Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Najgrubszy człowiek świata - kim jest, leczenie otyłości olbrzymiej

 Katarzyna Krupka
30.03.2021 19:12
Najgrubszy człowiek świata - kim jest, leczenie otyłości olbrzymiej
Najgrubszy człowiek świata - kim jest, leczenie otyłości olbrzymiej (Źródło: Facebook)

Historię najgrubszego człowieka świata z zapartym tchem śledziły miliony ludzi. Już w wieku zaledwie 17 lat ważył 610 kg. W ciągu kilku lat pozbył się aż 320 kg i po raz pierwszy - w wieku 21 lat udało mu się wstać. Kim jest najgrubszy człowiek świata? Jak wygrał z chorobą - otyłością olbrzymią?

spis treści

1. Kim jest najgrubszy człowiek świata

Za najgrubszego człowieka świata uznawany jest Saudyjczyk Khaled Al Shaeri. Mężczyzna w 2013 roku, czyli w chwili otrzymania tego tytułu ważył 610 kg i nie był w stanie nic zrobić samodzielnie. Wyjście z domu było dla niego jednym z największych marzeń. Transport do kliniki leczącej otyłość oraz terapię odchudzającą sfinansował mu ówczesny król Arabii Saudyjskiej, Abdullah. Nie było jednak ani łatwo, ani szybko. Na początku czekano na specjalnie skonstruowane łóżko sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Następnie trzeba było w jakiś sposób wyciągnąć mężczyznę z domu. Żeby to zrobić, wyburzono część ściany mieszkania i za pomocą dźwigu oraz wózka widłowego wydostano na zewnątrz najgrubszego człowieka świata. Potem przewieziono specjalną karetką na lotnisko, gdzie za pomocą podnośnika, łóżko wraz z młodym mężczyzną wstawiono do ładowni transportowca. Najgrubszy człowiek świata wykorzystał szansę jaką dał mu los i diametralnie schudł. W 2017 roku media poinformowały, że Khaled Al Shaeri osiągnął wagę 68 kg.

2. Jak przebiegało leczenie otyłości olbrzymiej u najgrubszego człowieka świata

Mężczyzna z pomocą specjalistów schudł ponad 500 kg. W 2016 roku najgrubszemu człowiekowi świata udało się w końcu wstać i przespacerować – co prawda wciąż z pomocą chodzika, ale kiedyś nie mógł nawet podnieść się z łóżka. Filmik pokazujący jego pierwszy sukces w walce o normalne życie został opublikowany w sieci.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"

Lekarz najgrubszego człowieka świata w wywiadzie uchylił rąbka tajemnicy na temat metod leczenia młodego człowieka.

– Khaled przeszedł operację bariatryczną. To chirurgiczne leczenie otyłości stosowane w ekstremalnych przypadkach tzw. otyłości olbrzymiej. Operacja zakończyła się sukcesem – serce, płuca i mięśnie mężczyzny funkcjonują prawidłowo.

Zobacz także:

Zastanawiać się można, jak do tego doszło, że Khaled osiągnął aż tak monstrualną masę ciała i stał się najgrubszym człowiekiem świata. Jak sam przyznał, jego waga nie wynikała z choroby, a jedynie z miłości do fast foodów. Uwielbiał je, podobnie jak ciastka z kremem, które jadał zawsze wieczorami, z dodatkiem bitej śmietany i lukrów, gdyż zawsze wydawały mu się za mało słodkie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze