Trwa ładowanie...

Oxycort A - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Oxycort A jest to antybiotyk w formie maści do stosowania w bakteryjnym zakażeniu oczu. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Ponadto łagodzi swędzenie i działa bakteriostatycznie.

Zobacz film: "Jak dbać o oczy? Wystarczy zdrowa dieta"

spis treści

1. Oxycort A - działanie

Lek Oxycort A posiada dwie substancje czynne: oksytetracyklinę oraz hydrokortyzon. Pierwsza substancja działa przeciwbakteryjnie, a druga ma właściwości przeciwzapalne. Oxycort A jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Lek odpowiada za łagodzenie stanów zapalnych i wysiękowych. Oxycort A łagodzi swędzenie oraz hamuje rozwój bakterii.

2. Oxycort A – wskazania

Oxycort A przeznaczony jest do leczenia ostrego i długotrwałego zakażenia bakteryjnego powiek. Stosuje się go również w stanach zapalnych tęczówki i twardówki, a także w zapaleniu ucha zewnętrznego.

Najczęstsze choroby oczu
Najczęstsze choroby oczu [7 zdjęć]

Zarówno budowa oka, jak i mechanizm jego działania są bardzo delikatne, przez co narażone na wiele schorzeń...

zobacz galerię

3. Oxycort A – przeciwwskazania

Oxycort A nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy są uczuleni na oksytetracyklinę oraz hydrokortyzon. Przeciwwskazaniem do stosowania maści Oxycort A jest również ostre zapalenie spojówek, jaskra pierwotna, schorzenie rogówki połączone z ubytkiem nabłonka czy infekcje grzybicze.

Poważnym przeciwwskazaniem jest także wirus opryszczki, ospy wietrznej, wirusowe zapalenie rogówki, a także gruźlicze choroby oczu.

4. Oxycort A – dawkowanie

Oxycort A jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Maść aplikuje się w niewielkiej ilości bezpośrednio do worka spojówkowego albo na brzegi powiek.

Maść Oxycort A stosuje się 1-3 razy na dobę. Po około 10 dniach stosowania preparatu zaleca się, aby pacjent udał się do lekarza na kontrolę ciśnienia w gałce oka oraz kontrolę przezierności soczewki.

Lek może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jeśli lekarz uzna, że jest to niezbędna forma leczenia schorzenia.

Zobacz także:

5. Oxycort A – działania niepożądane

Stosowanie maści Oxycort A może nieść za sobą działania niepożądane. Należą do nich: łzawienie, pieczenie oczu, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd w okolicy oka, zaburzenia widzenia.

Objawy skutków ubocznych stosowania maści Oxycort A to możliwość nadciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości widzenia, ograniczenia pola widzenia oraz do powstania zaćmy podtorebkowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.