Paracetamol i ibuprofen – jak przyjmować te leki?

Paracetamol i ibuprofen to dwa leki przeciwbólowe, które znaleźć można w niemal każdej domowej apteczce. Podaje się je dzieciom, sięgają po nie dorośli. Czy jednak zawsze stosujemy je prawidłowo? Jak dawkować oba leki i jakie są objawy przedawkowania?

Właściwości ibuprofenu

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny będący pochodną kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Ten jeden z najpopularniejszych leków opracowano w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Stosuje się go w terapii młodzieńczego zapalenia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia kości i stawów. Lek ten podaje się również w celu złagodzenia bólu umiarkowanego, jak również w czasie bolesnych miesiączek.

Przeciwgorączkowe działanie ibuprofenu opiera się na hamowaniu produkcji prostaglandyn na obwodzie.

W przypadku dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia jednorazowa dawka ibuprofenu to 400 mg. W ciągu doby nie wolno zażyć więcej niż 1200 mg ibuprofenu. Na rynku dostępne są środki zawierające 200 lub 400 mg ibuprofenu w jednej tabletce.

Lek powinien przynieć pożądany efekt w ciągu godziny, zaś działanie ibuprofenu będzie się utrzymywać 4-6 godzin.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery tabletki dziennie. Niektóre środki farmakologiczne...

Przed podaniem leku bezwzględnie trzeba spojrzeć na zapisane w ulotce dawkowanie. Jest ono ściśle uzależnione od wieku pacjenta oraz jego masy ciała (w przypadku dzieci).

Najmłodszym lek w postaci zawiesiny powinno się podawać za pomocą specjalnej strzykawki, która pozwala precyzyjnie odmierzyć dawkę.

Przedawkowanie ibuprofenu

Ścisłe przestrzeganie zasad dawkowania ibuprofenu jest bardzo ważne. Jest to bowiem lek silnie działający, który przyjęty w nadmiarze może wywołać poważne problemy zdrowotne.

Najczęściej pojawiające się objawy przedawkowania ibuprofenu to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból w nadbrzuszu,
  • biegunka,
  • szumy uszne,
  • ból głowy,
  • bezdech,
  • spadek ciśnienia krwi.

W przypadku ciężkiego zatrucia pacjent odczuwa senność lub, wręcz przeciwnie, silne pobudzenie. Pojawić się może również kwasica metaboliczna, ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby.

Ibuprofen – lek nie dla wszystkich

Ibuprofen, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, nie powinien być stosowany u pacjentów z astmą, gdyż może nasilić objawy choroby. Dotyczy to również dzieci.

Ryzyko niesie za sobą również stosowanie ibuprofenu w ciąży i w okresie karmienia piersią. W I trymestrze ciąży lek ten zwiększa ryzyko poronienia, w III zaś – może hamować akcję porodową, wydłużać czas jej trwania i zwiększać ilość utraconej krwi.

Omawianego leku nie wolno stosować również w przypadku ciężkiego odwodnienia spowodowanego wymiotami i biegunką, jak również u pacjentów, u których stwierdzono zaburzenia krzepnięcia krwi.

Ponadto należy mieć na uwadze, że ibuprofen może doprowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego, jego owrzodzenia i perforacji.

Właściwości paracetamolu

Lek ten pojawić się powinien w każdej domowej apteczce, również tej pediatrycznej. Jest to bowiem względnie bezpieczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (o ile jest przyjmowany w rekomendowanych dawkach), który stosować można już u noworodków.

 

W przypadku dzieci dawki paracetamolu są różne i wynoszą od 10 do 15 mg/kg m.c. (maks. 60 mg/kg m.c./dobę). Dawka paracetamolu jest obliczana na podstawie masy ciała dziecka według schematu umieszczonego w ulotce leku.

Przedawkowanie paracetamolu

Każde przyjęcia zbyt dużej dawki paracetamolu wymaga konsultacji z lekarzem. Należy zauważyć, że przy ciężkim zatruciu objawy mogą wystąpić nawet po upływie trzech dni.

Dorośli powinni stosować paracetamol w dawce 1-2 tabletki 2-4 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa w leczeniu doraźnym wynosi 4 g, w leczeniu długotrwałym 2,6 g).

Najczęściej występujące objawy przedawkowania to:

  • zawroty głowy,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • żółtaczka,
  • ból brzucha.

Zatrucie w tym przypadku najczęściej skutkuje uszkodzeniem wątroby.

Paracetamol w odpowiednej dawce może być podawany co cztery godziny.

W przypadku dzieci w celu obniżenia wysokiej gorączki (powyżej 39°C) pediatrzy zalecają naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Leki te podaje się co cztery godziny ściśle przestrzegając dawkowania.

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen to leki ogólnodostępne. Można je kupić nawet na stacji benzynowej. Może się wiec wydawać, że ich stosowanie jest w pełni bezpieczne i nie obarczone żadnym ryzykiem. Nic bardziej mylnego! To bardzo silne środki farmakologiczne, które powinny być przyjmowane w ściśle określonych dawkach. Nie każdy też może po nie sięgać. Warto o tym pamiętać.

Agnieszka Gotówka , 11 miesięcy temu

Leki

Komentarze (30)
~Roni Bydlak
~Roni Bydlak 11 miesięcy temu

Nie słyszałem o niewydolności nerek czy wątroby PO IBUPROFENIE. Autorka artykułu pomyliła zapewne z...paracetamolem, który jest potwornie niebezpiecznym lekiem PRZY PRZEDAWKOWANIU. W USA 3 g/dobe ibuprofenu to dawka rutynowa.

Odpowiedz
~Ostrożny z autopsji
~Ostrożny z autopsji 11 miesięcy temu

Paracetamol jest środkiem, który może SILNIE UCZULAĆ, nawet jeśli jest podany w rekomendowanej dawce. Skutkiem reakcji uczuleniowej jest OSTRA NIEWYDOLNOŚĆ WĄTROBY ( informacja z ulotki załączonej do każdego leku zawierającego ten składnik ), która powoduje rychły ( w ciągu kilku dni ) ZGON ! Zjawisko to, zdaniem lekarzy specjalistów, ponoć jest bardzo częste, choć nikt o tym głośno nie mówi. Znam je niestety z przypadku w najbliższej rodzinie.

Odpowiedz
~Wiesiek
~Wiesiek 11 miesięcy temu

Nie jedzcie tego syfu....Nikt nie napisal ze stosowanie lekow NLPZ nawet przez tydzien..po kilku miesiacach od terapii powoduje ok 40-68 % wiecej zawalow i udarow mozgu,niz u ludzi ktorzy nie jedli tego syfu.Najgorszy jest NIMESIL-IBUPROFEN-NAPROKSEN to trojca zabojcow

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc