Trwa ładowanie...

Objawy zawału serca u kobiet. Nie są oczywiste

Avatar placeholder
20.07.2023 13:57
Objawy zawału serca u kobiet nie są oczywiste.
Objawy zawału serca u kobiet nie są oczywiste. (123rf.com)

Zawał serca u kobiet może dawać inne symptomy niż u mężczyzn. Objawem najbardziej kojarzonym z zawałem serca jest ból w klatce piersiowej. U kobiet może się on nie pojawić. Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Zawał serca u kobiet

Zawał serca jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Jeśli pojawiają się typowe objawy, czyli silny ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czasem jednak zawał serca daje nietypowe objawy, które łatwo zignorować. Kobiety, ze względu na to, że zawał serca pojawia się u nich rzadziej niż u mężczyzn, są bardziej skłonne do ignorowania objawów, szczególnie jeśli są niespecyficzne.

Zobacz film: "7 najczęściej ignorowanych objawów zawału"

Kobiety mogą nie odczuwać bólu w klatce piersiowej. Może pojawić się u nich zadyszka, zawroty głowy, omdlenie lub ból w dolnej części klatki piersiowej.

Płytki oddech, który jest często pierwszą oznaką zawału serca, łatwo pomylić z atakiem paniki, szczególnie w sytuacji, gdy towarzyszy mu niepokój i intensywne pocenie się. Te dwa objawy również świadczą o zawale serca.

U kobiet może pojawiać się też ból mięśni i nagłe, ogromne zmęczenie, a także nudności i wymioty. Zdarza się, że ze względu na niespecyficzne objawy nawet lekarz ma w pierwszym momencie problem ze zdiagnozowaniem zawału serca u kobiety.

2. Zawał u kobiet - objawy

Zawał serca jest bardzo niebezpieczny, dlatego nie można bagatelizować nawet najmniejszych problemów. Im szybciej kobieta zgłosi się do lekarza tym mniejsze szanse wystąpienia poważnych powikłań.

Z badań przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców i opublikowanych w "European Heart Journal: Acute Cardiovascular Care" wynika, że kobiety czekają średnio 37 minut dłużej niż mężczyźni, zanim skontaktują się z lekarzem lub pojadą do szpitala. W badaniu wzięło udział 4000 osób na przestrzeni 16 lat. Dzieje się tak dlatego, że nieswoiste objawy mogą zmylić kobietę i jej bliskich, co opóźnia wezwanie pomocy. To tłumaczy, dlaczego wśród kobiet jest wyższy wskaźnik śmiertelności z powodu zawału serca.

Do objawów zawału serca, których nie można bagatelizować, należą:

  • trudności z oddychaniem i duszności,
  • pocenie się,
  • trudny do określenia ból pojawiający się w górnej części ciała,
  • uczucie pełności, dyskomfort podobny do zgagi,
  • nudności lub wymioty,
  • nagłe osłabienie i zawroty głowy,
  • nieregularne bicie serca,
  • ucisk w klatce piersiowej.

W przypadku zawału serca, niezwykle ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze