Trwa ładowanie...

Mrowienie w nogach – przyczyny, diagnoza, leczenie

Mrowienie w nogach, profesjonalnie nazywane parestezją, oznacza zwykle zespół zaburzeń czucia. Oprócz mrowienia może wystąpić również drętwienie, uczucie przebiegania dreszczy, wibracji, rażenia prądem, a nawet pieczenia. Jak sobie radzić z takimi objawami?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Mrowienie w nogach – przyczyny

Przyczyn nieprzyjemnego uczucia jakim, jest mrowienie w nogach, jest niestety wiele. Fakt ten negatywnie wpływa na diagnozę. Spróbujmy jednak określić, co może powodować tego typu dyskomfort.

Na pewno wszelkie urazy będą powodowały mrowienie w nogach – zwłaszcza, jeśli mowa o urazach nerwów. Ważną informacją w tym kontekście jest oddziaływanie na siebie rożnych elementów ciała. Dla przykładu warto podać, że uraz pleców w dolnych partiach przyczynia się do mrowienia w nogach. Podobne objawy może mieć osoba, która ma ucisk na kręgosłup. Powstawanie mrowienia w nogach może być objawem ucisku przepukliny na kręgosłup, powiększenia naczyń krwionośnych, a także zmianami nowotworowymi lub zwyczajną infekcją.

Innych przyczyn mrowienia w nogach upatruje się w zmianach chorobowych, jakie powoduje miażdżyca. Sprawia ona bowiem, że krew nie krąży zbyt dobrze w organizmie przez to, że dopływ jej do tętnic jest znacznie ograniczony lub w ogóle go nie ma. Mrowienie w nogach może być spowodowane odmrożeniem, nawet tym łagodnym.

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku...

zobacz galerię

Inną grupę przyczyn mrowienia w nogach stanowią niedobory pewnych substancji w organizmie. Zwykle taki stan rzeczy powoduje zaburzenia w obrębie prawidłowego poziomu pierwiastków i witamin. Mowa tu o tych podstawowych składnikach, wpływających na dobrze samopoczucie i funkcjonowanie, czyli o: wapniu, magnezie, potasie i sodzie, a także o witaminach z grypy B12.

Mrowienie w nogach mogą powodować przyjmowane leki tudzież alkoholowe  lub nikotynowe zatrucie organizmu.  Ostatnią, dość popularną przyczyną parestezji jest rozwój chorób w organizmie. Takie schorzenia, jak: cukrzyca, kamica, stwardnienie rozsiane, nadczynność tarczycy czy zaburzenia neurologiczne, w tym: wylew czy niedotlenienie mózgu i migrena mogą sprawiać dyskomfort w postaci mrowienia w nogach.

Dla porządku należy nadmienić, iż długie pozostawanie w jednej pozycji, przede wszystkim siedzenie przed komputerem może wywołać parestezję. Nie należy także zapominać o zwyrodnieniach kręgosłupa przyczyniających się do mrowienia w nogach.

2. Mrowienie w nogach – diagnoza

Z pomocą na mrowienie w nogach powinien zaradzić internista, bowiem w zdecydowanej większości przypadków jest to skutek lub powikłanie po innej chorobie ogólnoustrojowej. Po dokładnym wywiadzie z pacjentem, lekarz powinien zlecić dodatkowe badania lub dać skierowanie do specjalisty, na przykład neurologa. Najczęściej osoby, które narzekają na mrowienie w nogach muszą wykonać rezonans magnetyczny i badania RTG oraz USG, a także inne, które lekarz uzna za konieczne.

3. Mrowienie w nogach – leczenie

Leczenie mrowienia w nogach skupia się na zwalczeniu nieprzyjemnych objawów, a także zdiagnozowaniu choroby, która powoduje owy stan.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.