Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Neuroborelioza - rodzaje, objawy i leczenie

Zaburzenia psychiczne występujące w przebiegu neuroboreliozy przypominają objawy charakterystyczne dla depresji. Najczęściej występuje labilność emocjonalna, drażliwość, zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią oraz zaburzenia snu. Zaburzenia psychiczne pojawiające się w przebiegu boreliozy wynikają nie tylko z aktywnego procesu zapalnego tkanki nerwowej, lecz mogą być psychologiczną konsekwencją przewlekłej choroby stawowej. Neuroboreliozę ze zmianami psychicznymi częściej opisuje się w Europie niż np. w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz film: "Jak wygląda ukąszenie kleszcza?"

spis treści

1. Czym jest borelioza

Borelioza, inaczej zwana chorobą z Lyme, jest schorzeniem przenoszonym przez kleszcze zainfekowane krętkami Borreli. Czasem zdarza się tak, że nie zauważymy ugryzienia kleszcza, który zarazi nas boreliozą. Nieleczona choroba może przejść w stan przewlekły. Przewlekłą boreliozę bardzo trudno rozpoznać, ponieważ daje niespecyficzne objawy.

Krętki boreliozy przez długi czas mogą pozostawać w ukryciu, nie dając żadnych charakterystycznych objawów zakażenia. Często ujawniają się w momencie obniżonej odporności organizmu.

Do neurologicznych objawów choroby należą zaburzenia pamięci, obniżenie nastroju, depresja, zmiany osobowości. Mogą pojawiać się też drżenie rąk, zawroty głowy, niedowłady czy sztywność karku. Objawy te łatwo zbagatelizować, ponieważ mogą równie dobrze świadczyć o przemęczeniu lub stresie. Jeśli jednak nie ustępują, warto poszerzyć diagnostykę.

W przypadku zakażenia boreliozą na skórze może pojawić się rumień wędrujący, który po jakimś czasie zanika. Jeśli kleszcz ugryzł nas w trudno dostępnym miejscu, możemy przegapić ten sygnał świadczący o chorobie.

W przypadku przewlekłej boreliozy o zakażeniu mogą świadczyć zanikowe zmiany skóry, pod postacią ścieńczenia skóry, przez którą prześwitują naczynia krwionośne. Borelioza może również objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów.

Bóle mięśni i stawów, które pojawiają się jako objaw boreliozy, mogą być wzięte za reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). W przebiegu przewlekłej boreliozy pojawiają się bóle i sztywność stawów, osłabienie mięśni oraz obrzęk stawów. Mogą one nasilać się okresowo.

Czy tylko kleszcze przenoszą boreliozę? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Czy tylko kleszcze przenoszą boreliozę? Ekspert rozwiewa wątpliwości [8 zdjęć]

Wiemy, że kleszcze przenoszą boreliozę. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny tego

zobacz galerię

Krętki Borreli wpływają na cały organizm. Przewlekła borelioza może objawiać się zaburzeniami widzenia, które próbujemy leczyć u okulisty. Mogą też pojawić się problemy ze słuchem - piski i szumy w uszach oraz nadwrażliwość na dźwięk.

Objawy te mogą stanowić powód do niepokoju, zwłaszcza jeśli występują z innymi, przytoczonymi wcześniej. Jeśli pomimo leczenia dolegliwości nie przechodzą, warto rozważyć badania na boreliozę.

To niejedyne objawy jakie daje przewlekła borelioza. Wymienia się jeszcze takie symptomy, jak: nagłe gorączki, poty, dreszcze, zmęczenie, ociężałość, kołatanie serca, skoki ciśnienia, słabą wytrzymałość czy paraliż twarzy.

Bardzo ciężko jest zdiagnozować przewlekłą boreliozę, ponieważ podstawowe testy na jej obecność opierają się na wykryciu przeciwciał, a nie każdy organizm je wytwarza. Leczenie boreliozy powinno być ustalone z lekarzem specjalizującym się w leczeniu tej choroby.

2. Podział neuroborelioz

Na podstawie obrazu klinicznego choroby proponuje się podział neuroboreliozy, z towarzyszącymi objawami psychicznymi, na 3 stadia:

  • I stadium - dominuje fibromialgia, bolesność, drżenia mięśni i łagodna depresja;
  • II stadium - obejmuje limfocytarne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie wielonerwowe oraz organiczne zaburzenia psychiczne w postaci zaburzeń afektywnych oraz osobowości;
  • III stadium - stadium przewlekłe, objawiające się zapaleniem mózgu i rdzenia, z towarzyszącym otępieniem, psychozami organicznymi oraz jadłowstrętem psychicznym (anoreksją).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy i leczenie neuroboreliozy

U chorych na boreliozę często pojawia się zmęczenie, wspomniane wcześniej zaburzenia pamięci i koncentracji oraz nadwrażliwość na światło, nawet na migające światło komputera, telewizora czy światła samochodu, co uniemożliwia często jazdę samochodem lub wychodzenie z domu. Występuje również nadwrażliwość na dźwięki, połączona z oczopląsem, nudnościami i wymiotami. Obserwuje się także nadwrażliwość na dotyk, smak i węch, drażliwość, zaburzenia nastroju, a nawet dezorientację przestrzenną.

Uszkodzenie w przebiegu neuroboreliozy różnych struktur anatomicznych mózgu może prowadzić zarówno do apatii, jak i agresji, a wynika to z zakłócenia procesów hamujących, pobudzających, kojarzeniowych i zaburzeń koordynacji. Deficyt spowodowany przez B. burgdorferi związany ze zwiększonym ryzykiem zachowań agresywnych może obejmować: obniżoną tolerancję na sytuacje stresowe i frustrujące, co może prowadzić do stałego rozdrażnienia, wybuchów złości, różnych form obsesji, natręctw myślowych, zaburzeń emocjonalnych, a nawet tendencji samobójczych.

W neuroboreliozie częściej jednak spotyka się objawy encefalopatii. Łagodna przewlekła encefalopatia może być najpowszechniejszym objawem neurologicznym w późnej boreliozie. Do skarg najczęściej wymienianych przez pacjentów należą zaburzenia snu i zmęczenie. Zaburzenia snu to najczęściej trudności w zasypianiu, wybudzanie się w nocy i senność w ciągu dnia. Nieleczone dolegliwości mogą się utrzymywać całymi miesiącami.

Do grupy zaburzeń związanych z układem nerwowym należą również tak zwane post Lyme syndrome, chronic Lyme syndrom, post-treatment Lyme disease lub borelioza przewlekła, które stanowią trudny problem kliniczny. Chorzy częściej skarżą się na zmęczenie, bóle mięśniowe, parestezje, gorszą koordynację, nieuwagę, labilność emocjonalną oraz zaburzenia snu. Utrzymujące się dolegliwości bardzo trudno poddają się leczeniu antybiotykiem.

Istnieją hipotezy mówiące o tym, iż przewlekłe zakażenie B. burgdorferi wywołuje immunologiczne lub neurohormonalne procesy w mózgu, które powodują przewlekły ból, zaburzenia poznawcze, zmęczenie, utrzymujące się mimo zniszczenia krętków za pomocą antybiotyków. Według wielu badaczy zajmujących się problemem zaburzeń psychicznych w przebiegu neuroboreliozy, szczególnie podatni są chorzy z istniejącym już wcześniej zespołem lękowo-depresyjnym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Aleksandra Katarzyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza