Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Objawy grypy - pierwsze symptomy, grypa a inne choroby, warto pamiętać

Objawy grypy występują nagle. Gdy wirus dostanie się do naszego organizmu, zaczyna działać już po kilku godzinach. Najpierw musi wniknąć do błon śluzowych układu oddechowego, a potem zaczyna się błyskawicznie namnażać (faza replikacji).

Zobacz film: "Ból gardła"

spis treści

1. Objawy grypy - pierwsze symptomy

Pierwsze objawy grypy powodują, że szybko zaczynamy czuć się źle – najpierw mamy dreszcze, a potem wysoką gorączkę, powyżej 38, nawet do 40 stopni Celsjusza. Bolą nas mięśnie i głowa, czujemy ogólne osłabienie.

Od tego wszystko się zaczyna. Gdy gorączka po około 2 dniach zaczyna spadać, dochodzą uciążliwe objawy grypy, takie jak ból gardła, suchy kaszel.. Możemy też mieć katar, ale jest to objaw charakterystyczny raczej dla przeziębienia.

Niektórzy próbują grypę oswoić. Na rysunkach poniżej przedstawione są wirus grypy oraz katar według Giant Microbes: www.giantmicrobes.pl.

2. Objawy grypy - grypa a inne choroby

Objawy grypy są chyba najczęściej mylone z innymi chorobami. Potocznie mówimy, że jesteśmy przeziębieni i chodzi nam po prostu o to, że mamy gorączkę, katar czy kaszel i ogólnie czujemy się źle... Tymczasem grypa to zupełnie coś innego niż przeziębienie!

Mało charakterystyczne objawy grypy sprawia, że choroba może być mylnie zdiagnozowana. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów interpretacyjnych:

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Jak odróżnić grypę od przeziębienia? [9 zdjęć]

To bardzo istotne, aby odróżnić przeziębienie od grypy, ponieważ w przypadku tego drugiego schorzenia...

zobacz galerię

2.1. Objawy grypy - grypa a angina

Jej objawem, podobnie jak w przypadku objawów grypy, jest wysoka gorączka i ból gardła. Pojawiają się uczucie rozbicia i ból mięśni. Jednak charakterystyczne dla anginy są silne bóle migdałków, które mogą uniemożliwić jedzenie. Angina, w przeciwieństwie do grypy, jest chorobą wywołaną przez bakterie, antywirusowe leki na grypę więc na nią nie zadziałają.

2.2. Objawy grypy - grypa a zapalenie płuc

Zapalenie płuc potrafi być bardzo groźną chorobą, zwłaszcza dla osób starszych. Może jednak zacząć się podobnie jak objawy grypy – pojawiają się gorączka, osłabienie, bóle mięśni. Kaszel także początkowo jest suchy, a dopiero potem wilgotny. Dlatego jeśli gorączka nie mija po 5 dniach, a do tego pojawiają się bóle w klatce piersiowej i duszność, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W leczeniu zapalenia płuc antybiotyki są wskazane, a w leczeniu grypy - przeciwwskazane.

2.3. Objawy grypy - grypa a zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli może być, podobnie jak grypa, wywołane wirusami. Objawy zapalenia płuc i objawy grypy też są podobne – gorączka, dreszcze, bóle mięśni, uczucie rozbicia, do tego katar i ból gardła. Charakterystyczny jest uciążliwy, wilgotny kaszel i to on powinien nas zaniepokoić.

Objawy grypy są chyba najczęściej mylone z innymi chorobami
Objawy grypy są chyba najczęściej mylone z innymi chorobami (123rf.com)

Zobacz także:

2.4. Objawy grypy - grypa a sepsa

Niestety bardzo groźna sepsa przybiera objawy grypopodobne, takie jak: ból gardła, gorączka, katar. Niepokój powinny wzbudzić nagłe pogorszenie się samopoczucia i bardzo wysoka temperatura, na którą nie działają popularne leki przeciwgorączkowe. Pojawienie się przyspieszonego tętna i oddechu, wymiotów i zwłaszcza ciemnoczerwonych wybroczyn na ciele to sygnał do natychmiastowego wezwania pomocy! W przypadku sepsy liczy się każda minuta.

3. Objawy grypy - warto pamiętać

Objawy grypy i grypopodobne mogą być początkiem wielu innych groźnych chorób lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Jeśli gorączka jest wyjątkowo wysoka lub utrzymuje się dłużej niż 4-5 dni, gdy pojawiają się nietypowe, niepokojące objawy, jak najszybciej postaraj się o pomoc lekarską!

Następny artykuł: Drgawki gorączkowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy