Neurobiolożka wskazała najgorszy nawyk dla mózgu. "Podnosi kortyzol"

Poranek to wyjątkowy moment dla naszego mózgu – od niego w dużej mierze zależy, jak będziemy funkcjonować przez resztę dnia. Neurobiolożka dr Wendy Suzuki z New York University przestrzega jednak, że jeden powszechny nawyk odbiera nam tę szansę i obniża potencjał umysłowy od samego rana.

Poranne scrollowanie to szkodliwy nawyk dla mózguPoranne scrollowanie to szkodliwy nawyk dla mózgu
Źródło zdjęć: © @wendy.suzuki konferencja TEDWomen
Magdalena Pietras

Szkodliwy poranny odruch

Jak podkreśla dr Suzuki w nagraniu opublikowanym na Instagramie, mózg tuż po przebudzeniu znajduje się w "szczytowym trybie neuroplastyczności". W tym momencie dnia dopamina i kortyzol są na naturalnie wysokim poziomie, co sprzyja kreatywności, skupieniu oraz motywacji.

Problem w tym, że wiele osób od razu sięga po telefon. "Sięganie po telefon tuż po przebudzeniu podnosi poziom kortyzolu, odbiera ci koncentrację i stawia układ nerwowy w tryb alarmowy, zanim jeszcze zdążysz wziąć pierwszy oddech" - tłumaczy we wpisie lekarka.

- Jeśli twoim pierwszym ruchem rano jest sprawdzenie telefonu, tracisz najpotężniejsze okno możliwości w ciągu dnia - mówi w nagraniu.

Głos psychologa

Jak się okazuje, coraz więcej osób sięga po telefon zaraz po przebudzeniu. Dane Virgin Media O2 pokazują, że szczyt ruchu w sieci przypada tuż po 6:00, 7:00 i 8:00 – dokładnie wtedy, gdy większość ludzi wyłącza budziki. Jest to pierwszy moment, gdy automatycznie zaczynają przewijać treści.

Psycholog Antonio Kalentzis z British Psychological Society na łamach "The Independent" wskazuje również na liczne negatywne skutki porannego scrollowania i przyswajania dużej ilości treści. - Ten napływ informacji może prowadzić do zmęczenia psychicznego, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka, sprawiając, że twój umysł pozostaje rozproszony i mniej skoncentrowany przez resztę dnia - tłumaczy.

To nie wszystko. - Światło niebieskie emitowane przez telefon hamuje produkcję melatoniny - hormonu kluczowego dla regulacji snu - mówi Kalentzis. - Największe szkody wyrządza ono nocą, ale sięganie po telefon rano utrwala uzależnienie od ekranów, co może zaburzać naturalny rytm dobowy - wyjaśnia.

Ekspert zwraca również uwagę, że poranne scrollowanie wpływa na obniżenie samopoczucia, zwięszenie lęku i stresu już na początku dnia. Prowadzi do prokrastynacji i zabija produktywność.

Do tego dochodzi zagrożenie dla zdrowia oczu. - Po wielu godzinach ciemności podczas snu oczy potrzebują czasu, by dostosować się do światła - wyjaśnia Kalentzis. - Natychmiastowe wystawienie ich na ostre światło ekranu może powodować dyskomfort, suchość i podrażnienie, które mogą utrzymywać się przez cały dzień - ostrzega psycholog.

Eksperyment dla lepszego dnia

Aby zmienić szkodliwy nawyk, dr Suzuki proponuje prosty eksperyment. Przez pięć kolejnych poranków zachęca do opóźnienia scrollowania o co najmniej 20 minut, by wykorzystać ten czas w inny sposób. Może to być krótka sesja rozciągania, zapisanie trzech priorytetów na dany dzień albo spokojna chwila z kawą i własnymi myślami.

Jej zdaniem taki nawyk pozwala mózgowi w pełni wykorzystać poranne "okno możliwości" i pozytywnie wpłynie na nastrój oraz koncentrację w ciągu dnia.

Magdalena Pietras, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. Instagram @wendy.suzuki
  2. express.co.uk
  3. The Independent

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie
Ryż, makaron, kasza? Dietetyk radzi, co wybrać
Ryż, makaron, kasza? Dietetyk radzi, co wybrać
NIL podpisuje porozumienie. Lekarze mają mieć większe kompetencje
NIL podpisuje porozumienie. Lekarze mają mieć większe kompetencje
Nos robi się lodowaty. Naukowcy wyjaśniają, co to oznacza
Nos robi się lodowaty. Naukowcy wyjaśniają, co to oznacza
Przywrócili akcję serca po 11 godz. Lekarze z Łodzi wygrali z głęboką hipotermią
Przywrócili akcję serca po 11 godz. Lekarze z Łodzi wygrali z głęboką hipotermią
3 objawy choroby serca. Kardiochirurg ostrzega
3 objawy choroby serca. Kardiochirurg ostrzega
Neurolog radzi. Oto 7 codziennych czynności, które źle wpływają na mózg
Neurolog radzi. Oto 7 codziennych czynności, które źle wpływają na mózg
Zaczęło się od bólu biodra i wzdęć. Usłyszała, że zostało jej 2 lata życia
Zaczęło się od bólu biodra i wzdęć. Usłyszała, że zostało jej 2 lata życia
Jedli różne rodzaje mięs, potem ich zbadano. Takie były wyniki
Jedli różne rodzaje mięs, potem ich zbadano. Takie były wyniki
Co jeść, by żyć dłużej? Naukowcy mówią o różnicach między płciami
Co jeść, by żyć dłużej? Naukowcy mówią o różnicach między płciami
Najzdrowsze warzywo świata. W Polsce mało kto jada
Najzdrowsze warzywo świata. W Polsce mało kto jada
Co z "pokojami narodzin"? Tak ich brak tłumaczy Sobierańska-Grenda
Co z "pokojami narodzin"? Tak ich brak tłumaczy Sobierańska-Grenda
Wirus może wrócić po latach. Rocznie w Polsce choruje ponad 100 tys. osób
Wirus może wrócić po latach. Rocznie w Polsce choruje ponad 100 tys. osób