Męski układ płciowy

Układ płciowy to zespół narządów, dzięki którym możliwe jest rozmnażanie, a co za tym idzie, istnienie gatunku. Układ rozrodczy jest jedynym układem w naszym organizmie, który uwzględnia różnice między kobietą a mężczyzną. Układ rozrodczy mężczyzny składa się z narządów wewnętrznych, czyli: jądra, najądrza, nasieniowodów, gruczołów pęcherzykowo-nasiennych, przewodu wytryskowego, gruczołu krokowego oraz gruczołów opuszkowo-cewkowych. Do narządów zewnętrznych należą moszna i prącie.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

Budowa męskiego układu płciowego

Jądro

Jądro znajduje się w worku mosznowym. Jest pokryte od zewnątrz błoną surowiczą, a wewnątrz błoną białawą, która przechodzi w przegrody oddzielające od siebie zraziki jądra. Właśnie w tych zrazikach jądra znajdują się kanaliki nasieniotwórcze. Początkowo są poplątane, jednak w okolicy wnęki jądra przechodzą w kanaliki proste i przechodzą w kanaliki najądrza. Między kanalikami znajdują się komórki odpowiedzialne za produkcję męskich hormonów płciowych. W jądrach znajduje się nabłonek nasieniotwórczy, który składa się ze spermatydy i spermatogonia – z nich powstają męskie komórki rozrodcze – plemniki.

Najądrza i nasieniowód

Najądrza przylegają do jąder wzdłuż ich tylnego przebiegu. Najądrza są kanalikami tworzącymi kilkumetrowy przewód, w którym znajdują się rzęski, odpowiadające za przesuwanie plemników. Najądrza się magazynem przechowywania plemników, do momentu, aż osiągną one pełną dojrzałość.

Natomiast nasieniowód to przewód prowadzący plemniki z najądrza, przez worek mosznowy, ku kanałowi pachwinowemu do jamy brzusznej. Stamtąd nasieniowody przechodzą do miednicy i poza pęcherzem moczowym wchodzą do kanału krokowego, gdzie łączą się z przewodem pęcherzyka nasiennego i tworzą przewód wytryskowy.

Gruczoł pęcherzykowo-nasienny

Znajduje się w okolicy dna pęcherza moczowego i służy do wytwarzania substancji, które stanowią źródło energii dla plemników.

Przewód wytryskowy i gruczoł krokowy

Przewód wytryskowy znajduje się w obrębie gruczołu krokowego. Długość przewodu wytryskowego to 2 cm. Jego szerokość zwęża się przy ujściu do cewki moczowej.

Gruczoł krokowy nazywany jest inaczej prostatą lub sterczem. Jego wielkość nie przekracza kasztana, jest położony poniżej pęcherza moczowego i obejmuje cewkę moczową.

Gruczoły opuszkowo-cewkowe

Gruczoły opuszkowo-cewkowe są odpowiedzialne za wydzielanie preejakulatu z cewki moczowej, czyli wydzieliny, która zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy.

Moszna

Jest to worek skórny położony w okolicy sromowej. W mosznie znajdują się jądra. Moszna służy ochronie jąder i utrzymaniu ich w optymalnej temperaturze.

Prącie, czyli penis

Penis łączy funkcję układu rozrodczego i układu moczowego mężczyzny. Służy zarówno do wyprowadzenia moczu z pęcherza moczowego, jak również wprowadzeniu nasienia do narządów płciowych kobiety, o czym decyduje budowa penisa. Skóra pokrywająca penisa jest cienka i przesuwalna, a na żołędziach jest napletek.

Małgorzata Kazbieruk, ponad rok temu

Bibliografia

  • Konturek S. Fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 978-83-89581-93-8
  • Woźniak W. Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Urban & Partner, Wrocław 2003, ISBN 83-87944-74-2
  • Borkowski A. Urologia - podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3758-6
  • Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka), Urban & Partner, Wrocław 1997, ISBN 83-85842-71-3

Męski układ płciowy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anatomia intymna mężczyzny
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Anatomia intymna mężczyzny
Anatomia intymna mężczyzny

Budowa prącia

. Nasieniowód. Najądrze. Jądro. Moszna. Woźniak W. Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Urban & Partner, Wrocław 2003, ISBN 83

Anatomia intymna mężczyzny

Palenie papierosów skraca penisa

Palenie papierosów skraca penisa

jamiste znajdujące się w członku stają się mniej rozciągliwe. Być może to potwierdzone naukowo ostrzeżenie stanie się dla młodych mężczyzn silniejszym

Anatomia intymna mężczyzny

Plemniki

Plemniki

Produkowane w jądrach mężczyzny plemniki mają do przebycia bardzo długą jak na ich rozmiary drogę, zanim dotrą do komórki jajowej.

Anatomia intymna mężczyzny

10 zaskakujących faktów o erekcji

10 zaskakujących faktów o erekcji

Garść ciekawych faktów Podczas fantazjowania, zbliżenia i każdego ranka towarzyszy mężczyznom. Erekcja, która wydaje się dość prostym zagadnieniem (...) psychogennej mówi się, kiedy mężczyzna pobudzi się, fantazując...

Anatomia intymna mężczyzny

Leczenie problemów organicznych

na obniżenie się sprawności seksualnej mężczyzny są choroby somatyczne, zaburzenia hormonalne oraz nieodpowiedni styl życia. Zaburzenia erekcji mogą pojawić (...) się we wszystkich grupach wiekowych dojrzałych płciowo mężczyzn,...