Trwa ładowanie...

Grypa i jej pierwsze objawy. Jak sobie z nią radzić

Objawy grypy są chyba najczęściej mylone z innymi chorobami
Objawy grypy są chyba najczęściej mylone z innymi chorobami (123rf.com)

Grypa to choroba wirusowa, która może być szczególnie niebezpieczna, jeśli nie zostanie wyleczona do końca lub kiedy jej objawy zostaną zlekceważone. Objawy grypy zwykle atakują nagle, wszystkie jednocześnie. Wirusy, po wniknięciu do układu oddechowego, zaczynają się zaskakująco szybko rozprzestrzeniać. Sprawdź, jak walczyć z grypą.

spis treści

1. Pierwsze oznaki grypy

Grypa powoduje, że szybko zaczynamy czuć się źle – najpierw mamy dreszcze, a potem wysoką gorączkę, powyżej 38, nawet do 40 stopni Celsjusza. Bolą nas mięśnie i głowa, czujemy ogólne osłabienie.

Od tego wszystko się zaczyna. Gdy gorączka po około 2 dniach zaczyna spadać, dochodzą te bardziej uciążliwe objawy grypy, takie jak ból gardła i suchy kaszel.. Możemy też mieć katar, ale jest to objaw charakterystyczny raczej dla przeziębienia i rzadko występuje w przypadku grypy.

2. Grypa a inne choroby

Zobacz film: "Wysoka gorączka"

Objawy grypy są chyba najczęściej mylone z innymi chorobami. Potocznie mówimy, że jesteśmy przeziębieni i chodzi nam po prostu o to, że mamy gorączkę, katar czy kaszel i ogólnie czujemy się źle... Tymczasem grypa to zupełnie coś innego niż przeziębienie!

Mało charakterystyczne objawy grypy sprawia, że choroba może być mylnie zdiagnozowana. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów interpretacyjnych:

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Jak odróżnić grypę od przeziębienia? [9 zdjęć]

To bardzo istotne, aby odróżnić przeziębienie od grypy, ponieważ w przypadku tego drugiego schorzenia

zobacz galerię

2.1. Grypa a angina

Jej objawem, podobnie jak w przypadku objawów grypy, jest wysoka gorączka i ból gardła. Pojawiają się uczucie rozbicia i ból mięśni. Jednak charakterystyczne dla anginy są silne bóle migdałków, które mogą uniemożliwić jedzenie. Angina, w przeciwieństwie do grypy, jest chorobą wywołaną przez bakterie, antywirusowe leki na grypę więc na nią nie zadziałają. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza.

2.2. Grypa, a może zapalenie płuc

Zapalenie płuc potrafi być bardzo groźną chorobą, zwłaszcza dla osób starszych. Może jednak zacząć się podobnie jak objawy grypy – pojawiają się gorączka, osłabienie, bóle mięśni. Kaszel także początkowo jest suchy, a dopiero potem wilgotny. Dlatego jeśli gorączka nie mija po 5 dniach, a do tego pojawiają się bóle w klatce piersiowej i duszność, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W leczeniu zapalenia płuc antybiotyki są wskazane, a w leczeniu grypy - przeciwwskazane.

2.3. Grypa czy zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli może być, podobnie jak grypa, wywołane wirusami. Objawy zapalenia płuc i objawy grypy też są podobne – gorączka, dreszcze, bóle mięśni, uczucie rozbicia, do tego katar i ból gardła. Charakterystyczny jest uciążliwy, wilgotny kaszel i to on powinien nas zaniepokoić.

Zobacz także:

2.4. Grypa a sepsa

Niestety bardzo groźna sepsa przybiera objawy grypopodobne, takie jak: ból gardła, gorączka, katar. Niepokój powinny wzbudzić nagłe pogorszenie się samopoczucia i bardzo wysoka temperatura, na którą nie działają popularne leki przeciwgorączkowe. Pojawienie się przyspieszonego tętna i oddechu, wymiotów i zwłaszcza ciemnoczerwonych wybroczyn na ciele to sygnał do natychmiastowego wezwania pomocy! W przypadku sepsy liczy się każda minuta.

3. O czym jeszcze warto pamiętać

Objawy grypy i grypopodobne mogą być początkiem wielu innych groźnych chorób lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Jeśli gorączka jest wyjątkowo wysoka lub utrzymuje się dłużej niż 4-5 dni, gdy pojawiają się nietypowe, niepokojące objawy, jak najszybciej postaraj się o pomoc lekarską!

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Drgawki gorączkowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze