Trwa ładowanie...

Nieoczekiwane umiejętności po wybudzeniu się ze śpiączki

Czym jest śpiączka? W najprostszych słowach jest to stan, w którym pacjent nie reaguje na bodźce (bólowe lub słuchowe) oraz nie kontaktuje się z otoczeniem. Pacjent może być w śpiączce kilka dni lub kilka lat, im dłużej, tym szanse na jego wybudzenie maleją. Ale nasz mózg nadal dla lekarzy i naukowców jest wielką zagadką dlatego zdarzają się przypadki, które przeczą wszelkim regułom i przewidywaniom.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Zapomniane umiejętności

Pierwszym takim przypadkiem jest Ben McMahon. Uległ on wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego zapadł w śpiączkę na tydzień. Po jego wybudzeniu okazało się, że pisze i mówi w języku mandaryńskim. W szkole uczęszczał on co prawda na lekcje tego języka, jednak nigdy nie doszedł do takiego poziomu jak po wybudzeniu się ze śpiączki. Stopień znajomości tego języka był tak duży, iż umożliwił mu wyjazd do Szanghaju i podjęcie tam studiów.

Kolejnym przypadkiem jest pan Leszek Zieliński. Przed wypadkiem był on dyrektorem firmy, mówiącym płynnie po angielsku i po niemiecku. W wyniku śpiączki zapomniał on całkowicie jak mówić i pisać po angielsku, jednak odkrył jak bardzo kocha grać na pianinie i saksofonie. Z wykształcenia był bowiem on muzykiem, ale życie potoczyło się tak, iż nie grał od kilkunastu już lat. I tak z aktywnego dyrektora stał się spokojnym muzykiem ceniącym zacisze własnego domu.

2. Nowe zdolności

Matej Kus czeski żużlowiec uległa bardzo poważnemu wypadkowi. Podczas stanu w zawodach źle wyszedł z zakrętu w wyniku czego przewrócił się i jego kolega przejechał mu po głowie motocykle. Spowodowało to utratę przytomności na 45 minut. Po tym czasie zawodnik obudził się jak gdyby nigdy nic. I pewnie nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że mówił płynnym angielskim z perfekcyjnym akcentem. Nie pamiętał on kim był i co robił, nawet nie wiedział, że był Czechem. Nigdy też nie uczył się angielskiego. Jednak ta umiejętność szybko zanikła, gdy tylko wrócił do swojego ojczystego kraju.

Kolejnym sportowcem, który odkrył w sobie nowe umiejętności po krótkiej utracie przytomności jest Lachlan Connor, który był zawodnikiem lacrosse (z niej rozwinął się hokej). Podczas meczu upadł on na ziemię i doznał wstrząsu mózgu. Po tym wypadku odkrył, iż nie już potrafi grać w gry zespołowe, ale świetnie radzi sobie z instrumentami, choć nigdy nie pobierał żadnych nauk. Okazało się bowiem, że umie grać na 13 instrumentach między innymi na: harmonijce ustnej, fortepianie, karimbie, ukulele, dudach, zarówno szkockich i irlandzkich oraz mandolinie.

3. Z nieuka w geniusza

Jason Padgett uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego stracił on przytomność. Po wybudzeniu go okazało się że z nieuka stał się geniuszem matematycznym. Wypadek także wpłynął na jego charakter czyniąc go człowiekiem spokojnym i obsesyjnie myślącym o czystości.

Często śpiączka sprawia, że po wybudzeniu się z niej pacjenci stają się innymi ludźmi. Często okazuje się, że z odpowiedzialnego rodzica, stają się żartownisiami lubiącymi podglądać dziewczyny. Z osób spokojnych i kulturalnych stają się bezpośredni i grubiańscy.

Mózg człowieka jest nie do końca poznany, dlatego też nigdy nie wiadomo czym nas jeszcze zaskoczy. Lekarze i naukowcy ciągle badają jego nowe możliwości i starają się wyjaśniać, w jaki sposób tacy ludzie nie dość, że wybudzają się ze śpiączki to jeszcze zyskują nowe umiejętności. Daje to nadzieje tysiącom osób, których bliscy nadal są w śpiączce, że kiedyś się z niej obudzą.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.