Trwa ładowanie...

Novynette – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
29.03.2023 17:59
Novynette – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Novynette – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne (Pixabay autor: Anqua)

Novynette jest to lek stosowany w antykoncepcji hormonalnej. Tabletki Novynette posiadają stały skład. Lek Novynette jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku novynette

Novynette jest dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Składniki leku Novynette to dezogestrelu (progestagen) i etynyloestradiolu (syntetyczny estrogen). Opakowanie Novynette zawiera 21 tabletek o stałym składzie (0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etinylestradiolu).

Należy pamiętać, że złożone doustne tabletki antykoncepcyjne, takie jak Novynette, nie chronią przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową (takimi jak AIDS). Jedynie stosowanie prezerwatyw ma działanie ochronne.

2. Wskazania do stosowania

Zobacz film: "Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją"

Wskazaniem do stosowania leku Novynette jest zapobieganie ciąży. Zadaniem leku Novynette jest hamowanie owulacji, zmiana konsystencji śluzu przez który plemniki nie mogą się przedostać do macicy. Stosowany prawidłowo, lek Novynette zapewnia skuteczną i odwracalną metodę antykoncepcji.

Antykoncepcja - zdjęcia
Antykoncepcja - zdjęcia [2 zdjęcia]

Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcji mechanicznej, który oprócz ochrony przed ciążą może zmniejszyć

zobacz galerię

3. Przeciwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Novynette to: nadwrażliwość na składniki leku, udar mózgu, zawał serca, zakrzepica żył, zator płucny. Leku Novynette nie powinny przyjmować pacjentki, które mają problemy z krzepliwością krwi, nadciśnienie, zaburzenia metabolizmu lipidów, ciężką cukrzycę, anemię, zapalenie okrężnicy.

Preparat Novynette nie powinien być stosowany przez pacjentki, które mają przerost endometrium, raka endometrium, raka sutka lub inny rodzaj nowotworu zależnego od estrogenów.

Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Novynette jest krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, niewydolność wątroby, zespół Dubin-Johnsona i Rotora, rak lub gruczolak wątroby.

4. Jak bezpiecznie dawkować lek novynette?

Blister Novynette zawiera 21 tabletek o stałym składzie. Stosuje się 1 tabletkę Novynette od 1 lub 5 dnia cyklu przez 21 dni. Lek Novynette powinien być przyjmowany o tej samej porze. Po wybraniu 21 tabletek powinna nastąpić 7 dniowa przerwa, podczas której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia.

Jeżeli pierwsza tabletka Novynette została zastosowana 5 dnia cyklu trzeba zastosować dodatkowe formy antykoncepcji. Zapobieganie owulacji można uznać za przerwane jeżeli pomiędzy tabletkami Novynette wystąpiła dłuższa przerwa niż 36 godzin.

Cena leku Novynette to ok. 10 zł za 21 tabletek.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne i działania niepożądane

Skutki uboczne leku Novynette to: tkliwość piersi, powiększenie piersi, plamienia, krwawienia w środku cyklu, bóle oczu przy używaniu szkieł kontaktowych, bóle głowy, migrena, nudności i wzdęcia w okresie okołomiesiączkowym.

Działania niepożądane leku Novynette to także stany zwiększonej krzepliwości krwi, przy których może dojść do zakrzepowego zapalenia żył, zakrzepicy żylnej, zatoru tętniczego lub płucnego, zawału mięśnia sercowego. Wyjątkowo rzadko u pacjentek stosujących Novynette częściej mogą występować nowotwory macicy i piersi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.