Trwa ładowanie...

Leczenie nadczynności tarczycy - jak wygląda kuracja, profilaktyka

Czym jest nadczynność tarczycy? Jak wygląda leczenie nadczynności tarczycy i przede wszystkim, jakie są objawy tej choroby? Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem powodującym, że nie są produkowane hormony, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Tarczyca wydziela tyroksynę i trijodotyroninę, czyli hormony, które są bardzo istotne dla pracy większości tkanek w ciele. T3 i T4 mają wpływ na metabolizm i produkowanie ciepła.

Praca tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która powoduje uwalnianie hormonu, tyreotropowego, czyli TSH, przysadka wydziela też T3 i T4. Nadczynność tarczycy jest najczęściej diagnozowaną chorobą endokrynologiczną, a leczenie nadczynności tarczycy jest kuracją bardzo długotrwałą.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Jak wygląda kuracja nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy leczenie, ale i rozpoznanie jest dość długim i trudnym procesem. Przede wszystkim endokrynolog powinien zbadać pacjenta manualnie. Następnie zlecone zostaną specjalistyczne badania krwi. Badania laboratoryjne określą stężenie hormonów we krwi, czyli T3 i T4, a także TSH. W sytuacji, kiedy lekarz potwierdzi nadczynność tarczycy powinny zostać wykonane badania pomocnicze.

Nadczynność tarczycy prowadzi do zaburzeń funkcjonowania większości narządów
Nadczynność tarczycy prowadzi do zaburzeń funkcjonowania większości narządów

Nadczynność tarczycy leczenie zostanie rozpoczęte, gdy będzie dostępny pełen obraz kliniczny choroby, czyli będzie wykonane USG tarczycy, zostaną zbadane przeciwciała przeciwtarczycowe, biopsja aspiracyjna i scyntygrafia tarczycy. Nadczynność tarczycy leczenie powinno być dobrane do natężenia objawów, ale i parametrów, które zostały wyznaczone w trakcie badań. Leczenie nadczynności tarczycy to nie tylko środki farmakologiczne, ale także ważne są inne zachowane warunki. Przede wszystkim chory powinien być wyciszony, nie może się stresować, bardzo duże znaczenie ma też właściwa dieta mleczno – jarzynowa. Nadczynność tarczycy leczenie musi być przede wszystkim systematyczne, ale też całkowicie zaplanowane przez prowadzącego lekarza. W cięższych przypadkach wymagana jest operacja chirurgiczna.

To też warto wiedzieć

Nadczynność tarczycy leczenie jest uzależnione od przyczyn choroby, ale także od natężenia objawów. Lekarz dobiera kurację do pacjenta. Jest to schorzenie, które wymaga całkowitego leczenia, ponieważ niewyleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do powikłań dla przykładu do osteoporozy, niewydolności mięśnia sercowego czy zaburzeń pracy serca. Nadczynność tarczycy leczenie najczęściej opiera się na lekach przeciwtarczycowych, stosuje się również doustne leczenie jodem promieniotwórczym, a w stanach zaawansowanych lekarz kieruje chorego na zabieg operacyjny.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest

zobacz galerię

Nadczynność tarczycy leczenie kończy się powtórzeniem badań. Jednak nawet po skończonej kuracji pacjent powinien być pod stałą opieką endokrynologa i powinien kontrolować poziom hormonów tarczycy. Niestety schorzenie ma tendencję do powrotów, może także rozwinąć się w niedoczynność tarczycy.

2. Profilaktyka nadczynności tarczycy

Osoby, które chorowały lub są w grupie zwiększonego ryzyka powinny nie tylko stale kontrolować poziom hormonów, wykonywać systematyczne kontrolne USG tarczycy, ale też zmienić swój styl życia. Przede wszystkim należy prowadzić aktywny tryb życia mile widziany jest częsty pozytywny wysiłek fizyczny. Nie mniej ważna jest dieta bogata w produkty zawierające jod np. ryby, jodowane przyprawy. Ważne jest też rzucenie palenia papierosów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zalecenia dietetyczne w nadczynności tarczycy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza