Trwa ładowanie...

Oxycort A - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Avatar placeholder
30.03.2021 22:37
Oxycort A przeznaczony jest do leczenia ostrego i długotrwałego zakażenia bakteryjnego powiek
Oxycort A przeznaczony jest do leczenia ostrego i długotrwałego zakażenia bakteryjnego powiek (123rf.com)

Oxycort A jest to antybiotyk w formie maści do stosowania w bakteryjnym zakażeniu oczu. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwwysiękowe. Ponadto łagodzi swędzenie i działa bakteriostatycznie.

spis treści

1. Oxycort A - działanie

Lek Oxycort A posiada dwie substancje czynne: oksytetracyklinę oraz hydrokortyzon. Pierwsza substancja działa przeciwbakteryjnie, a druga ma właściwości przeciwzapalne. Oxycort A jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Lek odpowiada za łagodzenie stanów zapalnych i wysiękowych. Oxycort A łagodzi swędzenie oraz hamuje rozwój bakterii.

2. Oxycort A – wskazania

Oxycort A przeznaczony jest do leczenia ostrego i długotrwałego zakażenia bakteryjnego powiek. Stosuje się go również w stanach zapalnych tęczówki i twardówki, a także w zapaleniu ucha zewnętrznego.

Zobacz film: "Jak dbać o oczy? Wystarczy zdrowa dieta"
Najczęstsze choroby oczu
Najczęstsze choroby oczu [7 zdjęć]

Zarówno budowa oka, jak i mechanizm jego działania są bardzo delikatne, przez co narażone na wiele schorzeń

zobacz galerię

3. Oxycort A – przeciwwskazania

Oxycort A nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy są uczuleni na oksytetracyklinę oraz hydrokortyzon. Przeciwwskazaniem do stosowania maści Oxycort A jest również ostre zapalenie spojówek, jaskra pierwotna, schorzenie rogówki połączone z ubytkiem nabłonka czy infekcje grzybicze.

Poważnym przeciwwskazaniem jest także wirus opryszczki, ospy wietrznej, wirusowe zapalenie rogówki, a także gruźlicze choroby oczu.

4. Oxycort A – dawkowanie

Oxycort A jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Maść aplikuje się w niewielkiej ilości bezpośrednio do worka spojówkowego albo na brzegi powiek.

Maść Oxycort A stosuje się 1-3 razy na dobę. Po około 10 dniach stosowania preparatu zaleca się, aby pacjent udał się do lekarza na kontrolę ciśnienia w gałce oka oraz kontrolę przezierności soczewki.

Lek może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jeśli lekarz uzna, że jest to niezbędna forma leczenia schorzenia.

Zobacz także:

5. Oxycort A – działania niepożądane

Stosowanie maści Oxycort A może nieść za sobą działania niepożądane. Należą do nich: łzawienie, pieczenie oczu, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd w okolicy oka, zaburzenia widzenia.

Objawy skutków ubocznych stosowania maści Oxycort A to możliwość nadciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości widzenia, ograniczenia pola widzenia oraz do powstania zaćmy podtorebkowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza