Trwa ładowanie...

Nowa metoda podawania leków przy retinopatii cukrzycowej

Avatar placeholder
23.04.2013 16:04
Nowa metoda podawania leków przy retinopatii cukrzycowej
Nowa metoda podawania leków przy retinopatii cukrzycowej

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej opracował nowatorskie urządzenie uwalniające leki, które wszczepia się za okiem u pacjentów, którzy doznali uszkodzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy...

spis treści

1. Leczenie retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa to główna przyczyna utraty wzroku u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Za rozwój tego schorzenia odpowiada neowaskularyzacja, czyli wzrost nieprawidłowych naczyń włosowatych w siatkówce, co na późniejszym etapie choroby może doprowadzić do ślepoty. Obecnie retinopatię cukrzycową leczy się przede wszystkim za pomocą zabiegów laserowych, które mają pewne skutki uboczne, między innymi poparzenia, utratę widzenia obwodowego lub widzenia w nocy. Niekiedy wykorzystuje się również farmaceutyki stosowane w leczeniu raka, jednak bardzo szybko są one usuwane z krwiobiegu. Z tego powodu, aby przyniosły zamierzony efekt, konieczne jest zwiększenie dawki leku, a wtedy zwiększa się także jego toksyczność.

2. Działanie urządzenia uwalniającego lek

Opracowane przez naukowców wszczepiane urządzenie podające lek aktywuje się przy użyciu zewnętrznego pola magnetycznego. Jest to możliwe, gdyż urządzenie pokryte jest elastyczną, magnetyczną polidimetylosiloksanową membraną. Sam aparat nie jest większy niż główka od szpilki. Pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego membrana odkształca się powodując wydzielanie określonej ilości leku. Z badań wynika, że urządzenie skutecznie działa przez 35 dni. W przeciwieństwie do innych obecnie używanych przyrządów wydzielających leki, nowy aparat jest na tyle niewielki, że można go zastosować w leczeniu schorzeń oka. Ponadto, jako jedyny, umożliwia kontrolowanie uwalniania leku, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta ulega zmianie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.