Trwa ładowanie...

Neonatologia – pierwsze badanie, kiedy zgłosić się do poradni,diagnozowane choroby, metody leczenia

Neonatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym. Czym konkretnie zajmuje się neonatologia? Dlaczego neonatologia jest tak ważną dziedziną medycyny?

spis treści

1. Pierwsze badanie neonatologiczne

Po porodzie każdy noworodek jest zbadany przez lekarza neonatologa. Do jego zadań należy ocena czy odruchy dziecka są prawidłowe, a także jaki jest ogólny stan zdrowia dziecka po porodzie.

Zobacz film: "Jak noworodek odczuwa dotyk?"

Podczas pierwszego badania po urodzeniu neonatolog sprawdza wielkość ciemiączka, napięcie mięśniowe, napięcie brzucha oraz kręgosłup. Lekarz neonatolog sprawdza także wzrok dziecka, ruchliwość języka, narządy płciowe, ruchy kończyn, serce oraz obejrzy podniebienie.

Po porodzie dziecko przebywa pod opieką lekarza ze specjalizacją z neonatologii. To on obserwuje rozwój noworodka w czasie pobytu na oddziale i decyduje o tym, czy dziecko może wraz z matką opuścić szpital czy będzie konieczność wykonania dodatkowych badań.

USG - zmiany dysplazji noworodka
USG - zmiany dysplazji noworodka

Głównym objawem dysplazji jest niestabilność stawu.

zobacz galerię

2. Kiedy zgłosić się do poradni neonatalogicznej?

Poradnia neonatologiczna jest miejscem, do którego mogą udać się rodzice noworodków, których zachowania pomimo dobrego stanu zdrowia po urodzeniu budzą wątpliwości rodziców.

Jeżeli noworodek nie ma apetytu lub zbyt wolno przybiera na wadze, ma częste biegunki lub bardzo męczące zaparcia, ulewa pokarm i wymiotuje to rodzice powinni udać się do neonatologa.

Inne dolegliwości, które powinny zaalarmować rodziców to: wszelkiego rodzaju zmiany na skórze, nadmierna senność lub brak snu, żółtaczka, która nie znika, problemy z oddychaniem, bladość skóry oraz drgawki. W takich sytuacjach również pomocna może być neonatologia.

Neonatologia pomaga także leczyć noworodki, które otrzymały niską ocenę w skali Apgar, były poddane resuscytacji zaraz po porodzie, a także mają różne objawy zespołu neurologicznego (drgawki, krwawienia śródczaszkowe, problemy z napięciem mięśniowym) czy wady wrodzone stwierdzone jeszcze w okresie prenatalnym.

Neonatologia obejmuje także leczenie wcześniaków i aby zapobiec powikłaniom zdrowotnym oraz nadrobić zaległości rozwojowe.

Zobacz także:

3. Jakie choroby diagnozuje neonatolog?

Neonatologia ma na celu zdiagnozowanie wszelkich anomalii w rozwoju noworodka oraz leczenie chorób układu oddechowego, układu nerwowego, moczowego, układu pokarmowego oraz układu krążenia oraz zakażeń, które mogą powstać w ramach zamartwicy urodzeniowej. Neonatologia pozwala również zdiagnozować dysplazję oskrzelowo-płucną, wady wrodzone (stopa końsko-szpotawa, syndaktylia, polidaktylia, dysplazja stawu biodrowego, krzywica, choroby genetyczne, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu czy okołoporodową perforację jelit.

4. Metody leczenia noworodków

Neonatologia obejmuje szerokie spektrum działań. Dlatego też istnieje bardzo dużo metod leczenia noworodków, a zależą one od postawionej diagnozy. Neonatologia korzysta także z wiedzy innych dyscyplin medycyny dziecięcej (neurologia, chirurgia, urologia, okulistyka, ortopedia czy endokrynologia).

Im szybciej zostaną wykryte wszelkiego rodzaju wady i schorzenia tym większa szansa na postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia lub zahamowania pogłębiania wad noworodka. Dlatego neonatologia jest bardzo ważną dziedziną medycyny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza