Trwa ładowanie...

MZ ogłasza zmianę zasad. Zacznie się 19 czerwca

Avatar placeholder
10.06.2024 13:56
Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy pozwolenia na broń
Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy pozwolenia na broń (Getty Images)

Od 19 czerwca zmieniają się zasady dotyczące badań lekarskich niezbędnych do uzyskania pozwolenia na broń. Głównym celem rozporządzenia Ministra Zdrowia, Izabeli Leszczyny, jest uproszczenie procedury odwoławczej.

spis treści

1. Nowe rozporządzenie

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ważne zmiany w procedurze uzyskania pozwolenia na broń. Cały proces ma zostać uproszczony i usprawniony, a nowe przepisy dotyczą przede wszystkim odwołań od orzeczeń lekarskich lub psychologicznych.

Do tej pory odwołująca się osoba musiała złożyć podanie za pośrednictwem lekarza lub psychologa, który wydał orzeczenie, a następnie było ono kierowane do jednego z podmiotów odwoławczych:

Zobacz film: "Czy Polacy powinni mieć dostęp do broni?"
  • wojewódzkich ośrodków medycyny pracy lub instytutów badawczych w dziedzinie medycyny pracy;
  • jednostek służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych i wyznaczonych przez ministra spraw wewnętrznych;
  • podmiotów leczniczych utworzonych i wyznaczonych przez ministra obrony narodowej.

Wraz ze zmianą przepisów odwołanie będzie można składać u dowolnie wybranego, upoważnionego lekarza lub psychologa. Proces więc będzie nie tylko sprawniejszy, ale także pozwala na większą swobodę w wyborze podmiotu, do którego kierowane jest odwołanie.

2. Przepisy przejściowe

Wprowadzone zostanie również rozporządzenie zawierające przepis przejściowy. Oznacza to, że procedury odwoławcze wszczęte i niezakończone przed wejściem w życie nowych regulacji, będą kontynuowane według dotychczasowych zasad.

Przepis przejściowy zapewni, że rozpoczęte już procedury będą mogły być kontynuowane bez zakłóceń i konieczności stosowania się do nowych wytycznych, co dodatkowo zwiększa pewność prawną. Wszystkie dokonane do tej pory czynności pozostaną ważne.

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia wchodzi w życie 14 dni od momentu ogłoszenia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze