Pasożyty u dzieci – owsiki, lambile, glista ludzka, tasiemiec

Dzieci są bardzo narażone na zakażenie pasożytami. Wystarczy zabawa w piaskownicy, brudne rączki wzięte do buzi czy zabawa ze zwierzętami. Rodzice bardzo często nie są świadomi, że ich dziecko ma pasożyta, ponieważ mogą nie dawać żadnych objawów. Do najczęstszych pasożytów zaliczamy: owsiki, lambile, glista ludzka czy tasiemiec.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

spis treści

1. Pasożyty u dzieci – owsiki

Owsikami dziecko może zarazić się bardzo łatwo, ponieważ wystarczy, że jedno dziecko w przedszkolu będzie miało jaja owsika na rękach bądź ubraniach i twoje dziecko poprzez kontakt „ręka do ręki” może zarazić się owsikami. Z rąk owsiki trafiają do jelit, gdzie wylęgają dorosłe owsiki. Choroba daje o sobie znać po kilku tygodniach, kiedy przez odbyt wypełzają dorosłe samice, które zostawiają za sobą kilka tysięcy jajeczek. Posiadanie owsików to przerażający widok, ponieważ wokół odbytu krążą nitkowate robaki. Dziecko posiadając takie pasożyty wierci się, drapie, nie może spać. Białe owsiki można dostrzec w stolcu dziecka lub delikatnie rozchylając w nocy pośladki dziecka. Głównymi objawami posiadania owsików przez dziecko jest brak apetytu, wiercenie się, drapanie, źle sypia. Skarży się na bóle głowy i brzucha a u dziewczynek czasem dochodzi do zapalenia sromu. Jeśli zaobserwujemy pasożyty u dziecka niezwłocznie udajmy się do lekarza. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, to leczeni będą wszyscy domownicy, ponieważ są na pewno zarażeni. Kuracja trwa od 1 do 3 dni i musi zostać powtórzona po 10 dniach. Same podawanie leków jednak nie wystarczy. Trzeba jeszcze oczyścić dom z jaj owsika. Prać często pościel, piżamkę przelewać wrzątkiem, prać zasłony, firany ( wszystkiego gdzie mogły zagnieździć się jaja owsika). Kilka razy dziennie podmywaj dziecko a jeśli posiada rany od drapania smaruj je kremem.

Dziecko jest bardzo podatne na zarażenia pasożytami
Dziecko jest bardzo podatne na zarażenia pasożytami

2. Pasożyty u dzieci – lambile

Lambile można złapać poprzez wkładanie brudnych rączek do buzi lub jedząc nieumyte warzywa. Razem z kałem wydalanych są setki otorbionych pasożytów. Do głównych objawów zaliczamy bóle brzucha, biegunki, bardzo cuchnące stole, brak apetytu, gorączka. Leczenie pasożytów u dziecka polega badaniu kału i przyjmowaniu leku od 1 do 10 dni. Leczeniu poddaniu zostają wszyscy członkowie rodziny.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

3. Pasożyty u dzieci – glista ludzka

Dziecko zaraża się glistą ludzką poprzez zjedzenie jaj wydalonych przez człowieka, psa lub kota. Ryzyko zarażenia jest większe gdy dziecko bawi się w brudnych piaskownicach, je brudne warzywa i rzadko myje rączki. Połknięte jaja przechodzą z jelit do krwi. Wylęgają się larwy, które osiadają na narządach i dojrzewają a następnie wracają do jelit, tam dojrzewają i produkują miliony jaj, które wydala się z kałem. Objawy posiadania glisty ludzkiej to wysypki alergiczne, kaszel, bóle brzucha, nudności, niespokojny sen, brak apetytu. Jeśli zauważymy takie objawy, możemy być prawie w 100% pewni, że dziecko posiada pasożyta. Konieczne jest zbadanie kału a następnie 3 dniowe leczenie. Po dwóch tygodniach zaleca się powtórzenie badań.

Zobacz także:

4. Pasożyty u dzieci – tasiemiec

Tasiemcem zarażamy się jedząc surowe lub niedogotowane mięso, dlatego kupuj mięso tylko z przebadanych źródeł, zawsze dokładnie myj ręce i sparzaj deskę a tatara dziecku nie podawaj w ogóle. Głównymi objawami tasiemca jest chudnięcie, bóle brzucha, nudności oraz wydalane wraz z kałem białe prostokąciki. Jeśli pasożyt zostanie wykryty u dziecka, leczenie trwa krótko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy