Spuchnięte oko - dlaczego występuje, choroby oczu, postępowanie przy spuchniętym oku

Spuchnięte oko może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom. Czasami pojawia się w wyniku zmęczenia i nie stanowi zagrożenia. Kiedy można stosować domowe metody na złagodzenie obrzęku, a kiedy udać się do lekarza?

Spuchnięte oko - dlaczego występuje

Jeżeli pojawia się obrzęk obu oczu, bez żadnych innych objawów towarzyszących, to najprawdopodobniej nie jest to nic niepokojącego. Takie dolegliwości mogą pojawić się w wyniku przemęczenia, długiej pracy przed komputerem i podczas podróży (np. samolotem).

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Spuchnięte oko może być też wynikiem zaburzeń hormonalnych lub nadwrażliwości na czynniki uczulające, np. alergeny pokarmowe, zwierzęce, pyłki roślin czy niektóre leki. Rzadko zdarza się, że powstaje w wyniku stosowania soczewek kontaktowych, ewentualnie może być spowodowany uczuleniem na środki pielęgnacyjne do szkieł kontaktowych.

W przypadku gdy spuchniętym oczom towarzyszą nasilone objawy, jak zaczerwienienie, pieczenie, przekrwienie i wydzielina z oka, może to wskazywać na niektóre choroby oczu. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń.

Obrzęk tylko jednego może świadczyć o istnieniu ciała obcego w oku. Niekiedy powstaje w wyniku powierzchownego lub głębokiego urazu mechanicznego. Opuchnięciu towarzyszy wtedy ból, a pacjent musi jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W wyniku urazu mechanicznego może dojść do powikłań, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku.

Spuchnięte oko - choroby oczu

Spuchnięte oko to nie choroba, lecz jeden z objawów różnych schorzeń oczu. Do takich chorób zaliczamy:

  • Jęczmień – ropne zapalenie gruczołów powiekowych wywołane zakażeniem gronkowcem. Na powiece oka pojawia się różnej wielkości guzki, którym towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk. Czasami obejmuj całą powiekę, co powoduje trudności w otwieraniu oka.
  • Zapalenie brzegów powiek – pojawia się zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk powiek.
  • Zapalenie uczuleniowe spojówek i powiek – jest to jedna z reakcji alergicznych. Wywoływane jest nadwrażliwością na alergen, np. lek, proszek czy płyn do prania, kosmetyki. Typowe objawy to uczucie swędzenia, łzawienie, obrzęk powiek, przekrwienie spojówek, obrzęk spojówek.
  • Epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki – to choroba wirusowa wywoływana przez adenowirusy. Pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, np. bóle głowy, złe samopoczucie, oraz objawy miejscowe ze strony oczu: łzawienie, pieczenie, spuchnięte oko, uczucie ciała obcego. Rozwija się również ostre zapalenie spojówek, dodatkowo pojawia się obrzęk i przekrwienie spojówki.

Spuchnięte oko - postępowanie

Jeżeli spuchnięte oko spowodowane jest przemęczeniem, można zastosować domowe sposoby, jak przykładanie zimnych okładów, kompresów z ogórka lub awokado albo z zimnej herbaty. W przypadku gdy spuchnięte oko występuje z innymi objawami ze strony oczu i nie jest wynikiem urazu, należy zgłosić się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki i zastosowania leczenia.

Najczęściej spuchnięte oko pojawia się w powierzchownym urazie oka, który wymaga obejrzenia przez okulistę. Jeśli do oka trafiło ciało obce, należy wyciągnąć je za pomocą chusteczki higienicznej lub wacika. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba nałożyć na oko jałowy opatrunek i udać się do lekarza. Jak najszybsze usunięcie ciała obcego z oka ma na celu zapobieżenie powstaniu głębszego uszkodzenia oka. W przypadku istniejącej rany lekarz zapisuje najczęściej leki przeciwzapalne oraz antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu rany.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Urazy oka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Urazy oka
Urazy oka

Oparzenie oka

Oparzenie oka

. Takie urazy oka, jak oparzenie oka, wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej. Rodzaje i objawy oparzenia oka Wyróżniamy termiczne oparzenia (...) substancji na oko. Oparzenia...

Urazy oka

Ciało obce w oku

się w worku spojówkowym lub w innych częściach oka. Ciała obce w oku to także np. nóż, ołówek, gałąź, drzazga, które wbite są w oko. Postępowanie (...) w przypadku ciała obcego w oku zależy więc od umiejscowienia oraz wielkości ciała...

Okulistyka

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

objawów chorób oczu oraz warunków, które mogłyby spowodować szkody, a nawet ślepotę, jeśli nie wykryje się choroby i nie zacznie leczenia wystarczająco (...) szybko. Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym chorobom...

Trabekulektomia

Ostra jaskra

Ostra jaskra

Prawe oko zaatakowane przez jaskrę.

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie zespołu suchego oka (WIDEO)

Leczenie zespołu suchego oka (WIDEO) Odtwórz wideo

, jaką jest zespół suchego oka. Choroba ta jest wyjątkowo uciążliwa, a objawia się wyjątkowo szybkim męczeniem się oczu, wrażeniem suchości oka (...) , zaczerwienieniem i świądem. Spowodowane jest to brakiem produkcji...

Łzawienie - rola łez, niedrożność kanalika łzowego, nadmierne wydzielanie łez

Męty w oku (WIDEO)

Męty w oku (WIDEO) Odtwórz wideo

Męty w oku tym różnią się od mroczków, że widać je jako ciemne "kłaczki" w jasnym otoczeniu. Przy ruchach gałki ocznej zdają się pływać w polu (...) . med. Jerzy Szaflik, okulista. Problem mętów w oku, czyli zmian w...

Amblyopia, czyli leniwe oko

Operacja leczenia zeza

Operacja leczenia zeza

Amblyopia jest następną fazą zeza. Przy leczeniu okuliści zalecają wymuszanie patrzenia „leniwym okiem".