Papryczki chili na zapalenie zatok

Naukowcy odkryli nowe właściwości papryczek chili. Okazuje się, że spraye do nosa zawierające substancję występującą w tym ostrym warzywie mogą pomóc zwalczyć niektóre typy zapalenia zatok.

1. Niealergiczny nieżyt nosa

Niealergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej objawiające się niedrożnością i bólem zatok. Powodem nie jest alergia, lecz niektóre czynniki środowiskowe, takie jak pogoda, środki chemiczne czy perfumy. U niektórych osób problem nie ma jasnej przyczyny. Ostatnie badania naukowe mogą okazać się przełomowe w leczeniu tego typu nieżytu nosa. Do tej pory nie wynaleziono bowiem skutecznego środka zwalczającego tę dolegliwość.

2. Badania nad właściwościami substancji z chili

Dwutygodniowe badania nad właściwościami substancji z chili z gatunku Capsicum annum przeprowadzono na grupie 44 osób, u których zdiagnozowano niealergiczny nieżyt nosa. Połowie pacjentów podawano spray wzbogacony o substancję pochodzącą z papryczek chili, grupa kontrolna otrzymywała lek bez takiego dodatku. W wyniku badań ustalono, że pierwszy z nich okazał się skuteczniejszy i szybszy w usuwaniu uciążliwych objawów niealergicznego nieżytu nosa. Ulga przychodziła już po minucie od momentu zastosowania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Gatunek papryczek Capsicum annum zawiera kapsaicynę, czyli substancję, która odpowiada za ostry, piekący smak. Znalazła ona zastosowanie w medycynie, gdzie jest aktywnym składnikiem kilku leków znieczulających, przeznaczonych do użytku zewnętrznego, dostępnych bez recepty.

To musisz wiedzieć

Następny artykuł: Skuteczność antybiotyków w leczeniu infekcji zatok

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy