Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Obrzęk powieki - dlaczego występuje, choroby oczu, postępowanie przy spuchniętym oku

Obrzęk powieki może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom. Czasami pojawia się w wyniku zmęczenia i nie stanowi zagrożenia. Kiedy można stosować domowe metody na złagodzenie obrzęku, a kiedy udać się do lekarza?

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

1. Obrzęk powieki - dlaczego występuje

Jeżeli pojawia się obrzęk obu powiek, bez żadnych innych objawów towarzyszących, to najprawdopodobniej nie jest to nic niepokojącego. Takie dolegliwości mogą pojawić się w wyniku przemęczenia, długiej pracy przed komputerem i podczas podróży (np. samolotem).

Spuchnięta powieka może być też wynikiem zaburzeń hormonalnych lub nadwrażliwości na czynniki uczulające, np. alergeny pokarmowe, zwierzęce, pyłki roślin czy niektóre leki. Rzadko zdarza się, że powstaje w wyniku stosowania soczewek kontaktowych, ewentualnie może być spowodowany uczuleniem na środki pielęgnacyjne do szkieł kontaktowych.

W przypadku gdy obrzękniętym powiekom towarzyszą nasilone objawy, jak zaczerwienienie, pieczenie, przekrwienie i wydzielina z oka, może to wskazywać na niektóre choroby oczu. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń.

Obrzęk powiek tylko jednego oka może świadczyć o istnieniu ciała obcego w oku. Niekiedy powstaje w wyniku powierzchownego lub głębokiego urazu mechanicznego. Opuchnięciu towarzyszy wtedy ból, a pacjent musi jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W wyniku urazu mechanicznego może dojść do powikłań, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku.

2. Obrzęk powieki - choroby oczu

Spuchnięte oko to nie choroba, lecz jeden z objawów różnych schorzeń oczu. Do takich chorób zaliczamy:

  • Jęczmień – ropne zapalenie gruczołów powiekowych wywołane zakażeniem gronkowcem. Na powiece oka pojawia się różnej wielkości guzki, którym towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk. Czasami obejmuj całą powiekę, co powoduje trudności w otwieraniu oka.
  • Zapalenie brzegów powiek – pojawia się zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk powiek.
  • Zapalenie uczuleniowe spojówek i powiek – jest to jedna z reakcji alergicznych. Wywoływane jest nadwrażliwością na alergen, np. lek, proszek czy płyn do prania, kosmetyki. Typowe objawy to uczucie swędzenia, łzawienie, obrzęk powiek, przekrwienie spojówek, obrzęk spojówek.
  • Epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki – to choroba wirusowa wywoływana przez adenowirusy. Pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, np. bóle głowy, złe samopoczucie, oraz objawy miejscowe ze strony oczu: łzawienie, pieczenie, uczucie ciała obcego. Rozwija się również ostre zapalenie spojówek, dodatkowo pojawia się obrzęk i przekrwienie spojówki.

3. Obrzęk powieki - postępowanie

Jeżeli obrzęk powieki spowodowany jest przemęczeniem, można zastosować domowe sposoby, jak przykładanie zimnych okładów, kompresów z ogórka lub awokado albo z zimnej herbaty. W przypadku gdy spuchnięte oko występuje z innymi objawami ze strony oczu i nie jest wynikiem urazu, należy zgłosić się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki i zastosowania leczenia.

Najczęściej opuchnięcie powieki pojawia się w powierzchownym urazie oka, który wymaga obejrzenia przez okulistę. W przypadku infekcji alergicznej bądź zapalnej, podrażnienia oczu przez czynniki drażniące słońce wiatr, klimatyzacja, Obrzęk powiek może wynikać również z przyczyn mechanicznych jak zastój limfy po nocy, pomóc wówczas może wyższe ułożenie poduszki lub modny ostatnio masaż (najlepiej drenaż) twarzy, ale obrzęk powiek może być również skutkiem groźnych chorób np. nerek, wątroby, dlatego nie należy go lekceważyć. Jeśli występuje codziennie od dłuższego czasu to znak że należy gruntownie się przebadać nie tylko u lekarza okulisty, jak by sugerowała okolica, ale u lekarza ogólnego i ewentualnie zgodnie z jego zalecaniami u lekarzy innych specjalizacji.

Jeśli do oka trafiło ciało obce, należy usunąć je poprzez płukanie letnią przegotowaną woda bądź solą fizjologiczną z apteki. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba nałożyć na oko jałowy opatrunek i udać się do lekarza. Jak najszybsze usunięcie ciała obcego z oka ma na celu zapobieżenie powstaniu głębszego uszkodzenia oka. W przypadku istniejącej rany lekarz zapisuje najczęściej leki przeciwzapalne oraz antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu rany.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy