Trwa ładowanie...

Morfologia z rozmazem - cel, interpretacja

Avatar placeholder
25.03.2021 15:22
 Morfologia, aby dawała pełny obraz powinna zawierać także biochemię krwi i analizę składu osocza.
Morfologia, aby dawała pełny obraz powinna zawierać także biochemię krwi i analizę składu osocza. (Shutterstock)

Czym jest morfologia z rozmazem? Jest to badanie, którego celem jest przebadanie składu i budowy krwi. Jednak krew to nie tylko płytki krwi czy białe i czerwone ciałka. Morfologia, aby dawała pełny obraz powinna zawierać także biochemię krwi, analizę składu osocza. Wyznacznikiem stanu zdrowia jest również morfologia z rozmazem. Tego rodzaju badania powinny być wykonywane w ramach profilaktyki większości chorób.

spis treści

1. Po co robi się morfologię z rozmazem

Podstawowa morfologia z rozmazem gwarantuje przede wszystkim zbadanie liczby erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi, a także poziom hemoglobiny w czerwonych krwinkach i w erytrocytach. Każde wahanie tych parametrów może sugerować niedobór kwasu foliowego, witaminy B12 czy żelaza. W morfologii oznaczane są limfocyty i monocyty, czyli białe ciałka krwi i ich typy. Oczywiście, jeśli liczba oby rodzajów ciałek się nie zgadza to może oznaczać, że w organizmie doszło do zaburzeń. Przekroczenie norm białych ciałek krwi może oznaczać:

  • stan zapalny w organizmie,
  • nadczynność tarczycy,
  • długotrwały stres,
  • zbyt długi czas przebywania na słońcu,
  • duży wysiłek fizyczny,
  • białaczkę,
  • chłoniaki.
Zobacz film: "Badania krwi - granulocyty"
Morfologia z rozmazem jest podstawowym badaniem do zdiagnozowania np. białaczki
Morfologia z rozmazem jest podstawowym badaniem do zdiagnozowania np. białaczki

Natomiast zbyt mała ilość białych krwinek może być spowodowana np. chorobą autoimmunologiczną, ****przedawkowaniem leków, ale może być sygnałem chorób szpiku kostnego, w którym dochodzi do produkcji wszystkich krwinek. Morfologia z rozmazem, ale także podstawowa morfologia to oznaczenie OB, czyli odczynu Biernackiego. OB jest to szybkość opadania czerwonych krwinek w danym czasie. Morfologia z rozmazem, podstawowa morfologia to również oznaczenie poziomu CRP, czyli białka reaktywnego.

To też warto wiedzieć

W momencie, kiedy morfologia daje nieprawidłowy wynik lekarz powinien sprawdzić, jakie wyniki da morfologia z rozmazem. Czym jest dokładanie morfologia z rozmazem? Jest to specjalna analiza jednego typu białych krwinek, czyli granulocytów. Oznacza się ilość neutrofili, eozynofili, a także bazofili. Morfologia z rozmazem jest wykonywana w przypadku podejrzenia chorób tarczycy, schorzeń wywołanych bakteriami czy wirusami, alergii, ale także zaburzeń szpiku kostnego.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

2. Jak czytać wyniki morfologii z rozmazem

Bez względu na to czy jest zlecana podstawowa morfologia czy morfologia z rozmazem wyniki powinny być interpretowane przez lekarza prowadzącego. Samodzielna analiza jest tylko i wyłącznie wskazówką, a nie ostateczną analizą krwi i jej obrazem. Po odczytaniu wyników lekarz zdecyduje o dalszych badaniach lub wprowadzi kurację farmakologiczną.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Podstawowe profilaktyczne badania okresowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze