Trwa ładowanie...

Palce pałeczkowate czy znak Franka na uchu – to nietypowe objawy zwiastujące choroby serca

Do niepokojących objawów mogących wskazywać na choroby serca zalicza się między innymi ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności czy nieregularne tętno. Ta lista jest jednak dłuższa. Ból szczęki, nieprzyjemny oddech czy marszczenie się małżowiny usznej są nietypowymi oznakami chorób układu krążenia. Nie można ich lekceważyć.

spis treści

1. Nietypowe objawy chorób serca

Choroby serca obejmują zarówno mięsień sercowy, jak i naczynia krwionośne. Obecnie są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Jak więc zmniejszyć śmiertelność ż powodu tych schorzeń? Zdaniem ekspertów potrzebna jest lepsza opieka lekarska - przede wszystkim w zakresie tzw. ambulatoryjnych świadczeń wysokospecjalistycznych oraz opieki poszpitalnej.

Z chorobami serca zmagają się osoby w różnym wieku i na ich rozwój mają wpływ różne czynniki, m.in. środowiskowe oraz związane z indywidualnymi predyspozycjami i codziennymi nawykami.

Typowymi objawami, które kojarzymy z chorobami serca, są: ból w klatce piersiowej, nieregularne tętno i duszności. Schorzenia te mogą jednak dawać niespecyficzne i niecharakterystyczne symptomy. Oto pięć wczesnych sygnałów, których nie warto ignorować.

2. Palce pałeczkowate

Jednym z nietypowych objawów chorób serca jest pałeczkowatość palców. Chodzi o palce Hipokratesa lub palce dobosza. Oznacza to, że końcówki palców są pogrubiałe, a paznokcie powiększone i wyraźnie zaokrąglone. Palce pałeczkowate mogą wskazywać na choroby układu krążenia takie jak: wrodzone wady serca (np. zespół Fallota), choroby dużych naczyń tętniczych i żylnych (np. tętniak aorty).

3. Ból szczęki

Symptomem zawału serca może być ból szczęki określany przez pacjentów jako silny ból zęba. Ta dolegliwość może zwiastować też inne problemy stomatologiczne i schorzenia, m.in. choroby zatok i uszu, dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym, przewlekły stres i zmęczenie.

Jeśli ból szczęki utrzymuje się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby.

4. Nieprzyjemny zapach z ust i krwawienie dziąseł

Wśród nietypowych objawów chorób serca wymienia się m.in nieprzyjemny zapach z ust i krwawienie dziąseł. W czasopiśmie "American Journal or Preventive Medicine" opisano związek między stanem jamy ustnej a kondycją ciała. Według naukowców choroby dziąseł mogą być objawem stanu zapalnego wywołanego przez choroby serca.

Zobacz także: Zwiastują zawał serca. Nietypowe objawy, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy wcześniej

5. Znak Franka na uchu

O niewydolności serca może świadczyć nietypowa zmarszczka lub fałd na płatku ucha. To nietypowe powiązanie zostało odkryte w latach 70. Istnieje potwierdzony związek między pojawieniem się pionowej bruzdy na uchu a zwiększeniem ryzyka wystąpienia miażdżycy.

6. Ból ramienia

Innym wczesnym symptomem zawału serca może być ból ramienia określany jako "rażenie prądem". Najczęściej ból pojawia się w lewym ramieniu, ma charakter ostry, narastający i promieniujący w dół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza