Trwa ładowanie...

Ortanol - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Ortanol jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Lek Ortanol jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Ortanol

Substancją czynną leku Ortanol jest omeprazol. Zadaniem leku Ortanol jest hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. W ten sposób zmniejsza się kwasowość soku żołądkowego, a zwiększa jego pH.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

Omeprazol jest wrażliwy na działanie kwasu w soku żołądkowym w związku z czym jest stosowany doustnie w postaciach dojelitowych. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z jelita cienkiego, stężenie maksymalne we krwi uzyskiwane jest po około 1–2 godzinach. Po podaniu pojedynczej dawki zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego utrzymuje się przez całą dobę.

Lek Ortanol może być stosowany u młodzieży i dzieci po 1. roku życia i o masie ciała powyżej 10 kg.

2. Wskazania do stosowania leku Ortanol

Wskazania do stosowania leku Ortanol to:

  • leczenie i zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy oraz wrzodów żoładka
  • leczenie zakażenia Helicobacter pylori w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami
  • leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
  • leczenie refleksowego zapalenia przełyku
  • leczenie refluksowej choroby żołądka
  • leczenie zespołu Zollingera-Ellisona
Objawy wrzodów żołądka. Nie są charakterystyczne
Objawy wrzodów żołądka. Nie są charakterystyczne [5 zdjęć]

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, potocznie nazywana wrzodami, pojawia się cyklicznie. Są to ograniczone

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Ortanol to uczulenie na składniki leku, równolegle stosowanie leku przeciwwirusowego nelfinawir oraz okres karmienia piersią. Leku Ortanol nie można stosować podczas chorób nowotworowych gdyż może on maskować objawy choroby i uniemożliwi wczesne rozpoznanie.

Preparat Ortanol zawiera laktozę i nie powinny go przyjmować osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy.

4. Dawkowanie leku

Lek Ortanol jest dostępny w formie kapsułek. Dostępna dawka leku Ortanol to 20 mg. Dawki leku Ortanol są dobierane indywidualnie do pacjenta.

Zwyczajowo w leczeniu wrzodów dwunastnicy u osoby dorosłej stosuje się 20 mg leku 1 raz na dobę przez 2-4 tygodni. Podczas leczenia zakażenia bakterią Helicobacter pylori oraz zapobiegania nawrotom choroby stosuje się 20 mg leku Ortanol 2 razy na dobę przez 7 dni.

Zobacz także:

W leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona: początkowo stosuje lek Ortanol w dawce 60 mg na dobę, dawka podtrzymująca 80–160 mg na dobę. Jeżeli dawki są większe niż 80 mg na dobę, powinny być przyjmowane w 2 dawkach podzielonych. Czas trwania leczenia określi lekarz.

Cena leku Ortanol to ok. 13 zł za 28 kapsułek.

5. Skutki uboczne Ortanolu

Skutki uboczne leku Ortanol to: ból głowy, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, wzdęcia i gazy, nudności i wymioty, zaburzenia snu, (bezsenność), zawroty głowy, uczucie kłucia, mrowienia i drętwienia, senność, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, suchość w ustach, obrzęki stóp i wokół kostek, zmiany w badaniach krwi oceniających czynność wątroby, swędzenie i swędząca wysypka, złamania kości biodrowej, kości nadgradstka lub kręgosłupa).

Działania niepożądane leku Ortanol to także: zaburzenia krwi, takie jak zmniejszenie liczby białych krwinek i płytek krwi, małe stężenie jonów sodu we krwi. Pacjenci, który stosują lek Ortanol mogą odczuwać zmiany odczuwania smaku, zaburzenia widzenia, duszności, trudności w oddychaniu, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, pleśniawki, pobudzenie, dezorientację lub depresję, choroby wątroby, w tym żółtaczka, łysienie, wysypka po przebywaniu na słońcu, bóle stawów lub mięśni, ogólne złe samopoczucie, brak energii, zwiększoną potliwość.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza