Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy chorego serca. Łatwo je przegapić

Choroby serca należą do chorób cywilizacyjnych. Są jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci. Oprócz typowych objawów problemów z sercem, takich jak migotanie przedsionków czy wysokie ciśnienie, istnieje szereg symptomów, które łatwo przegapić.

spis treści

1. Kaszel to objaw problemów z sercem

Kaszel zwykle kojarzony jest z przeziębieniem lub chorobami górnych dróg oddechowych. Czasem jednak, szczególnie jeśli pojawia się gwałtownie i trwa kilka tygodni, może świadczyć o problemach z sercem.

Zobacz film: "Znany środek przeciwbólowy zwiększa ryzyko zawału i udaru"

Gwałtowne napady kaszlu są jednym z objawów zastoinowej niewydolności serca. Pojawiają się w wyniku gromadzenia się płynów w płucach. To właśnie z tego powodu dokucza świszczący oddech i kaszel, który z czasem coraz bardziej się nasila.

Innym objawem problemów z sercem mogą być częste zadyszki. Są one spowodowane niewystarczającym natlenieniem organizmu, z powodu nieprawidłowej pracy serca.

2. Depresja zwiększa ryzyko choroby serca

Szacuje się, że ponad 350 mln ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Naukowcy uważają, że jest związek między depresją a zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby serca. Wiąże się to m.in. ze specyficznym trybem życia, który może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych.

Ponadto lekarze wykazali też, że pacjencji kardiologiczni po zawale serca wykazują objawy obniżenia nastroju. U ok. 15 proc. z nich trwają one zbyt długo i spełniają kryteria zespołu depresyjnego.

3. Zawroty głowy to objaw problemów z sercem

Nieprawidłowy rytm serca powoduje zaburzenia w przepływie krwi do wszystkich organów, w tym mózgu.

Zawroty głowy, które pojawiają się nie wiadomo skąd, mogą świadczyć o problemach z prawidłową pracą serca. Czasem arytmia jest tak silna, że może nawet powodować omdlenia.

Warto skonsultować takie nietypowe objawy z lekarzem.

4. Zaburzenia erekcji to objaw problemów z sercem

Jednym z powodów zaburzeń erekcji jest nieprawidłowy przepływ krwi w organizmie. Problemy z sercem mogą być więc widoczne w sypialni.

Zaburzenia erekcji są często pierwszym zauważalnym objawem, poprzedzającym wystąpienie innych symptomów o nawet dwa lata.

5. Skurcze mięśni i opuchnięte nogi to objawy problemów z sercem

Skurcze mięśni pojawiające się bez określonej przyczyny mogą być objawem choroby tętnic obwodowych. Prowadzi ona do zwężenia lub niedrożności dużych tętnic, omijając tętnice wieńcowe, łuk aorty i tętnice mózgu.

Kolejnym objawem problemów z sercem jest duża opuchlizna na nogach. Obrzęk spowodowany jest nagromadzeniem się krwi w żyłach.

Jeśli serce nie pracuje prawidłowo, krew krąży wolniej i dochodzi do zastojów. To bardzo niebezpieczne.

6. Zmęczenie i migreny to objawy problemów z sercem

Z obserwacji lekarzy wynika, że pacjenci na kilka dni przed zawałem serca, często czują się skrajnie wyczerpani i słabi. Jest to dużo silniejsze zmęczenie, niż takie codzienne, wywołane ciężkim dniem w pracy.

Kolejnym nietypowym objawem problemów z sercem są migreny. Osoby, które cierpią na ten rodzaj bólów głowy są bardziej narażone na zawał serca. U osób z problemami sercowo-naczyniowymi migrena jest objawem miażdżycy naczyń.

Podczas tzw. migreny sercowej dochodzi do zaburzeń rytmu serca, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

7. Inne nietypowe objawy problemów z sercem

Do innych nietypowych objawów problemów z sercem należy m.in. innymi brak apetytu. Jeśli niechęć do jedzenia utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.

O kłopotach z sercem może też świadczyć brak włosów na nogach. Włosy do wzrostu potrzebują składników odżywczych. Jeśli serce działa nieprawidłowo i przepływ krwi jest zaburzony, składniki te nie są dostarczane do wszystkich komórek.

Włosy na nogach znajdują się najdalej od serca, dlatego to one zaczną zanikać jako pierwsze.

W zapobieganiu chorobom serca bardzo ważna jest profilaktyka. Zdrowa i zbilansowana dieta, a także umiarkowana aktywność fizyczna pomogą utrzymać serce w dobrym stanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza