Trwa ładowanie...

Paracetamol na problemy sercowe

Gdy odczuwamy pierwsze objawy grypy lub przeziębienia, sięgamy po lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Najnowsze badania sugerują jednak, że ten sam lek możemy wziąć, gdy mamy złamane serce.

Zobacz film: "Kardiologia interwencyjna"

spis treści

1. Dotychczasowe zastosowanie paracetamolu

Paracetamol to substancja czynna wchodząca w skład dostępnych bez recepty leków na przeziębienie i grypę. Jej zadaniem jest łagodzenie takich objawów, jak ból głowy, katar, kaszel i gorączka. Jest więc skuteczna w leczeniu objawów fizycznych.

2. Paracetamol a ból emocjonalny

Uczeni z Psychological Science dowiedli, że istnieje związek między bólem fizycznym a emocjonalnym. Co więcej, udowodnili oni, że paracetamol to lek, który może nam pomóc w radzeniu sobie, gdy rzuci nas chłopak lub dziewczyna, a także gdy czujemy się odrzuceni przez przyjaciół lub społeczeństwo.

3. Badanie działania paracetamolu

Przeprowadzono dwa testy. Podczas pierwszego połowa uczestników stosowała paracetamol, a druga połowa dostała placebo. Przez 21 dni badani byli proszeni o wypełnianie pamiętnika, w którym oceniali swoją skalę negatywnych uczuć, związanych ze zranieniem emocjonalnym. Ci, którzy przyjmowali paracetamol, czuli się mniej zranieni, niż druga grupa. W kolejnym badaniu zastosowano komputerową symulację odrzucenia społecznego. W czasie jego trwania badano różne obszary mózgu uczestnika za pomocą rezonansu magnetycznego. U uczestników przyjmujących paracetamol, partie mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie uczuć były mniej aktywne, niż u przyjmujących placebo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.