Spuchnięte oko - dlaczego występuje, choroby oczu, postępowanie przy spuchniętym oku

Spuchnięte oko może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom. Czasami pojawia się w wyniku zmęczenia i nie stanowi zagrożenia. Kiedy można stosować domowe metody na złagodzenie obrzęku, a kiedy udać się do lekarza?

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

1. Spuchnięte oko - dlaczego występuje

Jeżeli pojawia się obrzęk obu oczu, bez żadnych innych objawów towarzyszących, to najprawdopodobniej nie jest to nic niepokojącego. Takie dolegliwości mogą pojawić się w wyniku przemęczenia, długiej pracy przed komputerem i podczas podróży (np. samolotem).

Spuchnięte oko może być też wynikiem zaburzeń hormonalnych lub nadwrażliwości na czynniki uczulające, np. alergeny pokarmowe, zwierzęce, pyłki roślin czy niektóre leki. Rzadko zdarza się, że powstaje w wyniku stosowania soczewek kontaktowych, ewentualnie może być spowodowany uczuleniem na środki pielęgnacyjne do szkieł kontaktowych.

W przypadku gdy spuchniętym oczom towarzyszą nasilone objawy, jak zaczerwienienie, pieczenie, przekrwienie i wydzielina z oka, może to wskazywać na niektóre choroby oczu. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń.

Obrzęk tylko jednego może świadczyć o istnieniu ciała obcego w oku. Niekiedy powstaje w wyniku powierzchownego lub głębokiego urazu mechanicznego. Opuchnięciu towarzyszy wtedy ból, a pacjent musi jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W wyniku urazu mechanicznego może dojść do powikłań, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku.

2. Spuchnięte oko - choroby oczu

Spuchnięte oko to nie choroba, lecz jeden z objawów różnych schorzeń oczu. Do takich chorób zaliczamy:

  • Jęczmień – ropne zapalenie gruczołów powiekowych wywołane zakażeniem gronkowcem. Na powiece oka pojawia się różnej wielkości guzki, którym towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk. Czasami obejmuj całą powiekę, co powoduje trudności w otwieraniu oka.
  • Zapalenie brzegów powiek – pojawia się zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk powiek.
  • Zapalenie uczuleniowe spojówek i powiek – jest to jedna z reakcji alergicznych. Wywoływane jest nadwrażliwością na alergen, np. lek, proszek czy płyn do prania, kosmetyki. Typowe objawy to uczucie swędzenia, łzawienie, obrzęk powiek, przekrwienie spojówek, obrzęk spojówek.
  • Epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki – to choroba wirusowa wywoływana przez adenowirusy. Pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, np. bóle głowy, złe samopoczucie, oraz objawy miejscowe ze strony oczu: łzawienie, pieczenie, spuchnięte oko, uczucie ciała obcego. Rozwija się również ostre zapalenie spojówek, dodatkowo pojawia się obrzęk i przekrwienie spojówki.
Spuchnięte oko może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom
Spuchnięte oko może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

3. Spuchnięte oko - postępowanie

Jeżeli spuchnięte oko spowodowane jest przemęczeniem, można zastosować domowe sposoby, jak przykładanie zimnych okładów, kompresów z ogórka lub awokado albo z zimnej herbaty. W przypadku gdy spuchnięte oko występuje z innymi objawami ze strony oczu i nie jest wynikiem urazu, należy zgłosić się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki i zastosowania leczenia.

Najczęściej spuchnięte oko pojawia się w powierzchownym urazie oka, który wymaga obejrzenia przez okulistę. Jeśli do oka trafiło ciało obce, należy wyciągnąć je za pomocą chusteczki higienicznej lub wacika. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba nałożyć na oko jałowy opatrunek i udać się do lekarza. Jak najszybsze usunięcie ciała obcego z oka ma na celu zapobieżenie powstaniu głębszego uszkodzenia oka. W przypadku istniejącej rany lekarz zapisuje najczęściej leki przeciwzapalne oraz antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu rany.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy