Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Morfologia z rozmazem - cel, interpretacja

Czym jest morfologia z rozmazem? Jest to badanie, którego celem jest przebadanie składu i budowy krwi. Jednak krew to nie tylko płytki krwi czy białe i czerwone ciałka. Morfologia, aby dawała pełny obraz powinna zawierać także biochemię krwi, analizę składu osocza. Wyznacznikiem stanu zdrowia jest również morfologia z rozmazem. Tego rodzaju badania powinny być wykonywane w ramach profilaktyki większości chorób.

Zobacz film: "Badania krwi - granulocyty"

spis treści

1. Po co robi się morfologię z rozmazem

Podstawowa morfologia z rozmazem gwarantuje przede wszystkim zbadanie liczby erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi, a także poziom hemoglobiny w czerwonych krwinkach i w erytrocytach. Każde wahanie tych parametrów może sugerować niedobór kwasu foliowego, witaminy B12 czy żelaza. W morfologii oznaczane są limfocyty i monocyty, czyli białe ciałka krwi i ich typy. Oczywiście, jeśli liczba oby rodzajów ciałek się nie zgadza to może oznaczać, że w organizmie doszło do zaburzeń. Przekroczenie norm białych ciałek krwi może oznaczać:

 • stan zapalny w organizmie,
 • nadczynność tarczycy,
 • długotrwały stres,
 • zbyt długi czas przebywania na słońcu,
 • duży wysiłek fizyczny,
 • białaczkę,
 • chłoniaki.
Morfologia z rozmazem jest podstawowym badaniem do zdiagnozowania np. białaczki
Morfologia z rozmazem jest podstawowym badaniem do zdiagnozowania np. białaczki

Natomiast zbyt mała ilość białych krwinek może być spowodowana np. chorobą autoimmunologiczną, ****przedawkowaniem leków, ale może być sygnałem chorób szpiku kostnego, w którym dochodzi do produkcji wszystkich krwinek. Morfologia z rozmazem, ale także podstawowa morfologia to oznaczenie OB, czyli odczynu Biernackiego. OB jest to szybkość opadania czerwonych krwinek w danym czasie. Morfologia z rozmazem, podstawowa morfologia to również oznaczenie poziomu CRP, czyli białka reaktywnego.

To też warto wiedzieć

W momencie, kiedy morfologia daje nieprawidłowy wynik lekarz powinien sprawdzić, jakie wyniki da morfologia z rozmazem. Czym jest dokładanie morfologia z rozmazem? Jest to specjalna analiza jednego typu białych krwinek, czyli granulocytów. Oznacza się ilość neutrofili, eozynofili, a także bazofili. Morfologia z rozmazem jest wykonywana w przypadku podejrzenia chorób tarczycy, schorzeń wywołanych bakteriami czy wirusami, alergii, ale także zaburzeń szpiku kostnego.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

2. Jak czytać wyniki morfologii z rozmazem

Bez względu na to czy jest zlecana podstawowa morfologia czy morfologia z rozmazem wyniki powinny być interpretowane przez lekarza prowadzącego. Samodzielna analiza jest tylko i wyłącznie wskazówką, a nie ostateczną analizą krwi i jej obrazem. Po odczytaniu wyników lekarz zdecyduje o dalszych badaniach lub wprowadzi kurację farmakologiczną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Podstawowe profilaktyczne badania okresowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza