapsułek oraz pigułek. Można więc przyjmować go doustnie, donosowo, poprzez zastrzyk, a nawet doodbytniczo. Najczęściej przyjmowany jest jednak doustnie lub donosowo.

4. Skutki uboczne mefedronu

Tak jak wszystkie stymulanty mefedron wykazuje szereg reakcji ubocznych. Na stałe weszło do użytku pojęcie pot mefedronowy, ponieważ osoby przyjmujące ten związek cierpią na nadmierną potliwość.

Oprócz tego mefedron może powodować:

Bardzo często dochodzi do przedawkowania mefedronu, czego skutkiem są poważne powikłania psychiatryczne. Po zażyciu mefedronu mogą wystąpić zespoły depresyjne, psychozy urojeniowe, agresywne zachowania, niezdolność do odczuwania przyjemności, a także halucynozy. Zanotowano przypadki zgonu przez wysokie ciśnienie po zażyciu związku.

Mefedron jest bardzo popularny wśród imprezowiczów
Mefedron jest bardzo popularny wśród imprezowiczów (123rf)

5. Uzależnienie od mefedronu

Pułapka, w jaką wpada użytkownik mefedronu nie jest skomplikowana. W miarę przyjmowania kolejnych dawek mefedronu, rośnie zapotrzebowanie na wymienione wyżej organiczne związki chemiczne. Idealnym przykładem jest serotonina określana potocznie mianem "hormonu szczęścia".

Serotonina produkowana pod wpływem substancji psychoaktywnej, takiej jak mefedron, powoduje, że takie elementy ludzkiego organizmu, jak jądra szwu, błona śluzowa jelit, szyszynka przestają brać udział w drodze enzymatycznych przemian L-tryptofanu.

Mówiąc prościej – przestają wydzielać i syntezować serotoninę. W związku z tym organizm ludzki wytwarza różne formy zapotrzebowania, które urzeczywistniają się w kolejnych porcjach narkotyku.

Mefedron rozprzestrzenił się w Europie przede wszystkim jako środek ułatwiający relaks i rekreację. Umożliwia doświadczanie całego spektrum odczuć: od euforii po otwartość, rozmowność, pobudzenie, silniejszy popęd płciowy, a nawet nerwowość.

Jego działanie podobne jest między innymi do ecstasy lub amfetaminy, w bardzo szybki i silny sposób uzależnia psychicznie.

To też warto wiedzieć

Narkotyki w szkołach Klasyfikacja narkotyków Dopalacze

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Grzegorz Nawara
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza