Badanie krwi w diagnostyce alergii
Alergia jest wykrywana w trakcie szeregu badań. Pierwszym badaniem, które pozwala podejrzewać alergię jest badanie morfologii krwi. Badanie krwi i rozmaz białokrwinkowy wykonywane są po to, by wspomóc diagnostykę objawów alergii. Badanie morfologiczne krwi pozwala określić poziom eozynofili. Eozynofile to rodzaj krwinek białych. Uczestniczą w zwalczaniu pasożytów i reakcji alergicznych.
Jeżeli poziom eozynofili jest podwyższony, może to oznaczać, że u osoby badanej istnieje podejrzenie alergii lub infekcji pasożytniczej.
Badanie moczu w diagnostyce alergii
Badanie moczu jest wykonywane głównie po to, by ocenić czy nie ma utraty bialka z moczem (białkomocz). Alergia pokarmowa może odgrywać rolę w powstawaniu tzw. zespołu nerczycowego.
Badanie morfologii krwi oraz badanie ogólne moczu oraz dodatkowo obecność objawów klinicznych mogą nasuwać rozpoznanie alergii. Aby jednak dokładniej zdiagnozować na jakie substancje pacjent jest uczulony, konieczna jest wizyta u alergologa i wykonanie testów alergicznych.
Źródła
- Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
- Kemona H., Mantur M. (red.), Diagnostyka laboratoryjna, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-264-5
- Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7
- Mędrala W., Podstawy alergologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006, ISBN 83-89009-53-6
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.