Trwa ładowanie...

Pampersy dla dorosłych – jak wybrać odpowiednie i kiedy je stosować?

Avatar placeholder
29.09.2022 14:52
Pampersy dla dorosłych to akcesoria higieniczne stosowane w przypadku problemu z nietrzymaniem moczu lub kału.
Pampersy dla dorosłych to akcesoria higieniczne stosowane w przypadku problemu z nietrzymaniem moczu lub kału. (adobestock)

Pieluchomajtki dla dorosłych to produkty higieniczne, które sprawdzają się w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu czy kału. Wykorzystuje się je w wielu sytuacjach, u różnych grup konsumenckich. Są komfortowe i funkcjonalne. Dla kogo są przeznaczone? Jak wybrać odpowiednie?

spis treści

1. Co to są pampersy dla dorosłych?

Pampersy dla dorosłych, nazywane pieluchomajtkami, to produkty higieniczne specjalnego zastosowania, które zapewniają skuteczną ochronę przy nietrzymaniu moczu czy kału. Sprawdzają się w wielu sytuacjach, mają wiele zalet.

Z uwagi na to, że nie przepuszczają zawartości, chronią przed uczuciem wilgoci oraz nieprzyjemnym zapachem, zapewniają bardzo wysoki stopień chłonności. Zapewniają uczucie czystości i suchości, są przyjazne dla skóry.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Ponieważ pieluchomajtki dla dorosłych posiadają pas biodrowy lub przylepcorzepy, ułatwia to ich zmianę u osób leżących. Mogą być też wielokrotnie zdejmowane i zakładane podczas korzystania z toalety.

Wymienia się je w przypadku zbyt dużego przesiąknięcia wilgocią oraz oddania stolca. Wyglądem i funkcjonalnością przypominają pieluchy dla niemowląt i dzieci.

2. Dla kogo pampersy dla dorosłych?

Pieluchomajtki to produkty, z których korzystają osoby w różnym wieku, zwłaszcza:

  • obłożnie chore,
  • borykające się z chorobami, które uniemożliwiają kontrolowanie czynności fizjologicznych,
  • cierpiące z powodu nietrzymania moczu, które może mieć charakter krótkotrwały lub przewlekły. W przypadku kobiet często jest skutkiem schorzenia czy ciąży, zaś u mężczyzn blokowaniem cewki moczowej, skurczów pęcherza moczowego, osłabienia mięśni w okolicy cewki moczowej, uszkodzenia mechanicznego czy przewlekłych chorób,
  • po operacjach (nie tylko urologicznych czy gionekologicznych),
  • przebywające w stanie śpiączki farmakologicznej.

3. Jak dobierać pampersy dla dorosłych?

Pampersy i majtki chłonne dla dorosłych występują w wielu rozmiarach i są odpowiednie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Aby spełniały swoją rolę i były komfortowe w użytkowaniu, bardzo ważne jest, by miały odpowiedni rozmiar. W przeciwnym razie nawet najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych nie zdadzą egzaminu.

To bardzo ważne, by pieluchomajtki dobrze przylegały do ciała w pasie. Za duży pampers dla dorosłych spada, obciera i nie spełnia swojej funkcji (ekskrementy wyciekają). Zbyt mała pielucha może powodować dyskomfort, otarcia i odparzenia. Oznacza to, że tylko właściwy rozmiar umożliwia skuteczną ochronę przed zamoczeniem lub zabrudzeniem ubrania czy materaca.

W doborze odpowiedniego rozmiaru pomagają tabele oraz podane na opakowaniu zakresy obwodów w pasie. Rozmiary oznaczane są zwykle za pomocą liter (tradycyjne S, M, L i XL).

Jak wybrać pieluchomajtki dla dorosłych? Przed zakupem wystarczy zmierzyć obwód bioder ich użytkownika. Na tej podstawie należy dobrać rozmiar od XS do XL.

Ważny jest także stopień chłonności musi być dostosowany do stopnia nietrzymania moczu lub kału (stopień kropelkowy, lekki, średni, ciężki i bardzo ciężki). W przypadku nietrzymania stolca należy używać jedynie produktów przeznaczonych również do takiego zastosowania.

4. Pampersy dla dorosłych na receptę

Pieluchomajtki różnią się nie tylko poziomem chłonności, zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań czy rozmiarem, ale i ceną. Zwykle kosztują kilkanaście złotych za około 10 sztuk. Można także otrzymać refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia, co znacząco obniża ich cenę.

Aby otrzymać refundację na pieluchy dla dorosłych, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, który zawarł umowę z NFZ. Gdy ten wyda wniosek o pieluchomajtki, trzeba go tylko potwierdzić w najbliższym oddziale NFZ.

Z otrzymanym potwierdzeniem wniosku oraz kartą zaopatrzenia comiesięcznego można zaopatrywać się w pieluchy dla dorosłych tak w aptece, jak i specjalistycznym sklepie. Trzeba tylko pamiętać, że refundacja z NFZ ma pewne ograniczenia: miesięcznie przysługuje do 90 sztuk pieluch, a dofinansowanie wynosi 70 do 90% wartości zakupu.

5. Co lepsze pampersy czy majtki chłonne?

Dla osób aktywnych, którym niekontrolowane wydalanie moczu utrudnia funkcjonowanie, dobrym rozwiązaniem są majtki chłonne (majtki wciągane). Produkuje się je na wzór zwykłej bielizny. Mają wiele zalet. Są cieńsze niż pieluchomajtki dla dorosłych, a przez to dyskretne i cienkie.

Dostosowują się do kształtu ciała i nie odznaczają się pod ubraniem. Najwięcej chłonnych materiałów znajduje się tam, gdzie to najbardziej potrzebne. Majtki chłonne można zdejmować bez ryzyka zniszczenia materiału, na przykład podczas korzystania z toalety.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze