Trwa ładowanie...

Objawy zawału serca mogą być widoczne na stopach

Zawał serca może skończyć się nawet zgonem pacjenta. Oznaki, które budzą niepokój, to najczęściej ból w klatce piersiowej, nudności, uczucie wyczerpania. Jednak bywają również nietypowe objawy, które warto znać.

spis treści

1. Spuchnięte stopy

Zawał serca, zwany potocznie atakiem serca, to innymi słowy martwica serca, do której dochodzi wskutek niedokrwienia powodowanego zamknięciem tętnicy wieńcowej.

Zobacz film: "Obowiązki lekarza w leczeniu chorób serca"

Jest to poważna dolegliwość, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Bez szybkiej pomocy zawał może prowadzić do śmierci. Bardzo ważne jest więc umiejętne rozpoznanie pierwszych niepokojących objawów.

Zauważono, że obok duszności, uczucia niepokoju, zawrotów głowy czy nudności, pojawia się puchnięcie stóp lub kostek u chorego. Jeśli obrzęk się powiększa, jest to poważny powód do niepokoju.

Zobacz też: Co łączy chorobę Alzheimera z chorobami serca?

2. Zaburzenia krążenia powodują obrzęki

Profesor David Newby z British Heart Foundation zwraca uwagę na związek opuchlizny z nieprawidłowymi przepływami w układzie krwionośnym. Jeśli w pracy serca występują zaburzenia, wówczas dochodzi do cofnięcia krwi i narastających obrzęków w kończynach.

Płyny gromadzą się w organizmie, powodując wrażenie puchnięcia w szczególności w obrębie kończyn dolnych. Warto zwracać uwagę na to w jakim stanie są stopy, kostki, nogi. Obrzęk może dotyczyć nawet brzucha.

Zobacz też: Regularne posiłki mogą pomóc chronić ludzi przed chorobami serca

3. Inne przyczyny puchnięcia kończyn

Profesor Newby zwraca uwagę, że opuchnięte kostki mogą sygnalizować wiele poważnych dolegliwości i nigdy nie powinno się tego zjawiska ignorować. Obrzęk nóg może mieć związek z chorobami nerek, wątroby, płuc, serca, a także może go powodować nieprawidłowe żywienie.

Jeśli więc stopy wyraźnie się powiększają wskutek opuchlizny, należy koniecznie zainteresować się przyczyną i zweryfikować stan zdrowia. Podobnie niepokój powinny budzić obrzęki w obrębie stawów.

Zobacz też: Zaburzenia erekcji świadczą o chorobach serca!

4. Zawał najczęstszą przyczną zgonów

Zawał serca to, obok nowotworów jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Jeśli zostanie w porę rozpoznany, można ocalić życie chorego.

Oczywiście bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zdrowa dieta i aktywność fizyczna, które są niezbędne dla utrzymania prawidłowej pracy układu krążenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza