Trwa ładowanie...

Badanie krwi i moczu w diagnostyce alergii

Badanie krwi to jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce alergii. Do badań podstawowych należą: badanie morfologii krwi, rozmaz białokrwinkowy, OB oraz badanie moczu. Dlatego, gdy tylko zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy alergii, wybierz się do lekarza. O kolejności badań zadecyduje wynik przeprowadzonego wywiadu oraz badania lekarskiego. Musisz jedynie uzbroić się w cierpliwość i współpracować z lekarzem.

spis treści

1. Badanie krwi w diagnostyce alergii

Alergia jest wykrywana w trakcie szeregu badań. Pierwszym badaniem, które pozwala podejrzewać alergię jest badanie morfologii krwi. Badanie krwi i rozmaz białokrwinkowy wykonywane są po to, by wspomóc diagnostykę objawów alergii. Badanie morfologiczne krwi pozwala określić poziom eozynofili. Eozynofile to rodzaj krwinek białych. Uczestniczą w zwalczaniu pasożytów i reakcji alergicznych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeżeli poziom eozynofili jest podwyższony, może to oznaczać, że u osoby badanej istnieje podejrzenie alergii lub infekcji pasożytniczej.

2. Badanie moczu w diagnostyce alergii

Badanie moczu jest wykonywane głównie po to, by ocenić czy nie ma utraty bialka z moczem (białkomocz). Alergia pokarmowa może odgrywać rolę w powstawaniu tzw. zespołu nerczycowego.

Badanie morfologii krwi oraz badanie ogólne moczu oraz dodatkowo obecność objawów klinicznych mogą nasuwać rozpoznanie alergii. Aby jednak dokładniej zdiagnozować na jakie substancje pacjent jest uczulony, konieczna jest wizyta u alergologa i wykonanie testów alergicznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyczna dieta eliminacyjna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza