Trwa ładowanie...

Objawy naczyniaków wątroby (WIDEO)

Zobacz film: "Naczyniaki wątroby. Co warto o nich wiedzieć?"

Naczyniaki wątroby to łagodne zmiany nowotworowe, rozwijające się wskutek nieprawidłowego namnażania się komórek sieci naczyń w organizmie. To jedna z najczęściej rozpoznawanych zmian w wątrobie. Przyczyna ich powstawania nie jest znana. Przypuszcza się, że może mieć podłoże genetyczne.

Naczyniaki rozwijają się powoli. Nie są złośliwe i nie powodują przerzutów, w niektórych przypadkach mogą jednak stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Mogą mieć różną wielkość, od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Najczęściej występują pojedyncze zmiany nieprzekraczające 3 cm. Zmiany o większym rozmiarze, powyżej 5 cm, określa się mianem naczyniaków olbrzymich. Naczyniaki przekraczające 10 cm grożą pęknięciem, co może doprowadzić do krwawienia lub ucisku naczyń i przewodów wewnątrzwątrobowych oraz innych narządów jamy brzusznej. Większe naczyniaki częściej obserwuje się u kobiet w ciąży lub stosujących hormonalne leki antykoncepcyjne.

Małe naczyniaki przez długi czas nie dają żadnych objawów. Często wykrywa się je przypadkowo w trakcie badania USG. W przypadku większych można zaobserwować symptomy, które są mylone z innymi chorobami układu pokarmowego.

Zobacz, co to za objawy i jak należy postępować z naczyniakami wątroby.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Objawy naczyniaków wątroby (WIDEO)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.