Trwa ładowanie...

Objawy zawału serca u kobiet. Nie są oczywiste

Zawał serca u kobiet może dawać inne symptomy niż u mężczyzn. Objawem najbardziej kojarzonym z zawałem serca jest ból w klatce piersiowej. U kobiet może się on nie pojawić. Na co zwrócić uwagę?

Zobacz film: "7 najczęściej ignorowanych objawów zawału"

1. Zawał serca u kobiet

Zawał serca jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Jeśli pojawiają się typowe objawy, czyli silny ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czasem jednak zawał serca daje nietypowe objawy, które łatwo zignorować. Kobiety, ze względu na to, że zawał serca pojawia się u nich rzadziej niż u mężczyzn, są bardziej skłonne do ignorowania objawów, szczególnie jeśli są niespecyficzne.

Kobiety mogą nie odczuwać bólu w klatce piersiowej. Może pojawić się u nich zadyszka, zawroty głowy, omdlenie lub ból w dolnej części klatki piersiowej.

Płytki oddech, który jest często pierwszą oznaką zawału serca, łatwo pomylić z atakiem paniki, szczególnie w sytuacji, gdy towarzyszy mu niepokój i intensywne pocenie się. Te dwa objawy również świadczą o zawale serca.

U kobiet może pojawiać się też ból mięśni i nagłe, ogromne zmęczenie, a także nudności i wymioty. Zdarza się, że ze względu na niespecyficzne objawy nawet lekarz ma w pierwszym momencie problem ze zdiagnozowaniem zawału serca u kobiety.

2. Zawał u kobiet - objawy

Zawał serca jest bardzo niebezpieczny, dlatego nie można bagatelizować nawet najmniejszych problemów. Im szybciej kobieta zgłosi się do lekarza tym mniejsze szanse wystąpienia poważnych powikłań.

Z badań przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców i opublikowanych w "European Heart Journal: Acute Cardiovascular Care" wynika, że kobiety czekają średnio 37 minut dłużej niż mężczyźni, zanim skontaktują się z lekarzem lub pojadą do szpitala. W badaniu wzięło udział 4000 osób na przestrzeni 16 lat. Dzieje się tak dlatego, że nieswoiste objawy mogą zmylić kobietę i jej bliskich, co opóźnia wezwanie pomocy. To tłumaczy, dlaczego wśród kobiet jest wyższy wskaźnik śmiertelności z powodu zawału serca.

Do objawów zawału serca, których nie można bagatelizować, należą:

  • trudności z oddychaniem i duszności,
  • pocenie się,
  • trudny do określenia ból pojawiający się w górnej części ciała,
  • uczucie pełności, dyskomfort podobny do zgagi,
  • nudności lub wymioty,
  • nagłe osłabienie i zawroty głowy,
  • nieregularne bicie serca,
  • ucisk w klatce piersiowej.

W przypadku zawału serca, niezwykle ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.