Trwa ładowanie...

Neospasmina – syrop i tabletki. Skład, dawkowanie i wskazania

Neospasmina to preparat roślinny przeznaczony do stosowania w terapii zaburzeń nerwowych, takich jak łagodne stany napięcia nerwowego i uczucie niepokoju oraz okresowych trudności z zasypianiem. Lek jest dostępny w postaci syropu oraz tabletek. Jaki jest skład preparatu? Co warto wiedzieć o dawkowaniu, środkach ostrożności i skutkach ubocznych?

spis treści

1. Co to jest Neospasmina?

Neospasmina to lek roślinny w postaci syropu o działaniu uspokajającym i nasennym. Preparat zawiera wyciąg z owoców głogu i korzenia kozłka. Stosuje się go pomocniczo w leczeniu zaburzeń nerwowych, takich jak stany napięcia i niepokoju oraz trudności z zasypianiem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Preparat działa uspokajająco, pomagają w redukowaniu uczucia napięcia, korzystnie wpływa na jakość snu i ułatwia zasypianie. Jego skuteczność wynika wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

2. Skład leku Neospasmina

Neospasmina syrop zawiera wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) i owoców głogu (Crataegus spp.). Wyciąg z kozłka (jego nazwa zwyczajowa to waleriana) działa łagodnie uspokajająco i nasennie. Zmniejsza pobudzenie, napięcie i uczucie niepokoju. Ma właściwości relaksujące i ułatwiające zasypianie.

100 g syropu zawiera 18 g wyciągu płynnego złożonego (1:1) z Crataegus monogyna Jacq. (Lindm.), Crataegus laevigata (Poir.) D.C fructus (owoce głogu)/ Valeriana officinalis L., radix (korzeń kozłka) (1/1). Ekstrahent: etanol 50%. Substancje pomocnicze: sacharoza, sodu benzoesan (E211), esencja pomarańczowa, woda oczyszczona. Zawartość etanolu w produkcie nie więcej niż 10%.

3. Dawkowanie preparatu Neospasmina

Neospasminę w postaci syropu dorośli przyjmują:

 • w stanach napięcia nerwowego i uczucia niepokoju: 10 ml 2–3 razy na dobę,
 • w przypadku trudności z zasypianiem: 15 ml 30–60 minut przed snem.

Dawka maksymalna 40 ml na dobę. Lek Neospasmina jest przeznaczony do leczenia objawowego. Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Neospasmina dla dzieci

Ze względu na brak danych Neospasmina dla dziecka nie jest zalecana. Preparatu nie stosuje się u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

4. Działania niepożądane i przeciwwskazania

Neospasmina, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane.Te nie wystąpią u wszystkich chorych. Mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności i skurcze w obrębie jamy brzusznej.

Przeciwwskazaniem do stosowania Neospasminy jest nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (owoc głogu lub korzeń kozłka, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku). Nie mogą jej także zażywać:

 • osoby z uszkodzeniem mózgu lub z chorobami psychicznymi,
 • kobiety w ciąży,
 • kobiety w okresie karmienia piersią,
 • osoby z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, cukrzycą – ponieważ preparat zawiera sacharozę.

Z lekarzem przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się osoby:

 • chorujące na padaczkę
 • z zaburzeniami czynności wątroby
 • przyjmujące jakiekolwiek leki
 • z chorobą alkoholową, uzależnieni od alkoholu.

Lek może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci stosujący lek nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Zobacz także:

5. Neospasmina tabletki

Można również kupić produkt o nazwie Neospasmina Extra. To ziołowy środek uspokajający, w którym substancjami czynnymi są wyciągi roślinne z korzenia kozłka (Valeriana officinalis), melisy (Melissa officinalis) z dodatkiem magnezum tlenkiem ciężkim (Magnesii oxidum ponderosum) oraz witaminą B6 (Pyridoxini hydrochloridum).

Jedna kapsułka Neospasminy Extra zawiera:

 • wyciąg wodno-alkoholowy z korzenia kozłka - 250 mg,
 • wyciąg suchy z liścia melisy - 50 mg
 • magnezu tlenek ciężki - 80 mg
 • witamina B6 - 5 mg.

Substancje pomocnicze: krzemu dwutlenek koloidalny, glukoza, skrobia żelowana kukurydziana, kwas stearynowy. Skład osłonki kapsułki żelatynowej: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), indygotyna (E132), azorubina (E122), żelatyna wołowa (E441).

Lek przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w przypadku łagodnych stanów napięcia nerwowego oraz jako środek wspomagający w okresowych trudnościach z zasypianiem.

6. Dawkowanie leku Neospasmina Extra

Zwykle stosowana dawka leku Neospasmina Extra dla osób dorosłych to od 1 do 2 kapsułek 1-3 razy na dobę. Można zażyć maksymalnie 6 kapsułek na dobę. W trudnościach z zasypianiem: 2 kapsułki 30-60 min przed snem.

7. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Leku Neospasmina Extra nie należy stosować, gdy występuje:

 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • ciężka niewydolność nerek,
 • hipermagnezemia,
 • blok serca,
 • myasthenia gravis.

Tabletek nie mogą zażywać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci do 12. roku życia. Podczas stosowania mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, bóle brzuch, biegunka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza